Przetargi na dostawy autobusów dla MPK - Kraków

Wasze opinie o przetargach związanych z autobusami i komunikacją miejską.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Misiek
<i>BusForum</i>

Postprzez Misiek » sobota, 26 kwietnia 2003, 21:00

[quote]
On 2003-04-26 16:49, mistral napisał:
pytanie do kolegi ZBYRUSA.
Nie jestem mocno w temacie komunikacji miejskiej, więc pytam. Czy autobusy JELCZ M121 tak różnią sie na minus od innych, że odradzasz kupowania ich?
Śledząc wypowiedzi forumowiczów niekiedy odnoszę wrażenie, że powinny powstać kluby miłośników poszczególnych marek autobusów, tak zaciekle niektórzy bronią swoich ulubionych autobusów i z podobną zaciętością napiętnują autobusy innych marek.
Nie będzie idealnego autobusu, tzn takiego który jednocześnie byłby wygodny dla pasazerów i kierowców, łatwy w obsłudze, ekonomiczny, nie psuł się itd ....
POZDRAWIAM

Przejedź się kiedyś M121. Z tego co wiem to w Poznaniu macie jednego gniota w MPK. Potem wsiądź do MANa NL2x2, Neosiem N4016 albo Solarkiem U12. Wtedy zobaczysz o czym się mówi. W gniocie razi ciasnota, głośność i tandeta wykonania. :smile:
zbyrus
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez zbyrus » poniedziałek, 28 kwietnia 2003, 15:59

[quote]
On 2003-04-27 09:37, Pavlack napisał:
[quote]
On 2003-04-26 14:52, zbyrus napisał:
Ja chciałbym teraz kontynuować wątek przetargowy i zapytać Forumowiczów, czy wiedzą, jakie autobusy i ile zakupi krakowskie MPK w bieżącym roku.

W tym roku MPK nie zakupi żadnych autobusów.

Obyście się mylili!!!
Autobusów mamy w Krakowei bardzo mało, jeżdżą o wiele za rzadko i są przepełnione, natomiast zbyt dużo mamy "złomu na szynach" zwanego tramwajem. Ja tramwaj uważam za zły środek komunikacji - tylko dla studentów, gdyż są to przyszli bezrobotni, a dla nich prawie co najgorsze, a inni powinni mieć jednak prawo do przejazdów autobusami.
Co do M121MB, to jest to autobus mało pojemny (źle opracowane wnętrze a sporo miejsca jest zmarnowane na skutek wysoko umieszczonych grzejników konwektorowych, które wymuszają odsunięcie niektórych siedzeń z lewej strony od ściany o 30 cm, oraz zbyt dużych przednich nadkoli), paliwożerny (wprawdzie przy ostatniej dostawie ponoć zmienili przełożenie mostu napędowego na oszczędniejsze, ale chyba nie we wszystkich, a i tak nie jest to takie jak w oryginalnych Mercedesach), dosyć głośny oraz ma bardzo wysokie schody z tyłu. Znacznie lepsze są (jeżeli już polskie) M125M Vecto.
Argurio

Postprzez Argurio » środa, 14 maja 2003, 21:20

Vecto są dużo lepszymi autobusami od M121, tylko że dotąd powstały - o ile wiem - 2 sztuki tego pojazdu...
zbyrus
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez zbyrus » poniedziałek, 23 czerwca 2003, 16:08

[quote]
On 2003-05-14 21:20, Argurio napisał:
Vecto są dużo lepszymi autobusami od M121, tylko że dotąd powstały - o ile wiem - 2 sztuki tego pojazdu...

