PKS Łódź

Przedsiębiorstwa przewozowe w komunikacji międzymiastowej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

FLOREK
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 628
Dołączył: wtorek, 12 stycznia 2010, 14:03
Lokalizacja: Siedlce

Re: PKS Łódź

Postprzez FLOREK » wtorek, 24 kwietnia 2012, 16:29

http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,1159 ... yczny.html
Pasażerowie zamiast robotników. PKS opóźnia Fabryczny
lodz.gazeta.pl ? Łódź ? Wiadomości Łódź ? Wiadomości z Łodzi
Na dworcu Łódź Fabryczna w okolicy ul. Węglowej zamiast robotników rozbierających kamienice nadal kręcą się podróżni z walizkami. Miasto miało przekazać teren wykonawcy, ale tego nie zrobiło. A pasażerowie nie wiedzą nic o czekającej ich rewolucji
Okolica wokół dworca Łódź Fabryczna zmienia się każdego dnia. Na ulicy Składowej dawno nie było tyle słonecznego światła. Część kamienic została rozebrana, a teren ogrodzony metalowym płotem zrównano z ziemią. W ostatnich budynkach robotnicy ręcznie demontują metalowe elementy i okna, ale lada dzień do akcji wkroczy ciężki sprzęt.
Wykonawca - konsorcjum Torpol - Astaldi - PBDiM - Intercor spieszy się, bo harmonogram prac jest napięty. Dlatego w poniedziałek miasto miało przekazać wykonawcy kolejne działki, tym razem w okolicy ul. Węglowej. Przez kilka miesięcy mieścił się tam tymczasowy dworzec PKS. W poniedziałek plac miał opustoszeć, a do pracy mieli wziąć się robotnicy.
Jednak prowizoryczny dworzec przy Węglowej stoi, jak stał. W kasach nadal sprzedawane są bilety, a podróżni jak gdyby nigdy nic rozjeżdżają się w różnych kierunkach. O czekających podróżnych zmianach mało kto słyszał. - Trudno nie zauważyć przebudowy dworca Łódź Fabryczna, ale nic nie wiem o przeniesieniu dworca autobusowego. Myślałam, że prace będą prowadzone na odgrodzonym płotem terenie - dziwi się pani Magda, która dwa razy w tygodniu jeździ do Rawy Mazowieckiej.
Do zmiany dworcowej rzeczywistości przygotowywało się MPK. Na stronie internetowej przewoźnika można przeczytać, jak w poniedziałek zmieniła się miejska komunikacja. Ulotki informacyjne wiszą na przystankach MPK w okolicy dworca, na których jeszcze w niedzielę zatrzymywały się autobusy. Teraz większość z nich kończy trasy na placu Dąbrowskiego. Tam w poniedziałek przez cały dzień stał pracownik MPK i informował pasażerów o zmianach w rozkładzie.
Na podobną opiekę nie mogą liczyć pasażerowie PKS-u. Na stronie internetowej przewoźnika nie ma żadnej wzmianki o rewolucji czekającej pasażerów. Pracownicy PKS-u na Fabrycznym mówią, że o zmianach nic nie wiedzą, a próbując dowiedzieć się czegoś przez telefon, usłyszeliśmy, że "na razie nigdzie się nie przenosimy". Jednak oficjalnie nie udało nam się zdobyć żadnego komunikatu. Kiedy zamykano kolejowy Dworzec Fabryczny, informowały o tym wszystkie media, a magistrat wysłał list do mieszkańców. Mimo to jeszcze kilka dni po zamknięciu na dworzec przychodzili podróżni z walizkami. Brak jakiejkolwiek informacji o przenosinach tymczasowego dworca PKS spowoduje kompletny chaos.
Dlaczego PKS nie opuścił placu? - Miasto nie przekazało wykonawcy terenu - mówi Katarzyna Rumowska, rzeczniczka konsorcjum Torpol - Astaldi - PBDiM - Intercor. Gazeta dowiedziała się, że przewoźnik zażądał od gminy oświadczenia, że jeszcze przez dwa tygodnie będzie mógł korzystać z tego terenu, mimo że formalnie zostanie on przekazany wykonawcy. Co na to magistrat? - Mieliśmy trudne rozmowy z PKS-em. Zależy nam, żeby inwestycja prowadzona była bez zbędnej zwłoki, dlatego jeszcze dziś PKS otrzyma oświadczenie, jakiego zażądał - mówi Marcin Masłowski, zastępca rzecznika prasowego prezydent Hanny Zdanowskiej. Tymczasowy dworzec PKS przy ul. Węglowej prawdopodobnie będzie czynny jeszcze przez dwa tygodnie.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » czwartek, 19 września 2013, 21:07

PKS Łódź wprowadza sprzedaż biletów przez e-podróżnik.

