Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kto wylicytował lot w kosmos za 28 mln dolarów? Nie wiadomo

infoair
14.06.2021 16:00
0 Komentarzy
Za 28 mln dolarów sprzedano na aukcji w sobotę, 12 czerwca, bilet na pierwszy suborbitalny lot turystyczny statku kosmicznego New Shepard – poinformował Reuters.

W przewidzianym na lipiec locie weźmie też udział miliarder Jeff Bezos, właściciel firmy Blue Origin, która opracowała statek. Nazwiska zwycięzcy aukcji nie ujawniono.

7 minut do nieba

Telefoniczna aukcja trwała siedem minut, już w czwartej cena licytowanego biletu przekroczyła 20 mln dolarów.

Zaplanowany na 20 lipca pierwszy lot New Shepard będzie przełomowym momentem w rozwoju turystycznych lotów kosmicznych – pisze Reuters. W podróży weźmie udział założyciel Amazona Jeff Bezos oraz jego brat Mark. Maszyna przeszła już testy bez udziału ludzi.

Bezos, obecnie najbogatszy człowiek na świecie, ściga się z innymi miliarderami – Elonem Muskiem i Richardem Bransonem, którzy również rozwijają komercyjne loty kosmiczne. Już na początku lipca Branson może dołączyć do lotu testowego samolotu kosmicznego VSS Unity, rozwijanego przez jego firmę Virgin Galactic – pisze Reuters.

New Shepard wzniesie się ok. 100 km nad Ziemię, a uczestnicy lotu przez kilka minut doświadczą stanu nieważkości.

na cele charytatywne

Sobotnią licytację poprzedziła prowadzona przez miesiąc aukcja online, podczas której ustalono cenę wywoławczą. W akcji wzięło udział ponad 6 tys. osób ze 143 krajów świata, ostatecznie początkową cenę ustalono na 4,8 mln dolarów. Dochód z licytacji pierwszego biletu na podróż kosmiczną ma zostać przeznaczony na cele charytatywne.

W 2018 r. Reuters informował, że Blue Orgin planuje sprzedawać bilety na kosmiczną podróż za co najmniej 200 tys. dolarów. O podobnej cenie mówili przedstawiciele Virgin Atlantic. Według banku UBS, rynek komercyjnych podróży w kosmos osiągnie do 2030 r. wartość 3 mld dolarów rocznie. Blue Orgin, Virgin Atlantic oraz firma Muska SpaceX rozważają także używanie swoich pojazdów do szybkich podróży między odległymi miastami na Ziemi.(PAP)

Komentarze