Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Łódź z budżetem 2020: Na transport 866,9 mln zł

infotrans
15.11.2019 12:30
0 Komentarzy

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz skarbnik Krzysztof Mączkowski przedstawili na konferencji prasowej główne założenia projektu budżetu na 2020 rok. Dochody miasta planowane są na poziomie 4,930 mld zł, a wydatki – 5,167 mld zł.

– To będzie budżet ambitny, ale trudny, m.in. z powodu tego, że po zmianie przepisów podatkowych miasto traci na wpływach z PIT 140 mln zł, nie otrzymując od rządu żadnej rekompensaty z tego tytułu, a chcemy realizować wszystkie nakreślone wcześniej plany i inwestycje. Za te pieniądze moglibyśmy zrobić wiele potrzebnych dla łodzian rzeczy, na które teraz trzeba będzie zaciągać kredyt – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Główne wydatki wyznaczają kierunki inwestycyjne na 2020 rok, czyli: transport i łączność, oświata, kultura, gospodarka mieszkaniowa i komunalna, koszty administracyjne, ochrona środowiska.

Wydatki ogółem przeznacza się na :

  • oświatę i wychowanie – 1,236 mld zł , co stanowi 23,9% wydatków ogółem,

  • transport i łączność – 866,9 mln zł, co stanowi 16,8% wydatków ogółem,

  • pomoc społeczna plus rodzina – 1,123 mld zł, co stanowi 21,7% wydatków ogółem,

  • gospodarka mieszkaniowa – 492,2 mln zł, co stanowi 9,5% wydatków ogółem,

  • gospodarka komunalna – 363,3 mln zł, co stanowi 7% wydatków ogółem,

  • administracja – 331,2 mln zł, co stanowi 6,4 % wydatków ogółem,

  • kultura – 244,5 mln zł, co stanowi 4,7% wydatków ogółem.

Najważniejsze kierunki inwestowania w 2020 roku w zakresie transportu i łączności to:

  • budowa i przebudowa linii tramwajowej na ul.Wojska Polskiego na odc. od ul. Franciszkańskiej do ul. Strykowskiej (46,6 mln zł),

  • kompleksowy program integracji sieci niskoemisyjnego transportu publicznego (126,9 mln zł),

  • Budowa drogi podziemnej wraz z płytą runku NCŁ (20 mln zł)

Komentarze