Ze strony spółki:
[quote]Uwaga podróżni!
Uprzejmie informujemy, że od dnia 18.09.2013 roku na niżej wymienione kursy autobusów obsługiwane przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Łodzi Spółka z o.o. można również kupić bilety za pomocą internetowego systemu sprzedaży biletów na stronie http://www.e-podroznik.pl

godz. 5:30 Łódź - Lublin
godz. 12:40 Lublin - Łódź

godz. 6:00 Łódź - Przemyśl
godz. 11:05 Przemyśl - Łódź

godz. 6:10 Łódź - Zakopane
godz. 6:30 Zakopane - Łódź

godz. 6:30 Łódź - Poznań
godz. 13:00 Poznań - Łódź

godz. 7:00 Łódź - Krynica
godz. 8:10 Krynica - Łódź

godz. 7:40 Łódź - Opole
godz. 15:10 Opole - Łódź

godz. 8:20 Łódź - Lublin
godz. 15:15 Lublin - Łódź

godz. 9:00 Łódź - Rymanów
godz. 10:40 Rymanów - Łódź

godz. 9:00 Łódź - Gdynia
godz. 9:40 Gdynia - Łódź

godz. 12:50 Łódź - Zakopane
godz. 14:30 Zakopane - Łódź

godz. 22:10 Łódź - Kołobrzeg
godz. 20:30 Kołobrzeg - Łódź

godz. 22:10 Łódź - Świnoujście
godz. 20:15 Świnoujście - Łódź
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » czwartek, 5 lutego 2015, 23:50

Od stycznia PKS Łódź definitywnie zamknął lokalną linię Pabianice Szpital - Łódź pl. Dąbrowskiego.

Jeszcze ze 3 lata temu linia ta, razem z linią do Pabianic Bugaj, obsługiwana była autobusami przegubowymi (naprzemiennie z busami Mercedes Vario). Około 2012-2013 roku najpierw zrezygnowano z autobusów przegubowych. Przed wakacjami 2014 zawieszono połączenia na obu liniach, by po wakacjach wznowić je w mocno ograniczonym zakresie, tylko na busach Mercedes Vario. Pabianice Szpital nie przetrwały niestety okresu świąteczno-noworocznego, natomiast do Bugaju pozostały jeszcze trzy pary kursów. Jak można przeczytać w komunikacie na stronie firmy:

[quote]Uprzejmie informujemy, że od 02.01.2015 roku na trasie Łódź ? Pabianice Bugaj będą wykonywane następujące kursy od poniedziałku do piątku w dni robocze:

odjazdy z Pabianic Bugaj do Łodzi na Pl. Dąbrowskiego w godz.: 06:40, 09:00, 13:40
odjazdy z Łodzi Pl. Dąbrowskiego do Pabianic Bugaj w godz.: 07:50, 12:35, 15:10


Co ciekawe, kilka konkurencyjnych firm - również na busach (dominujący tabor to Mercedes Sprinter) - nie ma problemów z kursowaniem na tej trasie, mimo że ich relacja jest krótsza niż PKS-u. PKS dojeżdżał aż do pl. Dąbrowskiego, busy - tylko do kiepsko skomunikowanego przystanku Kościuszki/Radwańska.

Co się na pewno przyczyniło do problemów tej linii?

1. Poprawa oferty komunikacyjnej na linii tramwajowej 41 (Łódź pl. Niepodległości - Pabianice Wiejska). Dawniej obowiązywała na niej odrębna taryfa i kursowały tramwaje jednowagonowe 805Na, przez długi czas dojeżdżały one też jedynie do Chocianowic (potem do CH Ikea), gdzie trzeba się było przesiąść na tramwaj miejski. Obecnie na całej trasie linii 41 obowiązuje taryfa łódzka, kursują tramwaje dwuwagonowe 805Na bądź przegubowe M8C, a dojeżdżają one do pl. Niepodległości - położonego wprawdzie nadal nie w tak ścisłym centrum Łodzi, ale będącego miejscem znacznie bardziej sprzyjającym jakimkolwiek przesiadkom. Przesiadki są również lepsze niż w przypadku busów (i przez pewien okres PKS-u) dojeżdżających do przystanku Kościuszki/Radwańska, które jadą al. Politechniki.

