ZS Jelcz chcą ogłosić upadłość!!!

Komentarze, opinie, dyskusje o aktualnych wydarzeniach związanych z komunikacją miejską i przemysłem autobusowym.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: ZS Jelcz chcą ogłosić upadłość!!!

Postprzez mistral » czwartek, 11 czerwca 2009, 15:15

[quote="Mateusz"][quote="kulikowski"]Ja jednak uważam, że Jelcz został "wykończony", co potwierdzają moje obserwacje Polskich Nagrań, FSO, ROMET-u, WAREL-a, Wedla czy Browaru Warszawskiego itd. Są to widoczne skutki mechanizmów "wrogiego przejęcia" w celu nieuczciwego wyeliminowania konkurencji.

Mnie dziwi dlaczego Zasada nie rozwijal Jelcza - to jest podejrzane bo skoro Ukraina czy Białorus moze zrobic nowy autobus to tymbardziej Jelcz powinien zrobic cos nowego co moglo rywalizowac z innymi markami. Ktos wie co sie teraz dzieje w Jelczu ?

A co by z tego miał?
Mateusz
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez Mateusz » czwartek, 11 czerwca 2009, 17:29

[quote="mistral"][quote="Mateusz"][quote="kulikowski"]Ja jednak uważam, że Jelcz został "wykończony", co potwierdzają moje obserwacje Polskich Nagrań, FSO, ROMET-u, WAREL-a, Wedla czy Browaru Warszawskiego itd. Są to widoczne skutki mechanizmów "wrogiego przejęcia" w celu nieuczciwego wyeliminowania konkurencji.

Mnie dziwi dlaczego Zasada nie rozwijal Jelcza - to jest podejrzane bo skoro Ukraina czy Białorus moze zrobic nowy autobus to tymbardziej Jelcz powinien zrobic cos nowego co moglo rywalizowac z innymi markami. Ktos wie co sie teraz dzieje w Jelczu ?

A co by z tego miał?

Jako wiekszościowy udziałowiec moglby miec z tego sporo.
| [url]http://www.lgkm.prv.pl[/url] - Lubelska Galeria Komunikacji Miejskiej |
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez mistral » niedziela, 14 czerwca 2009, 11:14

Może MERCEDES ma silniejsze argumenty.
Pablo
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Pablo » poniedziałek, 15 czerwca 2009, 17:37

Swojego czasu obiło mi się o uszy, że Mercedes maczał w tym palce.
DECO
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez DECO » środa, 11 listopada 2009, 23:20

[quote][size=200]29 mln za Jelcza[/size]
Syndyk upadłego producenta autobusów wystawił jego aktywa na sprzedaż. Chce 29 mln zł.
Przez wiele lat popularne autobusy ?ogórki? produkowane przez Zakłady Samochodowe Jelcz dominowały w krajobrazie polskich miast. W 2008 r. firma z Jelcza-Laskowic znalazła się w stanie upadłości. Produkcja autobusów wygasła, a załoga rozeszła się do domów. Wczoraj syndyk ogłosił przetarg na sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, służącej do produkcji autobusów. Za całość chce 29 mln złotych.
Dużo czy mało?
- Trudno to ocenić. Średnia cena netto niskopodłogowego autobusu w Polsce to 1 mln zł. Mielibyśmy więc fabrykę w cenie 29 autobusów. Do sprzedaży została wystawiona jednak dokumentacja techniczna niezbyt nowoczesnych autobusów, a fabryka nie prowadzi produkcji ? mówi Aleksander Kierecki, prezes firmy JMK Analizy Rynku Transportowego.

- Nie wykluczam, że może jeszcze znaleźć się firma, która podejmie się tego zadania. Tydzień przed ogłoszeniem przetargu miałem telefon od firmy, która działa m.in. w szeroko rozumianej branży autobusowej - mówi syndyk Marek Rybak.

