Glasgow - autobus-amfibia na regularnej linii

Wasze opinie o światowych trendach w autobusowej motoryzacji.

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

cubznpl
 
Posty: 1
Dołączył: czwartek, 1 listopada 2007, 17:31

Glasgow - autobus-amfibia na regularnej linii

Postprzez cubznpl » środa, 10 lutego 2010, 00:31

[url]http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7544392,Autobusem_przez_rzeke____bez_mostu__Glasgow_testuje.html[/url]

[quote]
Autobusem przez rzekę... bez mostu. Glasgow testuje amfibię

W Glasgow prowadzone są próby z autobusem-amfibią, który jest w stanie pokonać rzekę. Będzie to pierwsze tego rodzaju rozwiązanie transportowe na świecie. Położona nad rzeką Clyde, koło lotniska Glasgow, miejscowość Renfrew od 500 lat korzystała z promu, który zostanie jednak w przyszłym miesiącu zlikwidowany jako nierentowny.

W jego miejsce pojawi się zupełnie nowy środek lokomocji: miejski autobus, zdolny zjechać po rampie do wody, przeciąć rzekę, wyjechać po drugiej stronie i kontynuować podróż ulicami.

Podczas wczorajszych prób autobus doznał wprawdzie awarii podwozia, ale dziś próbne jazdy podjęto ponownie. Dyrekcja firmy przewozowej Stagecoach zapewnia, że konstrukcja amfibiobusu jest bez zarzutu, trzeba tylko poprawić wyboje na rampach pod linią wody.

Pojazdy produkcji holenderskiej kosztują ponad 3 mln złotych, są w stanie zabrać 50 pasażerów i po zjechaniu do wody płyną z prędkością do 15 km/godz., napędzane odrzutowo, strumieniem wody. Dotychczas stosowano je tylko jako atrakcję turystyczną, ale nigdy w regularnej komunikacji miejskiej.

[img]http://bi.gazeta.pl/im/3/7544/z7544393X,Autobus-amfibia-pokonujacy-rzeke-Clyde-w-Glasgow.jpg[/img]

[img]http://bi.gazeta.pl/im/4/7544/z7544394X,Autobus-amfibia-pokonujacy-rzeke-Clyde-w-Glasgow.jpg[/img]