Wadą linii 41 jest jej trasa w Pabianicach - nie dojeżdża ona w wiele miejsc, gdzie dojeżdżały autobusy i dojeżdżają busy prywatne na obu liniach (Bugaj i Szpital). Choć to w pewnym (choć niewielkim) stopniu poprawiło wprowadzenie wspólnego biletu miesięcznego - na komunikację miejską w Łodzi i Pabianicach, tańszego niż dwa osobne bilety na autobus miejski w Pabianicach oraz komunikację miejską w Łodzi wraz z tramwajem do Pabianic, w którym obowiązuje taryfa łódzka.

2. Duże inwestycje infrastrukturalne w centrum Łodzi. Dawniej autobusy PKS z Pabianic dojeżdżały na dworzec Łódź Fabryczna w centrum miasta, a prywatne busy na przystanek przy ul. Składowej, w jego sąsiedztwie. Po rozpoczęciu przebudowy dworca zmieniło się niewiele - PKS przeniósł się na pl. Dąbrowskiego, a busy na ul. Traugutta - jedno i drugie w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowych przystanków końcowych. Duże problemy spowodowała jednak rozpoczęta później przebudowa trasy WZ. Podczas przebudowy - nadal trwającej - na niektórych odcinkach ulic w centrum miasta utworzyły się bardzo duże korki. Wobec tego zarówno PKS, jak i busy, przeniosły się na przystanek na ul. Kościuszki przy Radwańskiej. Lokalizacja tego przystanku jest mało przystępna dla pasażerów, służy w zasadzie tylko studentom Politechniki Łódzkiej, którzy jednak już i tak mają do dyspozycji przystanki przy al. Politechniki, na których zatrzymywały się i zatrzymują te same linie. Do przystanku MPK, na którym można przesiąść się w coś sensownego jest stamtąd 300 metrów. Poza tym sprawiło to, że PKS stał się mniej konkurencyjny wobec tramwaju. Z jednego i drugiego trzeba się przesiąść w MPK, a na tramwaj wystarcza jeden bilet miesięczny.

Na pewien czas przed wakacjami PKS powrócił na trasę na pl. Dąbrowskiego, próbując ratować sytuację - miał bowiem już wtedy problemy ze zbyt niską frekwencją pasażerów. Nic to jednak nie dało.

To wszystko jednak nie tłumaczy, dlaczego busy nadal dobrze się trzymają, a PKS na trasie do Pabianic podupadł.

Jakiś czas temu na temat PKS-u Łódź na kursach lokalnych ktoś mi na forum odpowiadał, że wytrzyma on dużo dłużej niż busy. Wydaje się to jednak nie sprawdzać.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » sobota, 17 czerwca 2017, 03:44

Ostatnio słychać jakieś plotki jakoby w łódzkim PKS-ie nie działo się za dobrze.

I połączeń jest coraz mniej, choć ja bym to raczej wiązał z ogólnopolskim zjawiskiem.

Czy łódzki PKS upada, czy nie, wnikać nie będę, ale że połączeń jest coraz mniej - postanowiłem zrobić zestawienie tego, co jeździ obecnie. Na podstawie strony przewoźnika. I napisać w miarę możliwości coś więcej na temat danego kursu. Pogrupować połączenia pomiędzy lokalne, (ponad)regionalne i dalekobieżne. Będę starał się oznaczać także rodzaj taboru, jakim dane połączenie jest obsługiwane (bus/autobus), jednak tu mogą być błędy.

Źródło informacji to: http://pks.lodz.pl/r_2006/lokalny_02v2.php

Linie lokalne (kursywą oznaczyłem wszelkiego rodzaju linie "dziwne" - prawdopodobne wyjazdy z "zajezdni", kursy specjalnie poprowadzone inną trasą ze względu na szkoły itp.)
Linia 12
Łódź Broniewskiego/Rzgowska/Kilińskiego - Rzgów - Tuszyn

26x dziennie - część kursów codziennie, część od poniedziałku do soboty, część od poniedziałku do piątku
Czas przejazdu: 30 minut
Tabor: autobusy typu miejskiego/podmiejskiego/H9/H10