A może ktoś z szanownych forumowiczów ma jakąś wiadomość, <b>czy MPK w Krakowie kupi choć trochę autobusów w tym roku</b>. Autobusów jest w Krakowie niedobór!!!
Pavlack

Postprzez Pavlack » poniedziałek, 23 czerwca 2003, 17:10

MPK <B>NIE KUPI</B> w tym roku żadnych autobusów. No chyba, że stanie się cud. Ale na to bym nie liczył.
Tramwaj przyszłością miast i wsi!
Leszek Matula
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Leszek Matula » poniedziałek, 23 czerwca 2003, 19:55

[quote]
On 2003-06-23 17:10, Pavlack napisał:
MPK <B>NIE KUPI</B> w tym roku żadnych autobusów. No chyba, że stanie się cud. Ale na to bym nie liczył.

A ha ha ha!
Rozmawiałem dziś dosłownie przed 2 godzinami z pewną Bardzo Ważną Osobistością z MPK Kraków która wyraźnie mi powiedziała, że są <b>bardzo duże szanse</b> że jednak kupią w tym roku autobusy. Przetarg ma być jesienią. A tą osobę znam dość trochę czasu i wiem że bez obaw można jej zaufać. Jeszcze nie wiadomo pod którą zajezdnię będą kupowane więc nie wiadomo co to będzie.
Pozdrawiam.
Locutus
<i>BusForum</i>

Postprzez Locutus » wtorek, 24 czerwca 2003, 00:03

Ja coś czuję, że będzie to przetarg na dostawę autobusów marki jelcz :sad:
zbyrus
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez zbyrus » wtorek, 24 czerwca 2003, 16:24

[quote]
On 2003-06-23 19:55, Leszek Matula napisał:
[quote]
On 2003-06-23 17:10, Pavlack napisał:

A ha ha ha!
Rozmawiałem dziś dosłownie przed 2 godzinami z pewną Bardzo Ważną Osobistością z MPK Kraków która wyraźnie mi powiedziała, że są <b>bardzo duże szanse</b> że jednak kupią w tym roku autobusy. Przetarg ma być jesienią. A tą osobę znam dość trochę czasu i wiem że bez obaw można jej zaufać. Jeszcze nie wiadomo pod którą zajezdnię będą kupowane więc nie wiadomo co to będzie.
Pozdrawiam.

Jeśli rzeczywiście dojdzie do kupna autobusów - to świetnie. Najlepiej by to były Scanie i Man-Y. Ciekaw jestem, kto to jest ta Bardzo Ważna Osobistość? Czy Ciotka Filka?
Leszek Matula

Postprzez Leszek Matula » wtorek, 24 czerwca 2003, 16:31

[quote]
On 2003-06-24 16:24, zbyrus napisał:
Jeśli rzeczywiście dojdzie do kupna autobusów - to świetnie. Najlepiej by to były Scanie i Man-Y. Ciekaw jestem, kto to jest ta Bardzo Ważna Osobistość? Czy Ciotka Filka?

Nie jest to Filomena S.
Jak już napisałem jest to osoba z okolic Zarządu firmy. Więcej boje sie pisać bo nie chciałbym stracić tak cennego źródła informacji bo już wyobrażam sobie listy jednego z miare aktywnych członków BF do MPK albo ZDiK.
Pozdrawiam.
zbyrus
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez zbyrus » wtorek, 24 czerwca 2003, 17:38

[quote]
On 2003-06-24 16:31, Leszek Matula napisał:
[quote]
On 2003-06-24 16:24, zbyrus napisał:

Nie jest to Filomena S.
Jak już napisałem jest to osoba z okolic Zarządu firmy. Więcej boje sie pisać bo nie chciałbym stracić tak cennego źródła informacji bo już wyobrażam sobie listy jednego z miare aktywnych członków BF do MPK albo ZDiK.
Pozdrawiam.

Ja osobiście uważam, iż MPK powinno koniecznie kupić pewną ilość autobusów Scania Omnicity (zarówno pojedynczych jak i artic) a także MANy i to nie tylko przegubowe ale także pojedyncze (których na razie nie ma w MPK). Taki MAN pojedynczy zużywa mniej paliwa od innych autobusów (także od Scanii Omnicity, nie mówiąc już o porównaniu z wyjątkowo paliwożernym Jelczem M121MB, ale Jelcz M121M jest ekonomiczny).
A może są jakieś informacje <b> ile by to było tych nowych autobusów</b>?
Leszek Matula

Postprzez Leszek Matula » wtorek, 24 czerwca 2003, 17:55

[quote]
On 2003-06-24 17:38, zbyrus napisał:
[quote]
On 2003-06-24 16:31, Leszek Matula napisał:
[quote]

A może są jakieś informacje ile by to było tych nowych autobusów?

