Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Podzielcie się swoimi opiniami o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2233
Dołączył: sobota, 27 grudnia 2008, 19:17
Lokalizacja: Suwałki
Avatar użytkownika

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez Jarkie » wtorek, 26 lutego 2019, 23:13

SUWAŁKI

Już z początkiem miesiąca część komunikacji miejskiej w naszym mieście będzie obsługiwała prywatna firma. Jej zadaniem będzie wsparcie usług transportowych prowadzonych przez PGK. Wraz z wprowadzeniem zmian pracę straci również część pracowników.

Od 1 marca prywatny przewoźnik z Olsztyna przejmie około 15 % wszystkich dotychczasowych kursów. Do jego zadań należało będzie wsparcie usług transportowych, co w efekcie ma poprawić funkcjonowanie suwalskiej komunikacji miejskiej i zapewnić ciągłość połączeń. Firma korzystać będzie z miejskiego taboru. - To PGK podjęła decyzję, żeby część tych usług przewozowych zlecić dla podwykonawcy za naszą zgodą - tłumaczył prezydent. - 27 autobusów stanowi majątek miasta, 2 autobusy będą przekazane dla prywatnego przewoźnika - dodał.


Za http://www.suwalki.info/informacje-2385 ... e_PGK.html
mistral
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 900
Dołączył: wtorek, 30 lipca 2002, 02:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez mistral » środa, 27 lutego 2019, 10:43

Czy to dobry pomysł w Suwałkach? Powątpiewam.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1158
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez kpc21 » środa, 27 lutego 2019, 22:04

Raczej takie działania wychodzą na plus. Miejski przewoźnik ma konkurencję i musi bardziej się starać. Skutki monopolu MPK dobrze widać np. w Łodzi.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2233
Dołączył: sobota, 27 grudnia 2008, 19:17
Lokalizacja: Suwałki
Avatar użytkownika

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez Jarkie » środa, 27 lutego 2019, 22:59

Najbardziej znaczące fragmenty powyższego artykułu są pogrubione. Dla niewtajemniczonych - PGK jest to przewoźnik jeżdżący na liniach miejskich w Suwałkach. Skoro dotychczasowy monopolista wychodzi z pomysłem wprowadzenia konkurencji, to coś jest nie tak w takiej firmie.
A teraz ciąg dalszy zawirowań https://radio5.com.pl/bedzie-darmowa-ko ... ja-miejska.

Wprowadzenie całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Suwałkach rozważają władze miasta. Już teraz za darmo autobusami mogą jeździć uczniowie i studenci posiadający Suwalską Kartę Mieszkańca. Obecnie miasto na funkcjonowanie komunikacji wydaje ponad 7 mln zł. Jak twierdzi prezydent Czesław Renkiewicz, dodatkowe 2 mln zł wystarczyłyby, aby z autobusów bezpłatnie mogli korzystać wszyscy suwalczanie. Całkowity koszt obsługi komunikacji wyniósłby wówczas około 10 mln zł.
Prezydent liczy na to, że darmowe przejazdy oraz zmiana układu komunikacyjnego sprawią, że autobusami będzie jeździć więcej mieszkańców. Obecnie wiele osób dojeżdżających do pracy wybiera bowiem samochód.
Czesław Renkiewicz zastanawia się też, czy komunikacja miejska w Suwałkach powinna funkcjonować w niedziele, szczególnie te niehandlowe. Jak bowiem twierdzi, autobusy jeżdżą wtedy niemal puste.


W Suwałkach pojawiały się już głosy, aby wzorem niektórych miast wprowadzić darmową komunikację. Oczywiście szybko pojawiała się kontra. Władze Suwałk "bronią się rękami i nogami" przed wprowadzeniem chociażby biletu dobowego czy czasowego umożliwiającego przesiadki, co już poprawiłoby atrakcyjność komunikacji, jednocześnie zapewniając wpływy ze sprzedaży biletów. A teraz nagle miałaby być ona bezpłatna? Dziwne...
Najciekawszy jest natomiast fragment o pomyśle zawieszenia komunikacji w niedziele. Faktem jest, że im mniejsza częstotliwość darmowej komunikacji, tym mniej się do niej dopłaca. Dlatego m.in. uważam że mało które miasto stać na taką "promocję", gdyż taka komunikacja przestaje być atrakcyjna.

W pierwszym komentarzu pod tym artykułem można znaleźć potencjalne przyczyny wejścia na rynek prywatnej firmy: damy wam darmowe połączenia ale zapomnijcie juz o sprawie kierowców i całego zamieszania z prezesem w roli głównej.

Jakiś czas temu niektórzy kierowcy PGK w ramach protestów brali L4. Ponieważ po ewentualnych zmianach część wozokilometrów będzie wykonywać nowa firma, zatrudnienie zostanie zmniejszone. Przypuszczam że wypowiedzenia otrzymają przede wszystkim właśnie ci, którzy wcześniej protestowali.
Po ograniczeniu komunikacji do dni 1-6 będzie łatwiejsze przygotowywanie grafiku pracy kierowców. Oczywiście na krótką metę, gdyż problem z kierowcami jest ogólnopolski - za niskie wynagrodzenia.
mistral
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 900
Dołączył: wtorek, 30 lipca 2002, 02:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez mistral » czwartek, 28 lutego 2019, 10:44

[quote="kpc21"]Raczej takie działania wychodzą na plus. Miejski przewoźnik ma konkurencję i musi bardziej się starać. Skutki monopolu MPK dobrze widać np. w Łodzi.