Linia 26 (jest to w zasadzie wariant linii 12)
Łódź Broniewskiego/Rzgowska/Kilińskiego - Rzgów - Tuszyn Las - Tuszyn (wjeżdża w osiedle Las w Tuszynie)
4x dziennie - Tuszyn-Łódź w godzinach porannych, Łódź-Tuszyn w godzinach popołudniowych
Czas przejazdu: 30 minut
Tabor: autobusy typu miejskiego/podmiejskiego/H9/H10

Linia 504
Łódź Broniewskiego/Rzgowska/Kilińskiego - Starowa Góra - Konstantyna - Grodzisko - Rzgów - Czyżeminek
(są też kursy na trasie skróconej do Rzgowa)
28x dziennie (ale niektóre kursy są dziwne, np. tylko w soboty albo tylko w święta)
Czas przejazdu: 39 minut
Tabor: autobusy typu miejskiego/podmiejskiego/H9/H10

Linia 509
Łódź Pl. Niepodległości - Łódź Radwańska/Wólczańska - Łódź Bandurskiego/Dw. Kaliski - Łódź Retkinia - Konstantynów Łódzki - Kazimierz - Lutomiersk - Szydłów
(część kursów tylko do Lutomierska)
11x dziennie (4x dziennie do Szydłowa, 3x dziennie w tym 2x do Szydłowa w soboty i niedziele, 2 kursy do Lutomierska nie wykonywane w wakacje)
Czas przejazdu: 51 minut do Lutomierska + 13 minut do Szydłowa
Tabor: autobusy typu miejskiego/podmiejskiego/H9/H10

Linia 515 (jest to w zasadzie wariant linii 504)
Łódź Broniewskiego/Rzgowska/Kilińskiego - Starowa Góra - Rzgów - Czyżeminek (z pominięciem Konstantyny i Grodziska)
2x dziennie od poniedziałku do piątku, 1 x dziennie w soboty, tylko w kierunku Łodzi
Czas przejazdu: 25 minut
Tabor: autobusy typu miejskiego/podmiejskiego/H9/H10

Linia 516
Łódź Dąbrowskiego/Kossaka - non stop - Romanów

1x dziennie, Łódź-Romanów nad ranem od poniedziałku do soboty, Romanów-Łódź późnym wieczorem w niedziele i święta tylko od 1.05 do 31.08
Czas przejazdu: 14 minut
Tabor: nie mam pojęcia, w ogóle nie rozumiem, o co chodzi z tą linią


Linia 517
Pabianice - Rzgów - Romanów

7x dziennie, w tym jeden kurs tylko do Rzgowa, tylko w niedziele i święta (to jest chyba jakaś linia parafialna, czy coś w tym rodzaju)
Czas przejazdu: 46 minut, w tym 24 minuty do Rzgowa
Tabor: nie mam pojęcia, przypuszczam że autobusy

Linia 518
Rzgów - non stop - Łódź Dąbrowskiego/Kossaka

1x dziennie od poniedziałku do soboty, tylko w tym jednym kierunku, późnym wieczorem
Czas przejazdu: 11 minut
Tabor: nie mam pojęcia, to podobnie tajemnicza linia jak 516, zapewne one obie mają związek z linią 517


Linia 538 (to taka hybryda linii 26 i 504)
Tuszyn -Tuszyn Las - Rzgów - Grodzisko - Konstantyna - Starowa Góra - Łódź Broniewskiego/Rzgowska/Kilińskiego
1x w tygodniu tylko w niedziele i święta, tylko w tym jednym kierunku
Czas przejazdu: 37 minut
Tabor: przypuszczam że autobusy


Linia 539
Łódź Broniewskiego/Rzgowska/Kilińskiego - Starowa Góra - Konstantyna - Grodzisko - Rzgów - Czyżeminek

(różnica względem linii 504 jest taka, że między Rzgowem a Czyżeminkiem ze Rzgowa do Guzewa autobus nie jedzie przez Gospodarz, tylko przez Babichy)
1x w tygodniu tylko w niedziele i święta, w obu kierunkach
Czas przejazdu: 41 minut
Tabor: przypuszczam że autobusy


Linia 540
Czyżeminek - Gadka Stara - Rzgów - Grodzisko - Konstantyna - Starowa Góra - Łódź Broniewskiego/Rzgowska/Kilińskiego

