[Bułgaria] Protest przewoźników autobusowych przeciwko wy...

Wasze opinie o światowych trendach w autobusowej motoryzacji.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

NDT
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2475
Dołączył: czwartek, 12 października 2006, 08:42
Lokalizacja: Gdynia
Avatar użytkownika

[Bułgaria] Protest przewoźników autobusowych przeciwko wy...

Postprzez NDT » sobota, 24 maja 2008, 07:51

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 38415.html

[quote]Właściciele ponad 300 bułgarskich firm transportu miejskiego i krajowego przystąpili w piątek do ogólnokrajowych protestów przeciwko wysokim cenom paliw - poinformowało radio publiczne.

Po protestach dużych firm transportu towarowego na początku tygodnia, przewoźnicy autobusowi grożą paraliżem kraju 30 maja, jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione.

Głównym żądaniem protestujących, którzy w piątek jeżdżą wolniej, jest zwrot 100 proc. akcyzy za paliwa analogicznie do zwrotu podatku VAT. Według właścicieli firm posiadających licencje na przewozy, jest to jedyny sposób na zwalczanie szarej strefy w branży.

Na początku tygodnia firmy transportowe osiągnęły porozumienie w negocjacjach z rządem. Polega ono na tym, że akcyzy na paliwo dieslowskie nie będą podnoszone do końca 2010 roku.

Na początki tego roku władze bułgarskie znacznie podniosły akcyzę na paliwa płynne, uzasadniając tę decyzję dążeniem do szybszego wyrównania jej do poziomu w UE. Ten krok obok szybkiego wzrostu cen ropy na rynkach międzynarodowych doprowadził do znacznego wzrostu cen paliw, zwłaszcza oleju napędowego, który obecnie jest droższy od benzyny i kosztuje przeciętnie 2,55 lewów (1,30 euro) za litr.

Od piątku firmy autobusowe podniosły ceny za bilety o 10-15 proc., zapowiadając dwukrotną podwyżkę na początku lata.

Protesty przeciw wzrostowi cen paliw prowadzą również rybacy. W czwartek wejście do portu w Warnie zostało na kilka godzin zablokowane przez właścicieli małych i średnich rybackich łodzi.
[color=#3366FF]Chronisz środowisko na piątkę z plusem, gdy podróżujesz Gdyńskim trolejbusem![/color]
cron