Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bitwa o Rzeszów. Komunikacja miejska na biogaz?

infotrans
20.03.2021 10:00
0 Komentarzy

9 maja w Rzeszowie odbędą się wybory prezydenckie. Już ruszyła kampania wyborcza.

Dzięki niej mamy wysyp rozmaitych pomysłów na stolicę Podkarpacia, w tym także tych komunikacyjnych. Sprawdzamy jeden z nich.

Miejski recykling

-„Zamierzam stworzyć w Rzeszowie gospodarkę odpadami układu zamkniętego, czystą i ekologiczną. Stawiam na recykling – powiedział w czwartek na konferencji prasowej kandydat na prezydenta Rzeszowa, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zapowiedział też wybudowanie w mieście biogazowni.

W czwartek przypada światowy dzień recyklingu. Polityk przekonywał na konferencji prasowej, że recykling to jest najnowocześniejszą formą gospodarki odpadami.

-„Spalanie śmieci jest już passe, powoduje komplikacje dla środowiska. Przetwarzanie i odzysk materiałów, takich jak plastik, szkło czy papier to jest nasza przyszłość, w tym kierunku chcemy iść. Jako przyszły prezydent miasta będę promował wszystkie formy przetwarzania takich materiałów” – mówił.

Wiceminister podkreślił, że gospodarka odpadami to gospodarka obiegu zamkniętego. „Zależy nam na tym, żeby to, co wyrzucamy, później do nas wracało. Mam na to pomysł realny i konkretny” – przekonywał.

Dla autobusów

Warchoł zaproponował, aby z odpadków biologicznych wytwarzać biogaz, którym zasilane mogłyby być m.in. miejskie autobusy.

Kandydat przedstawił na konferencji projekt umowy z inwestorem, który jest zainteresowany budową biogazowni. Warchoł dodał, że projekt umowy został przygotowany razem z b. prezydentem Rzeszowa Tadeuszem Ferencem.

„To jest konkretny projekt włącznie z finansowaniem, z warunkami zabudowy tego typu instalacji przetwarzającej jedzenie z pojemników na biogaz. Dzięki temu będzie taniej i zdrowiej. Mamy odpowiednią działkę na taką inwestycję, ale o szczegółach mówić nie mogę” – podkreślił i dodał, że jest współpomysłodawcą tego projektu.

Wiceminister zaznaczył, że jeżeli mieszkańcy go wybiorą na prezydenta Rzeszowa, to tego typu inwestycje, będą realizowane w stolicy Podkarpacia.

Bez ustaleń

Rzecznik prasowy rzeszowskiego magistratu Maciej Chłodnicki powiedział PAP, że w ub. r. w Ratuszu prowadzone były rozmowy na temat biogazowni z inwestorem. „Nie zakończyły się jednak jakimiś konkretnymi ustaleniami” – dodał Chłodnicki.

Ferenc zrezygnował z urzędu prezydenta Rzeszowa 10 lutego br. Zgodnie z opublikowanym w ubiegły piątek rozporządzeniem premiera wybory odbędą się 9 maja. Wśród osób, które do tej pory zgłosiły chęć kandydowania, są m.in. popierana przez PiS wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa i szef klubu Rozwój Rzeszowa Konrad Fijołek, którego popierają m.in. PO, Lewica, PSL i Ruch Polska 2050, poseł Konfederacji Grzegorz Braun oraz b. poseł Kukiz’15 Maciej Masłowski.(PAP)

Komentarze