(wariant linii 504 robiący dodatkowe kółko przez Gadkę Starą między Czyżeminkiem a Rzgowem - prawdopodobnie ze względu na dzieci ze szkół)
1x dziennie w dni nauki szkolnej tylko w kierunku Czyżeminek-Łódź
Czas przejazdu: 44 minuty
Tabor: przypuszczam że autobusy


Linia 607
Łódź Radwańska/Wólczańska - Łódź Sienkiewicza/Piłsudskiego - Łódź Narutowicza/Dw. Fabryczny - Łódź Rondo Solidarności - Łódź Dw. Północny - Brzeziny

17x dziennie od poniedziałku do piątku, 9x dziennie w soboty, 4x dziennie w niedziele
3 kursy dziennie od poniedziałku do piątku i 1 kurs dziennie w niedziele zaczynają się na przystanku Łódź Rondo Solidarności
Czas przejazdu: 55 minut
Tabor: na pewno busy

Linia 704
Rzgów - Gadka Stara - Gospodarz - Guzew - Prawda - Czyżeminek

1x dziennie w dni nauki szkolnej Rzgów-Czyżeminek; 3 kursy: 1x dziennie w dni nauki szkolnej, 1x dziennie od poniedziałku do soboty i 1x dziennie od poniedziałku do piątku Czyżeminek-Rzgów
Czas przejazdu: 16 minut
Tabor: przypuszczam że autobusy


Linia 709
Kazimierz-Lutomiersk

1x dziennie od poniedziałku do piątku tylko w jednym kierunku wcześnie rano
Czas przejazdu: 9 minut
Tabor: autobusy typu miejskiego/podmiejskiego/H9/H10


Linia 717
Rzgów - Grodzisko - Huta Wiskicka - Kalino - Kalinko - Romanów

10x dziennie od poniedziałku do soboty
Czas przejazdu: 22 minuty
Tabor: chyba autobusy

Linia 718
Rzgów - Kalinko - Romanów
(z pominięciem Grodziska i Huty Wiskickiej)
2x dziennie od poniedziałku do soboty + 2x dziennie od poniedziałku do soboty w skróconym wariancie Rzgów-Kalinko
Czas przejazdu: 16 minut (7 minut Rzgów-Kalinko)
Tabor: chyba autobusy

Linia 719
Rzgów - Grodzisko - Bronisin Dworski - Tadzin - Huta Wiskicka - Grodzisko - Rzgów

3x dziennie od poniedziałku do piątku w każdym kierunku
Czas przejazdu: 28 minut
Tabor: chyba autobusy

Linia 727
Natolin - Teolin - Lipiny

1x dziennie w dni nauki szkolnej tylko w jednym kierunku
Czas przejazdu: 10 minut
Tabor: nie mam pojęcia, to jest najbardziej tajemnicza linia w PKS Łódź, jaką znam


Linie regionalne i ponadregionalne
Linia 17
Łódź Dw. Północny - Łódź Dw. Fabryczny - Pabianice - Łask - Widawa - Wieluń

1x dziennie od poniedziałku do soboty
(1 obieg: rano Łódź-Wieluń, ok. południa Wieluń-Łódź)
Czas przejazdu: 2 h 55 minut / 2 h 37 minut
Tabor: chyba autobusy, ale nie jestem pewien

Linia 19
Łódź Dw. Fabryczny - Łódź Dw. Kaliski - Lutomiersk - Szadek - Warta
(powrót tylko do Dw. Kaliskiego)
1x dziennie od poniedziałku do soboty
(1 obieg: wcześnie rano Łódź-Warta, później rano Warta-Łódź)
Czas przejazdu: 1 h 44 minuty / 1 h 30 minut
Tabor: jestem prawie pewien, że busy

Linia 20
Łódź Dw. Fabryczny - Łódź Dw. Kaliski - Kazimierz - Szydłów - Zygry - Zadzim - Pęczniew (nad jez. Jeziorsko)
1x dziennie do Pęczniewa w piątki, soboty, niedziele i święta, z powrotem tylko w niedziele i święta
(1 obieg: przed południem Łódź-Pęczniew, późnym popołudniem Pęczniew-Łódź)
Czas przejazdu: 1 h 40 minut
Tabor: prawie na pewno busy

Linia 21
Łódź Dw. Północny - Kaziemierz - Szydłów - Puczniew - Małyń - Busina - Poddębice

