Darmowa KM

Podzielcie się swoimi opiniami o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1926
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Darmowa KM

Postprzez Lubel » sobota, 2 marca 2019, 10:30

  A jednak! Wojewoda dolnośląski zdecydował, że uchwała o darmowej komunikacji dla uczniów legnickich szkół zostaje wstrzymana. Oznacza to, że - wbrew temu, o czym informował dziś wcześniej prezes MPK, Zdzisław Bakinowski, uchwała nie wchodzi w życie i nawet uczniowie muszą kupić bilet.

  - Wydział Nadzoru i Kontroli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu wstrzymał dziś wykonanie uchwały nr IV/57/19 Rady Miejskiej Legnicy z dnia 28 stycznia 2019 zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych w komunikacji miejskiej świadczonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z.o.o. w Legnicy. - mówi Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy wojewody dolnośląskiego.

  - Informacja o decyzji wojewody spłynęła do nas późnym popołudniem. Skoro jednak wcześniej podaliśmy informację, że uchwała od jutra obowiązuje - potraktujemy ten jutrzejszy dzień "ulgowo" i nawet jeśli się zdarzy, że ktoś z niewiedzy nie będzie miał biletu - jutro nie zostanie ukarany. - mówi Zdzisław Bakinowski, prezes MPK.

  Czy to oznacza, że na darmową komunikację w Legnicy nie ma już szans? Jak poinformowało biuro prasowe wojewody - uchwała jest wstrzymana, bo trzeba sytuację przeanalizować.

  - Wczoraj do urzędu wpłynęła odpowiedź Przewodniczącego Rady Miejskiej Legnicy na zadane w toku postępowania nadzorczego pytania wraz z dokumentacją sprawy. Konieczność analizy przesłanych dokumentów i wątpliwości prawne zadecydowały o wstrzymaniu uchwały. - wyjaśnia Sylwia Jurgiel.


Za: https://legnica.fm/wiadomosci/wiadomosc ... omunikacji
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1926
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Darmowa KM

Postprzez Lubel » piątek, 14 czerwca 2019, 09:26

  Dwa autobusy poniżej 10 metrów długości przystosowane do ruchu miejskiego oraz potrzeb osób niepełnosprawnych planuje zakupić lub wziąć w leasing miasto Głowno. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg.

  Dwa autobusy poniżej 10 metrów długości przystosowane do ruchu miejskiego oraz potrzeb osób niepełnosprawnych planuje zakupić lub wziąć w leasing miasto Głowno. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg.


Poważne zmiany czekają KM w Głównie, od dłuższego czasu darmowej.

Za: https://lowiczanin.info/jakie-zmiany-cz ... w-glownie/
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1162
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: Darmowa KM

Postprzez kpc21 » sobota, 15 czerwca 2019, 14:22

Czy poważne, to nie wiem. Przekonamy się. Niedawno miasto przeprowadzało konsultacje społeczne tego, jak ma wyglądać komunikacja miejska. Wziąłem, oczywiście, udział.

Miasto rozważało nawet opcję zakupu tylko jednego autobusu. A tymczasem dwa to absolutne minimum, które w niewielkim stopniu zaspokoi zapotrzebowanie na komunikację.

Może nie każdy orientuje się w obecnym kształcie tej komunikacji miejskiej. Otóż obecnie do jej obsługi miasto wykorzystuje dwa autobusy:
– Autosan H7 z 2004 roku, zakupiony w 2016,
– Ford Transit zakupiony nowy w 2004.

Transit obsługuje kursy popołudniowe, na których typowa frekwencja to kilka osób. Ale zdarzało mi się w nim także i jechać na stojąco, a w zasadzie na kucająco, bo jest to model o niskim nadwoziu – w środku nie da się stanąć w pozycji wyprostowanej.

Ciekawą kwestią jest to, że tego Transita kupiono z dofinansowania na wsparcie osób niepełnosprawnych, podczas gdy... nie jest on w żaden sposób dostosowany do ich przewozu, wręcz osobom starszym raczej trudno się do niego wsiada.

Rozkład jazdy wygląda następująco: https://www.glowno.pl/plik,1466,rozklad ... olania.pdf

Jest on co kilka miesięcy zmieniany – wraz ze zmianami "rozkładów zamknięciowych" na PKP, tak by autobusy dostosować do rozkładu jazdy pociągów do Łodzi i Łowicza. Jednak przez większość okresów jego dostosowanie do rozkładu pociągów jest szczątkowe – bo przy obsłudze komunikacji jedną brygadą (czy też raczej dwiema: jedną poranną i jedną popołudniową, ale jedną w danym momencie) i przy konieczności dostosowania rozkładu także do godzin zajęć w szkołach podstawowych zrobienie tego dobrze jest po prostu niewykonalne.

Przypomnę, że miasto starało się o zakup z dofinansowaniem dwóch autobusów elektrycznych, jednak nie udało się to. Były dwa przetargi, do pierwszego nikt się nie zgłosił, w drugim jedyna oferta (od Ursusa – wcześniej miasto prowadziło negocjacje z AMZ Kutno i nawet był wypożyczony elektrobus od AMZ na testach) przekroczyła dosyć mocno budżet.

Obecnie władze Głowna, zainspirowane ostatnim zakupem łódzkiego MPK, prowadzą negocjacje z importerem marki Isuzu pod kątem zakupu eksploatowanego od kilku miesięcy w Łodzi modelu Novocity Life. W Łodzi miał on europejską premierę – i póki w Łodzi wydają się być z niego zadowoleni, zatem nawet sam w konsultacjach poleciłem władzom miasta ten zakup. Mam jednak obawy, że w przetargu zamiast Isuzu może wygrać Karsan ze swoim modelem Atak, który jest dużo niższej jakości (łódzkie MPK brało pod uwagę jego zakup, ale chyba tylko z braku lepszej alternatywy – a tu tak szczęśliwie się złożyło, że ofertę złożył dealer Isuzu, natomiast Karsan, mimo że nieco tańszy, wypadł z przetargu z przyczyn formalnych).
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1926
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Darmowa KM

Postprzez Lubel » poniedziałek, 15 lipca 2019, 20:45

  - Robimy to na prośbę emerytów, którzy przyszli z takim wnioskiem, tłumacząc, że starsze, samotnie mieszkające osoby nie mają samochodów i nie mają jak zrobić zakupów - mówi burmistrz Iwona Sobania.

  Autobusy będą kursować od 1 września.

  Autobus ruszy spod szkoły podstawowej przy ul. Borkowskiej, kolejne przystanki będą w centrum miasta, a końcowy przystanek będzie przy supermarkecie Biedronka na obrzeżach miasta przy ul. Kluczborskiej.

  Taki autobus będzie kursował tylko raz w tygodniu, w każdy piątek.


Za: https://nto.pl/byczyna-wprowadzi-komuni ... 1-14272465?
Obsłuży to PKS Kluczbork za ... ok. 300 zł miesięcznie.
Poprzednia strona