Źródło: http://www.pb.pl/a/2009/11/10/29_mln_za_Jelcza
POLSKIE AUTOBUSY SĄ THE BEST
zbyrus
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez zbyrus » piątek, 4 grudnia 2009, 11:04

A może dobrze byłoby zrobić tak. Mianowicie zakłady w Jelczu mogłyby zostać pod patronatem Autosana i zająć się produkcją wyłacznie autobusów miejskich i to tych większych (12-metrowych oraz przegubowców) + ewentualnie lokalnych.
M120 raczej nikt nie kupi, więc z jego produkcji można zrezygnować. M121 jest częściowo niskopodłogowy (niskowejściowy), więc jako nieco tańszy może mieć nabywców, ale pod warunkiem dopracowania (oszczędny silnik, lepsze przełożenia w układzie napędowym > spadek zużycia paliwa), poprawki we wnętrzu i t. p. M181MB jako stosunkowo tani i wielkopojemny może mieć nabywców, ale Jelcz powinien też pomyśleć o niskopodłogowym (bez "szafy"). M125 jest nowoczesny, więc powinien być (gdyby zakłady "wskrzeszono" podstawowym produktem fabryki w Jelczu) i na jego bazie powinien powstać przegubowiec. Mogłaby więc pozostać mniejsza fabryka autobusów 0 w zasadzie wyłącznie miejskich + lokalny (podmiejski) na bazie udoskonalonego L120. Też warto pomyśleć o autobusach podmiejskich, czyli np. na linie strefowe (aglomeracyjne). Powinny mieć one nieco więcej siedzeń ("rzeźnia" ograniczona do minimum lub jej brak) a nie muszą być całkowicie niskopodłogowe.
Scania i MAN podstawą komunikacji miejskiej!
dab
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez dab » piątek, 4 grudnia 2009, 11:37

Tylko jak coś wskrzesić bez pieniędzy. Moim zdaniem dalej można było produkować M121 i M181 pod warunkiem ich zmodernizowania. Mogłyby być tanimi autobusami w cenie np. Solbusa czy Maza. Straciliśmy narodową markę, a miejsce po niej natychmiast wykorzystali Ukraińcy.
Diesel sound...
Locutus
<i>BusForum</i>

Postprzez Locutus » sobota, 5 grudnia 2009, 11:29

Niech się już Autosan lepiej zajmie rozwijaniem swojej gamy autobusów miejskich ? jest to firma o wiele rzetelniejsza niż Jelcz, którego mi zupełnie nie szkoda? Oferta przestarzałych technologicznie, wysoce awaryjnych i charakteryzujących się krótkim czasem życia autobusów to nie jest coś, czego można żałować...

Pozdrawiam!
LOKI
[url=http://www.pkk.info.pl][color=blue]Platforma Komunikacyjna Krakowa[/color][/url] - najprzyjaźniejsze użytkownikowi forum o krakowskiej komunikacji miejskiej.
zbyrus
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez zbyrus » sobota, 5 grudnia 2009, 19:41

Locutus jest zacietrzewiony. Fabryka w Jelczu naprawdę mogłaby produkować autobusy miejskie - te większe (12-metrowe i przegubowe). Nie musi to być bardzo duża produkcja. Może być mniejsza fabryka, ale trzeba podnieść ich jakość.
Kroelewicz
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Kroelewicz » sobota, 5 grudnia 2009, 23:45

[quote="zbyrus"]Locutus jest zacietrzewiony. Fabryka w Jelczu naprawdę mogłaby produkować autobusy miejskie - te większe (12-metrowe i przegubowe). Nie musi to być bardzo duża produkcja. Może być mniejsza fabryka, ale trzeba podnieść ich jakość.

