Przetarg w MZK Stargard Szczeciński

Wasze opinie o przetargach związanych z autobusami i komunikacją miejską.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Unkel
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: Przetarg w MZK Stargard Szczeciński

Postprzez Unkel » sobota, 3 stycznia 2009, 17:00

ROTFL! W dniu otwarcia ofert radni z PO i LiD ucięli dotację dla MZK o milion złotych i na trzy autobusy nie starczy. Problem w tym, że przetarg już ogłoszony i zakończony, tylko wyników nigdzie nie ma. Milion złotych z MZK zostanie przeznaczony na odnowienie kortów tenisowych i stworzenie na nich sezonowego lodowiska...
pepe82

Postprzez pepe82 » środa, 7 stycznia 2009, 17:09

Radni PO i LiD jakby spadli z księżyca, nikt z nich nie korzysta z miejskich autobusów i pewnie nikt nie wiedział, że właśnie był rozstrzygany przetarg. Ale przecież znajomość własnego miasta to chyba ich obowiązek. Dobrze, że Prezydent Pajor zapowiedział, że będzie się starał aby w tym roku ten jeden autobus jeszcze dokupić, liczę na niego, bo bardziej przyjaznego prezydenta dla MZK w Stargardzie po 1989r. nie było.
Zresztą, podaje link do artykułu w Głosie o tej sytuacji:
http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/articl ... /107591518

A w tym całym zamieszaniu, chyba zapomniano poinfomorwać najbardziej zainteersowanych, kto ten przetarg wygrał, trzeba czekać na informację w BiP, chociaż ona tam już powinna być.
Unkel
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Unkel » środa, 7 stycznia 2009, 17:20

Jest unieważnienie. Jak wczoraj dzwoniłem do MZK to miał być już wczoraj rozpisany nowy przetarg.
pepe82

Postprzez pepe82 » środa, 7 stycznia 2009, 18:46

No to sobie poczekamy dłużej na nowe autobusy przez bardzo mądrych rajców z PO i LiD-u. Ja rozumiem, że lodowisko też jest ważne, pewnie sam będę z niego korzystał, ale nie robi się takich numerów w dniu otwarcia przetargu, to jest nie odpowiedzialne. Dobrze mówił Prezydent, że można było autobusy zostawić w spokoju, poczekać do marca, kiedy już będzie wiadome ile może być nadwyżki w budżecie i wtedy odłożyć na lodowisko.
Swoją drogą zastanawiam się kto złożył ofertę i kto miał największe szanse zwycięstwa.
Unkel
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Unkel » czwartek, 8 stycznia 2009, 13:07

No i mamy nowy przetarg na dwa przeguby. SIWZ dostepny na stronie. W stosunku do poprzedniego zamówienia następujące różnice:
- czworo drzwi.
- oświetlenie nad drzwiami w momencie otwarcia (a nie jak poprzednio zewnętrzne oświetlenie)
pepe82

Postprzez pepe82 » czwartek, 8 stycznia 2009, 21:57

Dobre posunięcie MZK. Myślałem, że wystarczy im kasy tylko na 1 przegub i 1 mały. O wiele bardziej przydadzą się dwa przeguby. We wcześniejszym przetargu zgłosił się tylko MAN. Podejrzewam, że i tym razem zgłosi się tylko ta marka. Jestem ciekaw, czy przypadkiem nie robią już autobusów dla MZK, ponieważ wcześniej też MZK chciało dwa przeguby. A jeśli zaczeli robić "malucha" to na pewno gdzieś indziej go upchną. Najlepiej jakby jak najszybciej udało im się wyprodukować te przeguby. Dyrektor twierdzi, że w dobie kryzysu, fabryki produkują mniej autobusów, tym samym trzeba na nie dłużej niż zwykle czekać.
Unkel
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Unkel » czwartek, 8 stycznia 2009, 22:16

Przecież autobus sie zamawia a nie kupuje gotowy (powiedzmy, że zazwyczaj tak jest ;)). Szkoda, że to będzie Man. 90dniowy czas realizacji też raczej świadczy o tym, że autobusy są w trakcie produkcji ;)
Raph
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Raph » piątek, 9 stycznia 2009, 17:17

Dokładnie w MZK będą MANy. Świadczy o tym chociażby zapis w załączniku nr 6 do SIWZ - opis jakie narzędzia mają być dostarczone wraz z autobusami.... To jest HIT.... Dawno nie widziałem takiej wtopy..... :)
pepe82

