Prasówki

Komentarze, opinie, dyskusje o aktualnych wydarzeniach związanych z komunikacją miejską i przemysłem autobusowym.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1631
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Prasówki

Postprzez Lubel » piątek, 25 stycznia 2019, 22:45

  W wybranych pojazdach komunikacji miejskiej organizowanych przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM) ruszyły testy rozwiązania umożliwiające wniesienie opłaty za przejazd komunikacją miejską poprzez zbliżenie karty płatniczej.


  Wprowadzamy nowe rozwiązanie, które do pory nie funkcjonowało na terenie GZM. System przed uruchomieniem został przetestowany i jest gotowy do uruchomienia - zapewnił członek jej zarządu odpowiedzialny za transport Grzegorz Kwitek.
  Urządzenia umożliwiają zakup biletów strefowo-czasowych normalnych i ulgowych oraz na przewóz bagażu i zwierząt.
  Metropolia zapewnia, że równolegle pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym rozszerzenie dotychczasowego systemu ŚKUP o płatności kartą.
  To rozwiązanie znane w wielu innych miastach, także polskich. W woj. śląskim działa m.in. w Jaworznie. W centralnej części woj. śląskiego chcą je wdrożyć władze GZM, która 1 stycznia przejęła organizację komunikacji miejskiej na swoim terenie od trzech dotychczasowych organizatorów. Odtąd jedynym organizatorem jest komórka GZM - Zarząd Transportu Metropolitalnego.

  GZM przejęła m.in. wdrażany od kilku lat przez największego z dotychczasowych organizatorów system Śląskiej Karty Usług Publicznych - krytykowany jako awaryjny, trudny w obsłudze i niefunkcjonalny. Rozpoczęła już prace nad rozwinięciem lub następcą ŚKUP; jeszcze w styczniu br. ma ruszać procedura tzw. dialogu technicznego w tej sprawie.

  Jednym z zapowiadanych udogodnień mają być płatności kartą. Jak podało w środę biuro prasowe GZM, tego dnia tego typu rozwiązanie zaczęło pilotażowo działać w trzech pojazdach - jednym tramwaju obsługującym linię nr 14 oraz dwóch autobusach przypisanych do linii nr 297. Od 1 lutego płatności kartą mają działać we wszystkich pojazdach, kursujących na tych liniach.

  "Wprowadzamy nowe rozwiązanie, które do pory nie funkcjonowało na terenie GZM. System przed uruchomieniem został przetestowany i jest gotowy do uruchomienia" - zapewnił członek jej zarządu odpowiedzialny za transport Grzegorz Kwitek.

  Urządzenia dostarczone w pilotażu przez firmę Mennica Polska umożliwiają zakup biletów strefowo-czasowych normalnych i ulgowych oraz na przewóz bagażu i zwierząt. Bilety te nie uprawniają do przesiadek (w pilotażu kontrolerom dostarczone zostaną pojedyncze urządzenia, tylko pod kątem tramwajowej linii 14 i autobusowej 297).

  "Zależy nam, aby podróżni mieli jak najwięcej możliwości zakupu biletu. W przyszłości chcemy, aby system płatności kartą funkcjonował we wszystkich pojazdach ZTM oraz oczywiście uwzględniał możliwość przesiadek" - zadeklarował Kwitek.

  Metropolia zapewnia, że równolegle pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym rozszerzenie dotychczasowego systemu ŚKUP o płatności kartą. Funkcjonalność ta najpierw pojawi się w pojazdach dawnego MZK Tychy, w którym dotąd nie działała ŚKUP. Do końca czerwca br. zainstalowane zostaną w nich czytniki, które pod koniec br. zaczną obsługiwać karty płatnicze.

  W opublikowanej na początku stycznia br. w mediach społecznościowych Metropolii rozmowie z internautami Kwitek sygnalizował, że system ŚKUP jest modernizowany w związku z pojawianiem się nowych rozwiązań technicznych; usuwane są też mankamenty związane z jego funkcjonowaniem.

  "Jeżeli chodzi o przyszłość, trzeba pamiętać, że mamy trwałość projektu (unijnego - PAP) do 2021 r., a w związku z tym system ŚKUP w tej obecnej formie lub trochę zmienionej, będzie do tego czasu funkcjonował" - przypomniał przedstawiciel władz Metropolii.


Za: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospod ... 20247.html
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1631
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Prasówki

Postprzez Lubel » wtorek, 29 stycznia 2019, 18:28

  Ponad 100 kilometrów miał przejechać autobus wiozący pięćdziesięcioro dzieci na zimowy wypoczynek. Gdy na miejsce przyjechali policjanci, okazało się, że autokar jest w złym stanie technicznym.
  Policję wezwał organizator wyjazdu, prosząc o kontrolę. Kierowca pozytywnie przeszedł badanie alkomatem, ale odebrano mu dowód rejestracyjny autokaru, którego stan techniczny wykluczał jazdę. Dzieci miały przejechać nim ponad 100 kilometrów.