Ale po co? Zakład w Sanoku musiał zwalniać pracowników i okresowo wstrzymywał produkcję; tymi samymi zamówieniami miał dzielić się jeszcze z oddalonym o kilkaset kilometrów Jelczem? Nie było ekonomicznego uzasadnienia utrzymywania produkcji w Jelczu-Laskowicach. Co do budowy czegoś na podstawie M125 to, z tego, co wiem, do dziś nie znalazł się nabywca dokumentacji technicznej...
zbyrus
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez zbyrus » niedziela, 6 grudnia 2009, 10:59

Przecież zakład w Sanoku mógłby i tak produkować: autobusy międzymiastowe i turystyczne (midi i maxi), oraz miejskie (i podmiejskie) o długości do ok. 10-10,5 m. (mini i midi). Jelcz produkowałby miejskie wyłącznie maxi i mega. W Sanoku wcale nie musiałby dojść do zwolnień a w Jelczu też by zatrudniono pewną ilość osób.
Locutus
<i>BusForum</i>

Postprzez Locutus » niedziela, 6 grudnia 2009, 11:30

[quote="zbyrus"]Locutus jest zacietrzewiony.

Nie. Po prostu nazywam rzeczy po imieniu ? g***o zawsze pozostanie g***em, nawet jeśli je poperfumujesz wodą różaną i przyozdobisz kokardką na wierzchu. Po wielu dyskusjach, m.in. z Kojakiem (którego coś ostatnio na forum nie widać) wyrobiłem sobie zdanie o jelczach i nie widzę powodów do jego zmiany... Zresztą obecna polityka MPK, w której wycofuje się już najstarsze odkurzacze i airwolfy, mimo że są młodsze od chociażby scanii CN113ALB, doskonale potwierdza moją opinię.
[quote="zbyrus"]
Fabryka w Jelczu naprawdę mogłaby produkować autobusy miejskie - te większe (12-metrowe i przegubowe). Nie musi to być bardzo duża produkcja. Może być mniejsza fabryka, ale trzeba podnieść ich jakość.

No i właśnie o to ostatnie się wszystko rozbija... Jelcz + jakość = oksymoron...

Pozdrawiam!
LOKI
[url=http://www.pkk.info.pl][color=blue]Platforma Komunikacyjna Krakowa[/color][/url] - najprzyjaźniejsze użytkownikowi forum o krakowskiej komunikacji miejskiej.
Adam3k
<i>BusForum</i>

Postprzez Adam3k » środa, 9 grudnia 2009, 21:44

Cos drgnelo w Jelczu. Tylko co?

" 7 grudnia 2009 (...)
W wyniku przeprowadzonego postepowania o wartosci szacunkowej ponizej 412.000 EURO na dostawe 2 sztuk autobusow klasy midi do obslugi komunikacji miejskiej, najkorzystniejsza oferte zlozyla firma: Jelcz Motors S.A., ulica Wroclawska 10, 55-220 Jelcz Laskowice (...) "
http://www.dla.com.pl/upload/pdf/inform ... yborze.pdf

Teraz mega-zagadka co to jest to Jelcz Motors? Jakas spolka-corka ZS Jelcz S.A.? Te autobusy raczej na 100% nie powstana w zakladach Jelcza bo tam siedzi syndyk a czesc maszyn zostala juz prawdopodbnie sprzedana. Po glowie mi chodzi, ze moga byc oni wlascicielem jakichs czesci zalegajacych na magazynach z ktorych chca sklecic dwa libero lub salusy. Nawet mam pomysl kto moglby to dla nich wykonac - firma Auto Matunin z Jelcza. Remonty lotniskowych Cobusow ktore caly czas przeprowadzaja sa naprawde imponujace i nie wiele sie roznia od zbudowania autobusu od zera.

Sytuacja jest bardzo ciekawa i bardzo zagadkowa, miejmy nadzieje ze to pierwszy krok do powrotu Jelcza do gry :)
dab
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez dab » czwartek, 10 grudnia 2009, 11:13

Mnie się wydaje że to jakieś składanie autobusów z części które jeszcze poniewierają się po magazynach, tak jak w przypadku gniotów dla MZA.
Diesel sound...
zbyrus
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez zbyrus » czwartek, 10 grudnia 2009, 14:59

Może to powrót Jelcza pod inną nazwą.
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz