Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Unia: Komisja pyta Gazprom

infobus
27.04.2015 13:38
0 Komentarzy

12 tygodni ? tyle czasu ma firma Gazprom na ustosunkowanie się douwag Komisji Europejskiej. O pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń co do działalnościrosyjskiego giganta energetycznego poinformowała komisarz odpowiedzialna zapolitykę konkurencji Margrethe Vestager. Chodzi o niektóre praktyki handlowestosowane na rynkach gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, które ? zdaniem KE ?stanowią nadużycie pozycji dominującej i naruszają unijne zasady ochronykonkurencji.

Na podstawie prowadzonego postępowania Komisja wstępnie ocenia, żeGazprom narusza unijne zasady ochrony konkurencji, stosując ogólną strategiędążącą do podziału rynków gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, np. poprzezograniczanie odbiorcom możliwości transgranicznej odsprzedaży gazu. Takastrategia mogła również umożliwiać Gazpromowi narzucanie nieuczciwych cen wniektórych państwach członkowskich. Gazprom mógł również dopuścić się nadużyciapozycji dominującej, uzależniając dostawy gazu od uzyskania od hurtownikówniezwiązanych z przedmiotem umowy zobowiązań dotyczących infrastrukturytransportowej.

Gazprom ma 12 tygodni na ustosunkowanie się do pisemnegozgłoszenia zastrzeżeń. Może również wystąpić z wnioskiem o złożenie ustnychwyjaśnień na spotkaniu wyjaśniającym. Komisja będzie działać w pełnymposzanowaniu prawa Gazpromu do obrony i, zanim wyda decyzję w sprawie, uważnieprzeanalizuje otrzymane uwagi. Samo pisemne zgłoszenie zastrzeżeń nie przesądzao wyniku postępowania.

Unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji MargretheVestager powiedziała: – ?Gaz jest jednym z podstawowych towarówwykorzystywanych w codziennym życiu: ogrzewa nasze domy, służy nam do gotowaniai produkcji energii elektrycznej. Zapewnianie uczciwej konkurencji naeuropejskich rynkach gazu jest zatem sprawą najwyższej wagi. Wszystkieprzedsiębiorstwa działające na rynku europejskim ? bez względu na to, czy majątu swoją główną siedzibę, czy nie ? muszą przestrzegać unijnych przepisów.Obawiam się, że Gazprom narusza unijne zasady ochrony konkurencji, nadużywającswojej pozycji dominującej na rynkach gazu w UE. Uważamy, że Gazprom mógłstworzyć sztuczne bariery uniemożliwiające przesył gazu z niektórych państwEuropy Środkowej i Wschodniej do innych państw członkowskich, utrudniająctransgraniczną konkurencję. Utrzymywanie podziału krajowych rynków gazuumożliwiało również Gazpromowi narzucanie cen, które ? na obecnym etapiepostępowania ? uważamy za nieuczciwe. Jeżeli nasze obawy się potwierdzą,Gazprom będzie musiał ponieść prawne konsekwencje swoich działań?

Komentarze