Postprzez pepe82 » piątek, 9 stycznia 2009, 18:22

Cicho sza z tą wtopą, bo się jeszcze ktoś przyjrzy temu przetargowi i znów się wszystko przedłuży;) Zresztą, gdyby ktoś się miał przyczepić, to zrobiłby to już dawno, widocznie można stosować takie zapisy. Jeśli my zwykłe szaraki odczytujemy między zdaniami w prawie każdym przetargu w Polsce, kto ma największe szanse wygrać, to "specjaliści" też pewnie to odczytują.
Ja tam się cieszę że przetarg będzie jednak tylko na przeguby, Lions`y są w porządku (chociaż myslałem, że może Mercedesy będą miały też szansę wystartować). Dzięki temu, jeśli prezydent znajdzie kasę na 12 metrowiec (może nawet więcej niż jeden) jeszcze w tym roku to będzie ogłoszony na nie osobny przetarg (może gdzieś w okolicach kwietnia lub maja). Wtedy szansę będzie miała znów Scania. Spodobały my się ostatnie zakupy stargardzkich Scanii, mogą je kontynuować.
Apropos firmy MAN. W zeszłym roku sprzedali bodajże tylko 14 nowych sztuk w Polsce (jest o tym w artykule w infobusie), tragedia, ciekawe dlaczego? Pomijam to że jest większa konkurencja i że prawie wszyscy biorą Solarisa. Przecież MAN produkuje też bardzo dobre autobusy.
Ciekawe jakie numery taborowe otrzymają przeguby. Osttanio ze Scaniami trafiłem, ciekawe kto tym razem zgadnie Unkel ;)
Unkel
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Unkel » piątek, 9 stycznia 2009, 19:39

Na 99% te zwolnione przez Ikarusy ;)
Nie wiem czy śledziłeś co się działo z Manami w kraju. Wypadające szyby w warszawskich czy łamiące się kratownice w toruńskich.
Raph
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Raph » piątek, 9 stycznia 2009, 22:46

Na 100% nie wolno stosowac takich zapisów. Tak samo jak nie można podawać żadnego producenta, np. że chce się skrzynię biegów VOITH albo tablice elektroniczne R&G Mielec.
Można coś takiego napisać, ale musi być użyty zwrot "lub równoważne".....
W poprzednim SIWZ było to jeszcze gorzej napisane. Teraz jest to już złagodzony zapis, z tym że ciekawe jak podejdzie do tego np. SCANIA lub Mercedes który do swoich autobusów nie stosuje urządzeń diagnostycznych MAN....
Unkel
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Unkel » piątek, 9 stycznia 2009, 23:44

Z tym programem to faktycznie jest niezły babol. Rozumiałem to tak, że jeśli takie narzędzie jest potrzebne to należy je dołączyć. No ale widocznie tak chciałem zrozumieć ;)
Nie jest to pierwszy przetarg w którym podane są nazwy producentów. I nigdy nie było żadnych protestów na tej podstawie.
Locutus
<i>BusForum</i>

Postprzez Locutus » sobota, 10 stycznia 2009, 12:46

[quote="pepe82"](...) Przecież MAN produkuje też bardzo dobre autobusy. (...)

Faktycznie bardzo dobre. Do Krakowa na przykład wszystkie NG313 przyszły z wadą fabryczną elektroniki, którą potem naprawiano przez cały rok, a obecnie, po tych kilku latach eskploatacji, stan techniczny tych MANów jest taki, że czasami ponad połowa nie wyjeżdża rano z zajezdni z powodu awarii. W Toruniu tamtejszym dwunastometrowcom popękała kratownica po kilku miesiącach użytkowania. W Warszawie Michalczewskiemu w NG363 w pierwszych dniach eksploatacji powypadały szyby... Rzeczywiście, MAN produkuje bardzo dobre autobusy... :lol:

Pozdrawiam!
LOKI
[url=http://www.pkk.info.pl][color=blue]Platforma Komunikacyjna Krakowa[/color][/url] - najprzyjaźniejsze użytkownikowi forum o krakowskiej komunikacji miejskiej.
pepe82

Postprzez pepe82 » sobota, 10 stycznia 2009, 15:26

To może odpowiedniejszym słowem byłoby, że "produkował bardzo dobre autobusy" ;)
Jeśli chodzi o MAN, to w tym temacie "Kroelewicz" zachwalał wejherowskie Lions`y, z których jeden był u nas na testach. Podejrzewam, że nie każdy produkt MANA jest taki pechowy jak te w Warszawie czy Toruniu. Mam nadzieję, że nasze MZK też nie wtopi z tymi przegubami.
A teraz niespodzianka: byłem dziś na zakupach na mieście i zauważyłem na linii nr 12 testowanego MAZ-a (mniejszy typ niż 12 metrowiec). Muszę przyznać, że na żywo ten autobus nie jest taki zły. Udało mi się zrobić jego zdjęcie komórką. Jak go nie widziałeś Unkel, to spróbuje tu wrzucić na forum, jeśli się nada. Jak nie to mogę ci przesłać zdjęcie. Jak będę miał więcej czasu to poszukam jego pochodzenie, bo nie miał za bardzo oznaczeń na sobie, więc może jest to wóz przeznaczony do testów. Kolor turkusowy lub taki trochę inny odcień błękitu. Wiem tylko, że takie same barwy ma MZK w Tczewie.
Unkel
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Unkel » sobota, 10 stycznia 2009, 19:51

Forbus pewnie. Podeślij, podeślij. Trzeba po weekendzie zapolować ;)
Poprzednia stronaNastępna strona