<i> Uderz w stół a nożyce się odezwą</i> :wink:
Nie wiem ile będzie tych wozów. Na przełomie sierpnia i września powinna sprawa się rozstrzygnąć i jak tylko będę coś wiedział dam znać (a może ktoś z Krakowa będzie szybszy).
Jelcz PR110E #821
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Jelcz PR110E #821 » środa, 25 czerwca 2003, 09:18

A w Krakowie o czyms takim jak Vecto jeszcze nie słyszeli?

Jest gdzieś więcej gniotów i odkurzaczy niz w Krakowie?
Misiek
<i>BusForum</i>

Postprzez Misiek » środa, 25 czerwca 2003, 10:08

[quote]
On 2003-06-25 09:18, Jelcz PR110E #821 napisał:
A w Krakowie o czyms takim jak Vecto jeszcze nie słyszeli?

W Vecto nie ma silnika MB, a MPK Kraków preferuje te jednostki napędowe w Jelczach przynajmniej.

Chociaż z drugiej strony, skoro mają pare MANów NG313, to w czym by im przeszkadzał silnik MANa w M125M?
Locutus
<i>BusForum</i>

Postprzez Locutus » środa, 25 czerwca 2003, 14:59

Zależy od tego, dla której zajezdni będzie to przetarg - jeżeli dla Woli, to wygrają M121MB lub M181MB (jeżeli będą chcieli przegubowce). Jeżeli dla Płaszowa, to wygra scania CN94UB lub CN94UA. Natomiast w przypadku Bieńczyc byłaby to jedna wielka niewiadoma. W Bieńczycach mamy autosany H6, jelcze M121M, jelcze M121MB, jelcze 120M, neoplany N4020, many NG313, jednego grzmota (man SG242), świniaki (ikarus IK280)... jednym słowem klauzula o zgodności taboru z posiadanym dla tej zajezdni nie będzie miała żadnego znaczenia. Jeżeli nie będzie dodatkowej klauzuli np. o warunkach gwarancji czy innych takich, to wygra najtańszy. Czyli - jelcz...
Pavlack

Postprzez Pavlack » środa, 25 czerwca 2003, 17:21

[quote]
On 2003-06-25 14:59, Locutus napisał:
Jeżeli dla Płaszowa, to wygra scania CN94UB lub CN94UA.

Płaszów ma już tabor wymieniony całkowicie (jedyna wysoka podłoga to 113ALB), więc nie sądzę żeby coś tam w najbliższym czasie kupowali.

[quote]
Natomiast w przypadku Bieńczyc byłaby to jedna wielka niewiadoma. W Bieńczycach mamy autosany H6, jelcze M121M, jelcze M121MB, jelcze 120M, neoplany N4020, many NG313, jednego grzmota (man SG242), świniaki (ikarus IK280)... jednym słowem klauzula o zgodności taboru z posiadanym dla tej zajezdni nie będzie miała żadnego znaczenia.

Akurat świniaki i melony nie odgrywają tu żadnego znaczenia. Grzmot też. Neoplany też małe. A więc zostają 120M, M121M i MB, Many NG313. I ja sądzę, że kupią Many - zgodność z posiadanym taborem to także zgodność silników :grin:

[quote]
Jeżeli nie będzie dodatkowej klauzuli np. o warunkach gwarancji czy innych takich, to wygra najtańszy. Czyli - jelcz...

A skąd ty jesteś taki pewien tego? Masz jakieś sprawdzone informacje?
Tramwaj przyszłością miast i wsi!
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz