[Austria] Zakaz rozmów przez komórkę w środkach komunikacji

Wasze opinie o światowych trendach w autobusowej motoryzacji.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

NDT
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2475
Dołączył: czwartek, 12 października 2006, 08:42
Lokalizacja: Gdynia
Avatar użytkownika

[Austria] Zakaz rozmów przez komórkę w środkach komunikacji

Postprzez NDT » piątek, 25 kwietnia 2008, 22:59

Ciekawostka:

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 57293.html

[quote]Burmistrz austriackiego miasta Graz zakazał przeprowadzania rozmów przez telefony komórkowe w środkach komunikacji publicznej.

Graz to drugie co do wielkości miasto w Austrii. Przeprowadzone wśród mieszkańców miasta sondaże wykazały, że niemal połowa z nich uważa głośne rozmowy przez komórkę w autobusach czy tramwajach za bardzo denerwujące. Burmistrz Grazu, Siegfried Nagl, postanowił zareagować i wprowadził przepis nakazujący posiadaczom telefonów przestawianie ich w tryb bezgłośny.

Za złamanie zakazu nie przewidziano jednak żadnych kar lub mandatów, jednakże kierowcy pojazdów transportowych mają prawo domagać się od głośnych pasażerów opuszczenia tramwaju bądź autobusu. Zakaz wywoła zapewne sprzeciw dużej części mieszkańców Grazu, tym bardziej że, jak wykazują badania, Austriacy należą do czołówki narodów najczęściej korzystających z telefonów komórkowych.

Zdaniem Antony'ego Scholz, dyrektora departamentu transportu publicznego w Grazu, może to stanowić problem dla kierowców, którzy będą musieli odgrywać rolę policjantów: "Młodsze pokolenie chce korzystać z komórek, a starsze - nie, a kierowcy muszą decydować, czy pozwalać im na to, czy nie." Jego zdaniem ludzi trzeba wyedukować: "Gdyby wszyscy okazywali szacunek innym pasażerom, życie byłoby prostsze", twierdzi Scholz.

Podobny zakaz korzystania z komórek próbowano już wprowadzić w szwedzkim Sztokholmie, jednakże nieskutecznie. Na pomysł ograniczenia korzystania z telefonów komórkowych w ubiegłym roku wpadł także amerykański kongresmen Carl Kruger, który przekonywał, że użytkownicy komórek i odtwarzaczy MP3 są zbyt zaabsorbowani korzystaniem z nich, wskutek czego stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa - swojego i innych uczestników ruchu ulicznego.

Jak jednak wskazują badania czasopisma International Journal of Urban and Regional Research, studenci (przynajmniej w USA) "uzbrojeni" w telefony komórkowe czują się znacznie bezpieczniej niż bez takich urządzeń.
[color=#3366FF]Chronisz środowisko na piątkę z plusem, gdy podróżujesz Gdyńskim trolejbusem![/color]