Bezpieczeństwo czyli przeszkody nad naszymi głowami

Komentarze, opinie, dyskusje o aktualnych wydarzeniach związanych z komunikacją miejską i przemysłem autobusowym.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

artpl
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Bezpieczeństwo czyli przeszkody nad naszymi głowami

Postprzez artpl » niedziela, 11 września 2011, 22:20

Witam Szanownych Kolegów,

Od dłuższego czasu zastanawia mnie kwestia uregulowań prawnych jakie obowiązują w sprawie warunków technicznych dróg po których codziennie jezdzimy. Chodzi mi o przeszkody jakie dość często można spotkać nad naszymi głowami, a więc głównie drzewa i gałęzie, które nie zawsze są w porę przycinane. Problem ten dotyczy głównie dróg w naszych miastach. Z poniższego rozporządzenia wynika, że nawet na drogach najniższych klas powinien być zachowany odstęp co najmniej 0.5 metra od krawężnika dla drzew czy znaków drogowych oraz 4.5 metra w górę powinno być czysto. Jak wiadomo bardzo często nasze ulice nie spełniają tych warunków. Mój autobus ma mniej jak 3.5 metra wysokości o i tak często bywa, że szoruję dachem po drzewach, a ile jest sytuacji kiedy człowiek odruchowo ucieka od skraju jezdni do jej środka w obawie przed uderzeniem w pochylone ku jezdni drzewo czy jego konar [color=#FF0000]Czy to nie kwalifikuje się pod umyślne stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa na naszych ulicach?[/color] Przecież w każdym urzędzie są urzędnicy odpowiadający za stan techniczny dróg. Od nas wymaga się coraz więcej może czas zacząć wymagać od urzędników aby zaczęli wywiązywać się ze swoich obowiązków?
link do rozporządzenia:
http://www.abc.com.pl/serwis/du/1999/0430.htm

Co koledzy o tym sądzą?

PS Stan nawierzchni to oddzielny problem, jadąc np. przez taki Dziwnów jestem przekonany, że odpowiedzialnego za stan nawierzchni w tej miejscowości należy zamknąć w p* za stwarzanie zagrożenia, a samą drogę należałoby zamknąć "z urzędu" do czasu jej wyremontowania.
[color=#00BF00]PozdrawiamArtur[/color][color=#FF0000]Setra S 315 HD[/color]tel. 600 600 065
mistral
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Re: Bezpieczeństwo czyli przeszkody nad naszymi głowami

Postprzez mistral » poniedziałek, 12 września 2011, 08:42

Pod umyślne to raczej się nie kwalifikuje, bo trzeba by udowodnić odpowiedzialnej osobie, że nie przycięła drzew celowo, żeby ktoś sie zabił.
artpl
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Re: Bezpieczeństwo czyli przeszkody nad naszymi głowami

Postprzez artpl » poniedziałek, 12 września 2011, 09:07

[quote="mistral"]Pod umyślne to raczej się nie kwalifikuje, bo trzeba by udowodnić odpowiedzialnej osobie, że nie przycięła drzew celowo, żeby ktoś sie zabił.

Będzie już dobry rok jak ja napisałem pismo do prezydenta miasta w tej sprawie i od tego czasu nic nie zrobiono. Więc albo olewa sprawę bo są jakieś przepisy pozwalające na to aby drzewa rosły na drodze, albo przytoczone przeze mnie rozporządzenie ma w głębokim poważaniu...

Pismo napisałem po tym jak kolega przyłożył w takie drzewo prawym górnym rogiem.Zauważcie, że uderzenie miało miejsce z pół metra niżej od szczytu dachu

[img]http://images46.fotosik.pl/1048/9b367849ec6304afgen.jpg[/img]
[color=#00BF00]PozdrawiamArtur[/color][color=#FF0000]Setra S 315 HD[/color]tel. 600 600 065