PGNiG i CNG

Wszystko o CNG, LPG, wodorze i innych nietypowych paliwach autobusowych

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

dixie

PGNiG i CNG

Postprzez dixie » poniedziałek, 17 stycznia 2005, 01:03

Ostatnio bardzo dużo mówi się o prywatyzacji PGNiG. Rosnące ceny ropy naftowej powodują poszukiwania coraz to nowych rozwiązań jeśli chodzi o nowe paliwa. Dowiedziałem się że PGNiG jest dystrybutorem CNG. Tylko zastanawia mnie taka rzecz: dlaczego coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna wprowadzać CNG jako źródło zasilania pojazdów? Czy jest to faktycznie takie rewelacyjne paliwo jak niegdyś było LPG (zanim zaczęli podnosić akcyzę)? A co z kosztami potrzebnymi na rozruch tego interesu? Są jakies dotacje na inwestycje w sektorze CNG? Może Unia daje jakieś fundusze?

Jeżeli jednak faktycznie jest to takie rewelacyjne paliwo to istnieje obawa, że rząd może znowu podnieść akcyzę czy inne opłaty podobnie jak było z LPG, kiedy zaczęły maleć przychody z opłaty paliwowej ze względu na spadek sprzedaży benzyny i oleju napędowego. Wtedy jednak opłacalność takiego przedsięwzięcia może znacznie zmaleć. Skoro jednak obserwuję coraz to nowe zastosowania CNG w przedsiebiorstwach komunikacyjnych musi to być naprawdę rewelacyjne paliwo. Oto moje przemyślenia.
A jak to jest w praktyce? A może jest ktoś kto ma z tym do czynienia na codzień?

Ciekaw jestem czy te superlatywy w jakich jest przedstawiane CNG znajdują odzwierciedlenie w praktyce. A co wy o tym sądzicie?