Marvel vs PKS Żary

Komentarze, opinie, dyskusje o aktualnych wydarzeniach związanych z komunikacją miejską i przemysłem autobusowym.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

jacekso
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 263
Dołączył: niedziela, 13 lipca 2003, 02:00
Lokalizacja: z Tarnowskich Gór
Avatar użytkownika

Marvel vs PKS Żary

Postprzez jacekso » piątek, 27 maja 2005, 02:30

Gazeta Wyborcza, 24.05.2005

Eskalacja wojny przewoźników

Wyłudzenie ok. 250 tys. zł i kradzież danych z firmowego komputera zarzuca swojej konkurencji prezes żarskiego PKS-u. Szykuje się olbrzymie śledztwo.Zielonogórscy prokuratorzy muszą przesłuchać ponad 200 świadków.

Do niedawna PKS Żary był potentatem na trasie z Zielonej Góry do Żar. Podczas zeszłorocznych wakacji wyrosła mu poważna konkurencja - firma Marvel, której właścicielem jest Marcin Polakiewicz.

Obie firmy od samego początku poszły na noże w walce o klienta. Na łeb, na szyję spadały ceny biletów. Przewoźnicy oskarżali się o nieuczciwe podbieranie pasażerów i kursowanie poza rozkładem jazdy.

Niedawno Józef Słowikowski, prezes PKS Żary, zawiadomił prokuraturę o popełnieniu przestępstwa przez Polakiewicza z Marvela. Zarzucił mu wyłudzenie z Urzędu Marszałkowskiego prawie 250 tys. zł dopłat do biletów miesięcznych i wykorzystanie do tego danych osobowych pasażerów skradzionych wcześniej z komputera żarskiego PKS.

To właśnie ze stałych klientów kupujących bilety miesięczne przewoźnicy czerpią największe zyski. Do tańszych biletów - dla młodzieży szkolnej - dopłaca Urząd Marszałkowski. W 2004 r. Marvel Polakiewicza dostał 433 tys. zł takich dopłat. Według prezesa PKS to za duża kwota. Wyliczył, że autobusy Marvela zgodnie z rozkładem jazdy przejechały 356 tys. km, średnio Polakiewicz dostał więc 1,21 zł na km. - A to najwyższa dopłata w województwie. PKS-y średnio dostały 0,52 zł - mówi Słowikowski. Jego zdaniem nadwyżka powyżej średniej - w sumie 245 tys. zł - została wyłudzona. - Sprawdziliśmy, ilu pasażerów jeździ Marvelem. Nie mógł mieć tylu - i to jeszcze młodzieży szkolnej - przekonuje Słowikowski.

Według niego Polakiewicz drukował bilety na nazwiska pasażerów wykradzione z żarskiego PKS-u. Miał to zrobić były były kierownik działu przewozów pasażerskich PKS. - Wymontował twardy dysk z firmowego komputera, wyniósł go do domu, tam skopiował dane i przekazał je Marvelowi - twierdzi Słowikowski. W zamian dostał pracę u konkurencji.

- To jakaś bzdura! - odpowiada szef Marvela. - Nikt mi nie przekazywał żadnych danych. A tego pracownika zatrudniłem, bo jest dobrym informatykiem, akurat takiego potrzebowałem.

Polakiewicz zapewnia, że szef PKS myli się w swoich wyliczeniach: - Wziął pod uwagę jedynie trasę Zielona Góra-Żary, a my jeździmy jeszcze z Zielonej Góry do Krosna Odrzańskiego i obsługujemy połączenia na terenie gminy Nowogród Bobrzański.

Kto ma rację, zbada Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze. - To niebagatelne postępowanie - mówi jej szef Marek Borzym. - Po pierwsze kwota jest spora, po drugie trzeba będzie przesłuchać 200 uczniów, na których wypisywano bilety miesięczne.

Krzysztof Kołodziejczyk
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 4813
Dołączył: czwartek, 4 września 2003, 02:00
Lokalizacja: Lublin
Avatar użytkownika

Re: Marvel vs PKS Żary

Postprzez Aron » piątek, 27 maja 2005, 07:13

[quote="jacekso"]Sprawdziliśmy, ilu pasażerów jeździ Marvelem. Nie mógł mieć tylu - i to jeszcze młodzieży szkolnej - przekonuje Słowikowski.


ciekawe jak sprawdzili ile osób jeździ Marvelem. Wysłali szpiegów co jeździli każdym busem?
Jacek K
 
Posty: 1
Dołączył: czwartek, 2 czerwca 2005, 15:14
Lokalizacja: Zielona Góra

Postprzez Jacek K » czwartek, 2 czerwca 2005, 15:39

Nie trzeba wysyłać szpiegów żeby się domyślić ile osób tam jezdzi, jak sie obsługuje linię Zielona Góra - Żary jednym busem, bodajże Iveco, bo mu sie nie przygladałem, gdzie na lini jest PKS Żary SA, i do tego trochę PKS Zielona Góra, to nie sposób sprzedać tyle biletów. Tak po za tym, dzisiaj widziałem nowego busa marvela - Isuzu, pewno za te wyłudzone pieniądze ;/. Tak przy okazji Jacekso: masz może jakieś zdjęcia z PKS Zielona Góra, których nie publikowałeś na TWB???? pozdrawiam
inwestor
 
Posty: 2
Dołączył: środa, 22 marca 2006, 15:11

wyłudzenie hmm?

Postprzez inwestor » środa, 22 marca 2006, 15:18

Drodzy koledzy, nie jesteście chyba najlepszymi obserwatorami, gdyż MARVEL ponad trasę z Zielonej Góry do Zar (gdzie wykonuje przewozy dwoma autobusami - fakt marki IVECO) Wykonuje takze przewozy regularne na linii Zielona Góra - Krosno Odrzańskie oraz komunikuje całą gminę Nowogród Bobrzański. Informacja dla wnikliwych ; od niedawna obsługujemy także linię Zielona Góra - Nowa Sól.
Powodzenia w dalszej obserwacji rynku MARVEL
Aron
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 4813
Dołączył: czwartek, 4 września 2003, 02:00
Lokalizacja: Lublin
Avatar użytkownika

Re: wyłudzenie hmm?

Postprzez Aron » środa, 22 marca 2006, 16:40

Gratulacje. Życzymy dalszej ekspansji np. Zielona Góra - Poznań, Zielona Góra - Wrocław itd.
j.centkiewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 1755
Dołączył: wtorek, 26 czerwca 2012, 10:59

Re: Marvel vs PKS Żary

Postprzez j.centkiewicz » czwartek, 28 lutego 2013, 12:22

No i stało się. PKS ŻARY i PKS GLIWICE w dalszą trasę pojadą razem. Zarząd spółki PKS ŻARY w dniu 26 lutego 2013 r. podjął decyzję o połączeniu z PKS GLIWICE.
cron