1x dziennie od poniedziałku do soboty
(1 obieg: wcześnie rano Poddębice-Łódź, po południu Łódź-Poddębice)
Czas przejazdu: 1 h 25 minut
Tabor: nie jestem pewien, wydaje mi się, że busy

Linia 101/102 (bardzo udziwnili tu oznaczenia, jak i dworce, z jakich to połączenie odjeżdża w Łodzi)
Łódź - Aleksandrów Łódzki - Poddębice - Uniejów
2x dziennie od poniedziałku do piątku, poza okresem od 1.11 do 31.03 dodatkowo jeden kurs w soboty
Kursy Uniejów-Łódź:
Linia 101: 5:22 Uniejów - Łódź Dw. Północny - Łódź Dw. Fabryczny, czas przejazdu: 1 h 31 minut
Linia 101: 6:12 Uniejów - Łódź Dw. Północny z pominięciem Dw. Fabrycznego, czas przejazdu: 1 h 26 minut
Kursy Łódź-Uniejów:
Linia 102: 14:10 Łódź Dw. Fabryczny - Uniejów z pominięciem Dw. Północnego, czas przejazdu: 1 h 45 minut
Linia 101: 15:30 Łódź Dw. Północny - Łódź Dw. Fabryczny - Uniejów, czas przejazdu: 1 h 48 minut
Tabor: jestem pewien, że busy

Linia 112
Łódź Dw. Fabryczny - Łódź Dw. Północny - Ozorków - Łęczyca - Dąbie - Koło - Konin

1x dziennie w piątki, soboty i niedziele
(1 obieg: po południu Łódź-Konin, wieczorem Konin-Łódź)
Czas przejazdu: 3 h 20 minut / 2 h 55 minut
Tabor: jestem prawie pewny, że busy

Linia 115
Łódź Dw. Fabryczny - Łódź Dw. Północny - Ozorków - Łęczyca - Dąbie - Koło

1x dziennie
(1 obieg: rano do południa Łódź-Koło, około południa Koło-Łódź)
Czas przejazdu: 2 h 35 minut / 2 h 30 minut
Tabor: jestem prawie pewny, że busy

Linia 137
Łódź Dw. Północny - Brzeziny - Rawa Mazowiecka - Nowe Miasto

1x dziennie
(1 obieg: rano Łódź-Nowe Miasto, około południa Nowe Miasto-Łódź)
Czas przejazdu: 2 h 5 minut / 2 h 12 minut
Tabor: zawsze były autobusy, ale nie wiem, czy nie zmienili


Linie dalekobieżne
Linia 4
Łódź Dw. Północny - Tomaszów Mazowiecki - Radom - Lublin

1x dziennie, od 9.06 do 31.08 kursuje tylko od piątku do poniedziałku
(1 obieg: rano Łódź-Lublin, po południu Lublin-Łódź)
Czas przejazdu: 5 h 15 minut / 4 h 55 minut
Tabor: chyba busy, ale nie jestem pewien

Linia 7
Łódź Dw. Kaliski - Piotrków Trybunalski - Kielce - Rzeszów - Przemyśl

1x dziennie, od 6.06 kursuje tylko od czwartku do niedzieli Łódź-Przemyśl, od piątku do poniedziałku Przemyśl-Łódź
(wygląda na to, że będą to 2 obiegi z noclegami kierowców)
Czas przejazdu: 8 h 50 minut / 9 h 10 minut
Tabor: chyba autobusy, ale nie jestem pewien

Linia 15
Łódź Dw. Kaliski - Piotrków Trybunalski - Kielce - Tarnów - Nowy Sącz - Krynica-Zdrój

1x dziennie
(2 obiegi z noclegami kierowców)
Czas przejazdu: 8 h 30 minut / 8 h 40 minut
Tabor: autobusy turystyczne

Linia 18
Łódź Dw. Kaliski - Sieradz - Wieluń - Praszka - Olesno - Opole

1x dziennie
(1 obieg: rano Łódź-Opole, po południu Opole-Łódź)
Czas przejazdu: 4 h 19 minut / 4 h 13 minut
Tabor: nie mam pojęcia, ale wydaje mi się, że autobusy

Linia 32
Łódź Dw. Fabryczny - Łódź Dw. Kaliski - non stop - Władysławowo - Karwia

1x w tygodniu, wyłącznie w wakacje, linia nocna
(1 obieg z noclegiem: z piątku na sobotę Łódź-Karwia, z niedzieli na poniedziałek Karwia-Łódź)
Czas przejazdu: 8 h 30 minut
Tabor: autobusy turystyczne