Za: http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086, ... ac-na.html
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1631
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Prasówki

Postprzez Lubel » czwartek, 31 stycznia 2019, 16:52

  Kierowca warszawskiego autobusu zatrzymał się na jednym z przystanków (ale nie końcowym) na trasie swojej linii, po czym wyprosił pasażerów. Argumentował to tym, że skończył już zmianę. Przedstawiciele ZTM twierdzą jednak, że postąpił zgodnie z poleceniem służbowym. 
  Sprawę opisała stołeczna „Gazeta Wyborcza”, powołując się na relację jednego z pasażerów uczestniczących w kursie autobusu linii 200 z Konstancina do Śródmieścia. Tego dnia, z uwagi na trudne warunki pogodowe, duża część środków komunikacji publicznej zanotowała spore opóźnienia. Ten, którym jechał pan Aleksander, przyjechał 50 minut po czasie. Jego kurs niespodziewanie skończył się jednak wcześniej, niż powinien.

Za: https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/W ... owiedz-ZTM
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1631
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Prasówki

Postprzez Lubel » niedziela, 3 lutego 2019, 18:51

  Wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku przez stosowanie rażąco niskich cen - taki zarzut pod adresem pilskiego PKS pojawił się w doniesieniu, które do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów złożył Rafbus, nieistniejący już dziś przewoźnik z Miasteczka Krajeńskiego. UOKIK wszczął postępowanie w tej sprawie już w marcu 2016 roku i dopiero teraz je zakończył. PKS został oczyszczony z zarzutu nadużywania dominującej pozycji, ale pojawił się inny zarzut - niedozwolonej zmowy z Rafbusem właśnie.


Za: http://pila.naszemiasto.pl/artykul/pks- ... id,tm.html
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1631
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Prasówki

Postprzez Lubel » wtorek, 5 lutego 2019, 18:21

  Po dyrektorze SP ZOZ w Sokołowie Podlaskim przyszedł czas na prezesa PKS Sokołów S.A. Pełniący funkcję prezesa od 2012 roku, Rafał Pieniak został odwołany ze stanowiska. I choć nie odebrał dokumentu w tej sprawie, udało nam się ustalić, że to już oficjalna informacja.


  Na początku 2019 roku, kiedy na naszym portalu pojawiły się komentarze dotyczące rzekomego zamknięcia firmy, prezes Pieniak zapewniał, że spółka znajduje się w dobrej kondycji i cały czas się rozwija. Przykładem mogło być rozszerzenie w ostatnim czasie połączeń na terenach gm. Szulborze, Mokobody czy Kałuszyn. - Prowadzimy komunikację zbiorową na terenie 20 gmin. Zwiększamy przychody i kupujemy autobusy. Nieprawdziwe informacje rozpowszechniane są tylko po to aby zaszkodzić firmie – mówił wówczas R. Pieniak. Decyzję o odwołaniu szefa sokołowskiego PKS podjęto prawdopodobnie pod koniec minionego tygodnia. Zmienił się również skład Rady Nadzorczej PKS Sokołów S.A. i powołano nowego prezesa firmy. Nazwisko nowego prezesa nie zostało jeszcze podane do publicznej wiadomości. Z naszych informacji wynika, że nowym prezesem sokołowskiego PKS będzie dotychczasowy prezes MKP Siedlce Krzysztof Dębiński.


Za: http://podlasie24.pl/sokolow/region/pks ... 28ea3.html
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1631
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Prasówki

Postprzez Lubel » poniedziałek, 11 lutego 2019, 18:04

  Autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju pozostały w zajezdni. Kierowcy nie pojawili się w pracy na porannej zmianie, a wszystko ze względu na decyzję Międzygminnego Związku Komunikacyjnego o rozpoczęciu procesu likwidacji PKM.

  Dzisiaj, 11 lutego, autobusy Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu-Zdroju pozostały w zajezdni. Kierowcy nie pojawili się w pracy na porannej zmianie. Efekt? Ogromne utrudnienia komunikacyjne. - Z pierwszych informacji wynika, że członkowie załogi przebywają na zwolnieniach lekarskich. Utrudnienia dotyczą obsługi linii w Pawłowicach Śląskich, Czerwionce-Leszczynach i w Żorach, a także części linii w Jastrzębiu-Zdroju - mówi Katarzyna Wołczańska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. W Jastrzębiu wypadło 46 proc. kursów (54 proc. obsługują firmy Warbus i Mikrus), w pozostałych miastach i gminach 88 proc. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, na zwolnienia lekarskie przeszło ponad 15 kierowców PKM-u.


Za: https://dziennikzachodni.pl/protest-kie ... r/13878667
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1631
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: Prasówki

Postprzez Lubel » środa, 20 lutego 2019, 18:51

  Wyliczono także, że kara za niezrealizowane połączenia wyniesie milion złotych. Ma nią zostać obciążona firma Warbus, której podwykonawcą na połowie połączeń jest jastrzębski PKM. Oczywiście to nie my zapłacimy tę karę – mówi dyrektor generalny spółki Warbus, Paweł Szymonik:

  Wszystkie kary, którymi MZK obciąża Warbus zostaną z automatu przekazane do PKM-u. Ponieważ umowa pomiędzy Warbusem a podwykonawcą PKM przewiduje pełną odpowiedzialność. PKM za wszystkie szkody, które powstały w wyniku zaprzestania świadczenia usług, a dokładnie można powiedzieć, że MZK z racji, że jest właścicielem PKM-u pokrywa szkody, także to jest błędne koło […]


Za: https://www.radio90.pl/warbus-zabiera-g ... ionie.html
Poprzednia strona
cron