W dalszym ciągu jestem nieprzekonany. Przepraszam.
Nie wiem jaka jest przyczyna złych skutków monopolu MPK w Łodzi. Tak samo jak PKP, czy Poczta Polska, nie może być miejscem zsyłki na ciepłe posady kolesi partyjnych, musi być zarządzana przez fachowców z kilku dziedzin. Bo inaczej, to potem na poczcie sprzedaje się mydło i napoje.
Inna sprawa to pieniądze jakimi miasto dysponuje. Bez tego nie ma kroku naprzód.
proszę mnie przekonać, że nie mam racji.
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1922
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez Lubel » sobota, 2 marca 2019, 09:53

  Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu informuje, iż od poniedziałku, 4 marca komunikacją miejską zostanie objęty przysiółek Gorenice „Kąt”.

  Przy ulicy Chrzanowskiej oraz ulicy Leśnej w Gorenicach zostały usytuowane nowe przystanki. Połączenia przez Gorenice „Kąt” będą realizowane tylko w dni robocze linią „G” następującymi kursami:

  Olkusz Supersam – Gorenice „Kąt” – Gorenice – 8:55, 10:57, 12:15, 14:35, 15:40;
  Gorenice – Gorenice „Kąt” – Olkusz Supersam – 6:10, 7:15, 8:20, 9:30.

  Kursy realizowane przez Gorenice „Kąt” nie będą obsługiwały przystanku „Gorenice Kościół”. Ze zmienionym rozkładem jazdy można się zapoznać pod tym linkiem: Rozkład jazdy linia G


Za: https://olkusz.dlawas.info/wiadomosci/z ... id,11280,a
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1158
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez kpc21 » niedziela, 3 marca 2019, 21:56

[quote="mistral"]Nie wiem jaka jest przyczyna złych skutków monopolu MPK w Łodzi. Tak samo jak PKP, czy Poczta Polska, nie może być miejscem zsyłki na ciepłe posady kolesi partyjnych, musi być zarządzana przez fachowców z kilku dziedzin. Bo inaczej, to potem na poczcie sprzedaje się mydło i napoje.
Inna sprawa to pieniądze jakimi miasto dysponuje. Bez tego nie ma kroku naprzód.
proszę mnie przekonać, że nie mam racji.

1. Akurat to, że na poczcie sprzedaje się mydło i napoje to całkiem sensowna decyzja, na pewno poprawiająca wyniki finansowe tej spółki. Spójrz na to, co się dzieje w innych krajach. Albo w ogóle likwiduje się urzędy pocztowe i potem ludzie muszą odbierać listy polecone w kiosku czy spożywczaku (a spójrz na to, jak źle było to u nas odbierane przez okres, gdy listy z sądów dostarczał InPost) – tak jest w co najmniej niektórych krajach skandynawskich – albo urzędy pocztowe rozszerzają swoją działalność, tak jest chociażby w Niemczech, czy i u nas. Listów ludzie wysyłają mało, paczki – to i owszem, ale na tym rynku konkurencja jest bardzo silna i ma dużą przewagę pod postacią braku tychże oddziałów i związanych z ich funkcjonowaniem kosztów. To już chyba lepiej, jak w tych placówkach można, poza odbiorem paczki czy listu poleconego albo wykonaniem przelewu, kupić mydło i powidło, niż jak by miało ich wcale nie być.

Wiele rzeczy w Poczcie Polskiej wymaga poprawy, chociażby tempo obsługi klientów w tychże oddziałach, czy jakość usługi dostarczania przesyłek (przy czym niski jej poziom wynika po prostu z bardzo niskich wynagrodzeń listonoszy), ale to była bardzo dobra decyzja. Ja wiem, że widok różnego rodzaju dziwnych artykułów sprzedawanych na poczcie (mydła i napojów akurat jeszcze nie widziałem, jest to raczej asortyment targetowany pod typowych odwiedzających oddziały Poczty, czyli starsze osoby przychodzące opłacić rachunki, zapłacić za czynsz itp.) może śmieszyć, ale co w tym złego?

2. "Miejsce zsyłki na ciepłe posady kolesi partyjnych" to niestety coś, do czego spółki samorządowe i państwowe dążą z natury. Zależnie od aktualnie będącej u władzy opcji politycznej będzie to mniej lub bardziej nasilone, ale zawsze będzie obecne, choćby z tego względu, że władze miasta, czy też państwa, chcą mieć wpływ na to, jak działa należąca do miasta czy państwa spółka. W takim MPK większym problemem wydają się być przerośnięte i dużo wymagające związki zawodowe.

Z kolei w przypadku prywatnej firmy (niekoniecznie dotyczy to prywatyzowanych PKS-ów – ale firm, które powstały od zera jako prywatne już jak najbardziej) naturalną koleją rzeczy jest zatrudnianie fachowców. Bo w działalności takiej firmy nadrzędną wartością jest minimalizacja kosztów, a maksymalizacja zysku. Z czym zapewnianie "ciepłych posad" różnym dziwnym osobistościom się po prostu kłóci. Największe zyski będzie przynosić firma, która będzie zarządzana jak najefektywniej i w której będą pracować najlepsi specjaliści (oczywiście w pewnym uproszczeniu – dobremu specjaliście trzeba nie raz też dobrze zapłacić, więc nie zawsze jego zatrudnienie będzie dobrą decyzją, ale na pewno dużo lepszą, niż zatrudnienie partyjnego znajomego, który nie ma o danej rzeczy pojęcia, a trzeba mu płacić tyle samo, a nawet więcej).
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1922
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez Lubel » sobota, 9 marca 2019, 20:05

  Już niedługo system elektronicznego biletu zawita do Lublina. Aplikacja mobilna umożliwi mieszkańcom sprawniejsze poruszanie się po mieście.

  Dzięki nowej usłudze pasażerowie będą mogli m.in wykupić bilet okresowy na dowolną liczbę dni, płacić za przejazd tylko tyle, ile on zajmie oraz gromadzić środki na kolejne trasy dzięki elektronicznej portmonetce. Będzie to możliwe za pośrednictwem konta i obsługi wszystkich operacji on-line, bez konieczności posiadania karty tradycyjnej


Za: https://centrum.fm/za-podroz-komunikacj ... zejedziemy
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1922
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez Lubel » wtorek, 26 marca 2019, 15:42

  Pięć linii autobusowych we Wrocławiu nie będzie obsługiwanych przez MPK. Spółka szuka podwykonawcy, który ma wozić pasażerów do 2025 r.
  Wrocławskie MPK zamierza zlecić zewnętrznej firmie obsługę pięciu linii autobusowych: 109, 119, 122, 132 i 609. Spółka, która właśnie ogłosiła przetarg na to zadanie, postawiła warunki: zainteresowana firma musi do obsługi mieć minimum 40 autobusów, w tym 20 solo 12-metrowych i dwa rezerwowe, oraz 20 przegubowych 18-metrowych i dwa takie same rezerwowe.

  Pasażerów ucieszy inny wymóg. Pojazdy muszą mieć obowiązkowo klimatyzację. W ich wyposażeniu znajdą się też biletomaty i kasowniki UrbanCard, oraz kompletny system informacji pasażerskiej z wyświetlaczami. Oprócz tego muszą posiadać silniki spełniające normy spalania Euro 6


Za: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35 ... owych.html
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1922
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez Lubel » środa, 27 marca 2019, 21:42

  Szykują się spore zmiany w funkcjonowaniu szczecineckiej komunikacji miejskiej. Zmiany, które wejdą w życie już od 1 kwietnia, związane są między innymi z nowym rozkładem jazdy i nowymi liniami autobusowymi. Więcej szczegółów związanych ze zmianami w materiale wideo. Prezesa komunikacji miejskiej dopytujemy także o funkcjonowanie „elektryków” oraz o darmową komunikację.


Za: http://iszczecinek.pl/artykuly/programy ... -miejskiej
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1922
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez Lubel » piątek, 19 kwietnia 2019, 10:36

  Już od soboty, 13 kwietnia zmieniają się trasy przejazdu wielu miejskich linii autobusowych, a trzy zostaną zlikwidowanie. O zmianach poinformowano już trzy tygodnie temu, ale po rozmowach z mieszkańcami wprowadzono drobne korekty.


Za: http://kielce.naszemiasto.pl/artykul/od ... id,tm.html
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 631
Dołączył: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 23:41

Re: Zmiany w komunikacji miejskiej w Polsce

Postprzez kasztelan54 » sobota, 4 maja 2019, 18:50

W tym roku powinien ruszyć odcinek stołecznego metra między Dworcem Wileńskim na Pradze a ul. Trocką na Targówku. ZTM zaczyna konsultacje w sprawie zmian w układzie komunikacyjnym na prawym brzegu Wisły i dostosowania siatki połączeń do roli dowozowej do metra. O ile część ze zmian jest akceptowalna tak nie do pomyślenia jest to, że fragment Nowej Pragi (ul. 11 Listopada) i ciąg "marecki" obejmujący Zacisze, Marki, a pośrednio Ząbki i Zielonkę, stracą dostęp do najbliższego dalekobieżnego dworca kolejowo-autobusowego, czyli Dworca Wschodniego. Kuriozalna będzie sytuacja w której ww. osiedla będą lepiej skomunikowane z bardziej odległym Dworcem Centralnym (Nowa Praga - tramwaj 25, Zacisze i miasta powiatu wołomińskiego - autobusy J, W), Jednocześnie w kwestii skomunikowań z metrem całkowicie pominięto stację Szwedzka.

więcej: https://www.ztm.waw.pl/?c=729&l=1
Poprzednia strona
Odpowiedz