Linia 34
Łódź Dw. Kaliski - Włocławek - Toruń - Bydgoszcz - Biały Bór - Koszalin - Ustronie Morskie - Kołobrzeg

1x dziennie, linia nocna
(muszą być 2 obiegi z noclegami)
Czas przejazdu: 8 h 55 minut / 8 h 25 minut
Tabor: autobusy turystyczne

Linia 45
Łódź Dw. Fabryczny - Łódź Dw. Kaliski - Poznań - Gorzów Wielkopolski - Szczecin - Kamień Pomorski - Dziwnów - Międzyzdroje - Świnoujście

1x dziennie od 24.06 do 31.08 codziennie, od 1.06 do 23.06 i od 1.09 do 2.10 od piątku do poniedziałku, linia nocna
(muszą być 2 obiegi z noclegami, obsługa wspólnie z PKS Kamień Pomorski)
Czas przejazdu: 9 h 23 minut / 9 h 30 minut
Tabor: autobusy turystyczne

Linia 55
Łódź Dw. Kaliski - Piotrków Trybunalski - Częstochowa - Kraków - Nowy Targ - Zakopane

1x dziennie
(wygląda na 1 obieg - rano do południa Łódź-Zakopane, po południu do wieczora Zakopane-Łódź)
Czas przejazdu: 7 h / 6 h 50 minut
Tabor: autobusy turystyczne

Linia 73
Katowice - Częstochowa - Piotrków Trybunalski - Łódź Dw. Kaliski - Łódź Dw. Fabryczny - Włocławek - Chełmno - Świecie - Grudziądz - Gdańsk - Gdynia - [Władysławowo - Karwia]

1x dziennie, w wakacje w piątki i soboty do Gdyni, a w soboty i niedziele do Katowic trasa z Gdyni wydłużona do Władysławowa/Karwi
(muszą być 2 obiegi - autobus jedzie cały dzień)
Czas przejazdu: 11 h 25 minut / 10 h 55 minut do Gdyni + 1 h 30 minut / 1 h 15 minut do Karwi
Tabor: autobusy turystyczne


Wnioski
- linii dalekobieżnych jest 9, z czego 5 kursuje codziennie przez cały rok
- linii regionalnych i ponadregionalnych jest 8 i podobnie, jak przy liniach dalekobieżnych, jest to w większości po parze kursów dziennie (wyjątek: Uniejów, gdzie są dwie), z czego 6 kursuje w dni robocze
- linii lokalnych można doliczyć się 18, z czego zdecydowana większość obsługuje gminę Rzgów, jednak część z tych 18 linii to są pojedyncze przejazdy np. spod domu kierowcy na przystanek początkowy czy jednorazowe warianty innych linii dopasowane np. pod odwóz dzieci ze szkoły
- najczęściej kursującą linią lokalną jest linia Łódź-Rzgów-Tuszyn (ok. 30 par kursów), podobnie dużo kursów ma Łódź-Rzgów-Czyżeminek, następnie są Brzeziny na busach z 17 kursami, potem Łódź-Lutomiersk-Szydłów z ok. 10 parami kursów dziennie i Rzgów-Romanów z 10 parami kursów, oraz niedzielno-świąteczna linia Pabianice-Rzgów-Romanów
- poza gminą Rzgów (i liniami łączącymi gminę Rzgów z Pabianicami, nie jestem pewien, ale gmina Rzgów chyba płaci za te połączenia), komercyjne lokalne trasy ostały się w zasadzie tylko dwie: do Brzezin (na busach) i do Lutomierska (na autobusach); dodatkowo jest jeszcze dziwna linia (dosłownie 1 kurs dziennie) w gminie Nowosolna relacji Natolin-Lipiny - pewnie ma to związek z przewozami szkolnymi, ale tylko raz dziennie?
tomaz
 
Posty: 52
Dołączył: poniedziałek, 15 sierpnia 2016, 09:53

Re: PKS Łódź

Postprzez tomaz » niedziela, 18 czerwca 2017, 15:02

Na Lini 4 do Lublina jeździ Autosan H10-10.03, widuje w Tomaszowie również Autosan A0808T.01.01, Volvo 7250, Volvo 8700 i czasem Mercedes Sprinter
Ostatnio edytowano niedziela, 18 czerwca 2017, 18:50 przez TFZ, łącznie edytowano 1 raz
Powód: TKC!!!
anek
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1733
Dołączył: wtorek, 31 maja 2005, 23:17

