Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Projekt PIS: Lotniskowe budynki i grunty zwolnić z podatku

infoair
26.05.2021 12:00
0 Komentarzy
Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o podatku od nieruchomości, który dotyczy zwolnień od podatku od nieruchomości gruntów i budynków znajdujących się na lotniskach.  

Regulacja dotyczy jednoznacznego wskazania, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszystkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze.

jasno i jednoznacznie

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu, obecne brzmienie art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych jest niejednoznaczne i można je interpretować w ten sposób, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają tylko budynki i budowle oraz grunty zajęte jedynie pod te budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego. Podatkiem objęte byłyby zatem w tym rozumieniu pozostałe grunty na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze. 

Taka interpretacja pojawia się ze względu na niejednoznaczność przepisu, pomimo tego, że zgodnie z poprawną jego interpretacją – sam fakt wpisania lotniska do rejestru lotnisk cywilnych upoważnia do traktowania tego obiektu jako budowli i nie ma znaczenia czy grunt jest zabudowany, czy nie, gdyż cała powierzchnia objęta granicą lotniska jest budowlą. 

„Projektowana ustawa zmierza do tego, by przepisy ustawy jasno i jednoznacznie stanowiły, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszelkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze” – zaznaczono w uzasadnieniu. 

Jak tłumaczą autorzy projektu, przepisy dotyczące lotnisk brzmiałyby w analogiczny sposób, jak przepisy dotyczące kolei, stowarzyszeń, czy muzeów. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 1, pkt 1a, pkt 5, czy pkt 7 ustawy zwalnia się z podatku: „1) grunty, budynki i budowle wchodzące w skład infrastruktury kolejowej w rozumieniu przepisów o transporcie kolejowym (…) ”, „1a) grunty, budynki i budowle pozostałe po likwidacji linii kolejowych lub ich odcinków.”, „5) grunty, budynki lub ich części zajęte wyłącznie na potrzeby prowadzenia przez stowarzyszenia statutowej działalności wśród dzieci i młodzieży w zakresie oświaty, wychowania, nauki i techniki, kultury fizycznej i sportu (…)”, czy też „7) grunty i budynki we władaniu muzeów rejestrowanych”. 

grunty, budynki i budowle

Zastosowana w wyżej wymienionych przepisach konstrukcja „grunty, budynki i budowle” byłaby zatem zastosowana także w zakresie lotnisk. Bez żadnych wątpliwości zwolniony od podatku od nieruchomości byłby zatem po tej korekcie cały obszar części lotniczych lotnisk użytku publicznego i nie byłoby żadnych podstaw, by uważać, że zwolnieniu podlegać powinny tylko budynki i budowle na tym terenie oraz grunty, na których te budynki stoją. Praktyka wskazuje na problem różnego stosowania tego przepisu.

Jak wskazano w uzasadnieniu, organy podatkowe w zróżnicowany sposób intepretują art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy, co nie sprzyja pewności prawa i jest znacznym problemem dla zarządzających lotniskami. Jako przykład podano rozstrzygnięcie, czy zwolnieniu podlegają tylko grunty zabudowane budynkami i budowlami, gdyż większość powierzchni lotnisk stanowią bowiem tereny niczym niezabudowane. Zdarzało się, że nie uznawano terenów niezabudowanych jako uprawniających do stosowania zwolnienia.

Projektowane zmiany mają dotyczyć zarówno dużych lotnisk komunikacyjnych, jak i małych lotnisk sportowo- szkoleniowych. 

Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają wejść w życie z dnia 1 lipca 2021 r.

Komentarze