Re: PKS Łódź

Postprzez anek » poniedziałek, 19 czerwca 2017, 23:51

Starczy busów na Twoje przypuszczenia o taborze na liniach?
"Pamiętam przełom 88/89 mam to przed oczami kierowca Ikarusa jedzie literkami ze smerfami wyklejony 'Bogdan 607'puszki po napojach szoferkę zdobią"
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » wtorek, 20 czerwca 2017, 00:23

Dlaczego ma nie starczyć? Sporo tego mają. Nie tak dawno skasowali linię do Pabianic, w połowie obsługiwaną autobusami (czasem nawet przegubowymi - Ikarusy 280, Mercedesy O405GN), w połowie właśnie busami. Białe z niebieskimi oznaczeniami Iveco Daily oraz białe lub żółte Mercedesy Vario, było też kilka Sprinterów. Tak więc już z tego taboru powinno im pozostać. A ostatnio jeszcze nakupowali Sprinterów najnowszej generacji.
tytuswol3
 
Posty: 131
Dołączył: czwartek, 8 kwietnia 2004, 22:47

Re: PKS Łódź

Postprzez tytuswol3 » wtorek, 20 czerwca 2017, 22:02

Ile maja Sprinterów nowej generacji ??
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » wtorek, 20 czerwca 2017, 23:15

Żebym to ja wiedział... Wiem tyle, że TWB ma raczej nieaktualne dane w tym zakresie.

Na pewno Varia i Iveca nadal jeżdżą - w poniedziałek widziałem żółte Vario na linii do Brzezin. Choć najczęściej widuję teraz na niej Sprintery nowej generacji.

Kilka sztuk muszą mieć.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » sobota, 29 lipca 2017, 12:10

Tymczasem PKS Łódź ma na stronie internetowej nową wyszukiwarkę połączeń.

Działa nieco lepiej od poprzedniej, ale w przypadku innych przewoźników podaje nieprawidłowe ceny biletu.
Passenger
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 984
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

Re: PKS Łódź

Postprzez Passenger » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 20:01


[quote],,Autobusy kursują, jak chcą". Pasażerowie skarżą się na łódzki PKS

- Nie ma reguły, czasem nie przyjedzie jeden autobus, a czasem cztery. Nie mamy żadnej informacji o zmianach w rozkładzie jazdy, więc stoimy i czekamy. Nieraz trzy godziny - skarży się jeden z pasażerów łódzkiego PKS-u, który dojeżdża z Tuszyna do Łodzi.


Więcej na: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,22 ... odzki.html
Alternatywa: https://pastebin.com/iXqqqZsM

https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » poniedziałek, 21 sierpnia 2017, 22:53

Tuszyn to jest linia samorządowa. PKS wygrał na nią przetarg.

Co za problem, by gmina zmieniła warunki przetargu, zaczęła oceniać niezawodność przewozów, i na tej podstawie wybrała innego przewoźnika zamiast PKS Łódź?

Gmina Andrespol (linie Łódź-Justynów i Łódź-Stróża) zrobiła to już dawno. Z początkiem 2012 roku linię od łódzkiego PKS-u przejął prywatny Kris-Tour i obsługuje ją do dziś (poza rocznym epizodem Mobilisu na tej trasie w 2015 roku - przetargi ogłaszane są corocznie na rok). Jakość przewozów jest wyższa.

I tak, jeśli ktoś ma wątpliwości - Kris-Tour obsługuje tę linię normalnymi autobusami, nie żadnymi busidłami. Bo tak wymaga gmina. Zdaje się, że nawet bileterki Emaru mają.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » wtorek, 22 sierpnia 2017, 01:03

Co było zawsze w PKS Łódź charakterystycznego?

Kremowo-pomarańczowe Autosany H9 z taką tapicerką siedzeń: https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5A1B5E7E
pavlos
 
Posty: 52
Dołączył: piątek, 16 lipca 2010, 10:18

Re: PKS Łódź

Postprzez pavlos » wtorek, 22 sierpnia 2017, 18:34

Moja młodość <3
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1113
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Łódź

Postprzez kpc21 » czwartek, 24 sierpnia 2017, 22:29

Jeszcze 4 lata temu takim jeździłem do liceum.
Poprzednia stronaNastępna strona
Odpowiedz