PKS Częstochowa

Przedsiębiorstwa przewozowe w komunikacji międzymiastowej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

pajaskolski
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1645
Dołączył: piątek, 13 lipca 2007, 20:56
Lokalizacja: Katowice

Re: PKS Częstochowa

Postprzez pajaskolski » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:09

W tym kierunku to zmierza. Czas na sklep. A w sklepie będzie dworczyk, może nawet mały WPA, 3 stanowiska wystarczą. Czasy, kiedy był jakiś mały sklepik czy kiosk na dworcu skończyły się bezpowrotnie. Teraz dworce są w sklepach. Taki trend i już.
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 514
Dołączył: czwartek, 7 stycznia 2010, 01:05
Lokalizacja: Łódź
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez bartek_cz-wa » sobota, 7 kwietnia 2018, 09:43

Przy obecnym prezesie to obawiam się, że nawet tego nie będzie. Ten człowiek ma dziwną filozofię działania firmy i gruntów napewno nie będzie się pozbywał.
ATRO
 
Posty: 26
Dołączył: piątek, 6 kwietnia 2018, 11:09
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez ATRO » sobota, 7 kwietnia 2018, 11:00

Nie jestem pewien czy nie będzie wyprzedaży nieruchomości, zważywszy na fakt, iż w Pajęcznie wyprzedaż terenu już się rozpoczęła:
http://www.pks-czestochowa.pl/uploads/m ... jec.pdf?v1

Na razie jednak terenu zajezdni po byłej Placówce Terenowej w Pajęcznie nikt nie kupił... Generalnie to oddział w Pajęcznie już chyba nie istnieje, nawet nie ma informacji o zmianach w rozkładzie jazdy (a te były). Na stronie PKS w zakładce O. Pajęczno ostanie informacje o harmonogramie sprzedaży biletów pochodzą z lutego.
Zmiany w rozkładzie jazdy Pajęczno:
Linie do Białej PKP przejął Kolumb Pajęczno, podobnie z połączeniami do Kleszczowa. Linię do marchewek zlikwidowane (w ich miejsce kursuje połączenie do Kurznej, obsługujące oprócz Tuszyna także Wręczycę- tutaj PKS świadczy przewóz uczniów formie sprzedaży biletów miesięcznych). Zamiast linii do Konstantynowa linia okrężna Pajęczno-Janki-Ładzin-Podłazin-Pajęczno; zamiast linii do Wistki Koloni nowa okrężna Pajęczno-Łężyce-Podmurowaniec-Makowiska-Pajęczno. Linia Pajęczno Patrzyków zastąpiła kursy do zawad/ Wąsosz Górnego. Na dawnej trasie do Wistki Kolonii obsługa Siedlca zapewniona jest przez kursy do Strzelc Wielkich. Na liniach tych PKS świadczy przewóz uczniów formie sprzedaży biletów miesięcznych dlatego będą one istnieć jeszcze do końca roku szkolnego, później czeka je likwidacja, tym bardziej że prezes zapowiedział likwidację oddziału w Pajęcznie. Nie istnieje już tutaj żadna obsługa techniczna, czy nawet stacja paliw jest zamknięta.

Od początku roku PKS Częstochowa zlikwidował wiele kursów, 21.03 zlikwidowano 32 kursy (głownie do Starczy), 26.03 poleciały 63 kursy (Konopiska), 28.03 51 kursów zmieniało oznaczenia (głownie poprzez likwidację w święta), 16.04 kwietnia likwidowane będzie. Ponadto prawdopodobnie do Blachowni zostanie zlikwidowane ponad 100 kursów: http://gminablachownia.pl/wiadomosci/og ... blachowni/
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 514
Dołączył: czwartek, 7 stycznia 2010, 01:05
Lokalizacja: Łódź
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez bartek_cz-wa » niedziela, 8 kwietnia 2018, 18:32

Wygaszone zostało również zezwolenie na kurs Częstochowa- Łeba. W tej chwili PKS obsługuje 2 kursy dalekobieżne, Częstochowa-Kłodzko i sezonowy Częstochowa-Mrzeżyno. Baza w Pajęcznie na sprzedać?No przecież jeszcze nie tak dawno temu prezes mówił, że on nie będzie sprzedawał tak jak poprzednie zarządy które to część gruntów posprzedawały.
ATRO
 
Posty: 26
Dołączył: piątek, 6 kwietnia 2018, 11:09
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez ATRO » niedziela, 8 kwietnia 2018, 19:21

Tak, Pajęczno na sprzedaż. W swoim poście podałem link do protokołu z licytacji jak miała miejsce 1 marca. Zresztą prawdopodobnie nie tylko teren po praktycznie nieistniejącym oddziale zostanie sprzedany. Nieoficjalnie mówi się (od kierowcy słyszałem) o działce gdzie kiedyś był peron 5, obecnie są tam stanowiska do wysiadania, ale póki co to tą informację bym potraktował luźno.

http://www.blachownia.pl/files/cms/Gazeta/gazeta12.pdf

Polecam przeczytać, od strony siódmej. Od 1 maja GTV bus w Blachowni. jest tam rozkład będą jeździć na liniach 161 (Cisie-Trzepziury-Blachownia-Łojki), 162 (Ostrowy-Blachownia-Malice), oraz linie 151 i 152 do Częstochowy.

Generalnie przyszłość tego PKS widzę w ciemnych barwach, z gmin podmiejskich tylko Mykanów chce/chciał z nimi współpracować. PKS nie jest traktowany jak wiarygodne przedsiębiorstwo. Na marginesie gdy stracą Blachownię, wystąpi zapewne podobna sytuacja jak w Starczy... pojeżdżą dwa tygodnie a potem zwiną przelotowe kursy (Kuleje, Truskolasy, Puszczew, Węglowice) i kolejna gmina (Wręczyca) zacznie szukać przewoźnika...
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 514
Dołączył: czwartek, 7 stycznia 2010, 01:05
Lokalizacja: Łódź
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez bartek_cz-wa » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 07:29

Ależ oczywiście, że tak będzie. Taka agonia była zawsze jak jakiś PKS padał. Najpierw zawieszanie czego się da, gminy które zostawały bez komunikacji, PKS nie jeździ w niedziele i święta, albo wykonuje znacznie ograniczoną liczbę kursów i prezes który mówi, że on stara się by firma przetrwała. Z resztą o obecnym prezesie warto trochę poczytać o jego dokonaniach w innych miejscach...
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>
 
Posty: 2944
Dołączył: niedziela, 23 lutego 2003, 02:00
Lokalizacja: Konin
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez Gallux » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 11:26

Ewentualnie ktoś wpadnie na pomysł stworzenia PKS Silesia :) Tylko nie pamiętam, do kogo należą wszystkie przedsiębiorstwa, które ostały się w waszym województwie.
ATRO
 
Posty: 26
Dołączył: piątek, 6 kwietnia 2018, 11:09
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez ATRO » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 12:17

Za wiele ich niema, z państwowych (podlegających pod Ministerstwo Infrastruktur) istnieje już tylko PKS Częstochowa, PKS Lubliniec jest obecnie na etapie licytacji majątku. Istnieją jeszcze komunalne PKS Bielsko-Biała i PKS Racibórz. Feniks V (PKS Gliwice) i Transkom Skoczów nie liczę. Pozostałe zostały zlikwidowane bądź też zakończyły działalność przewozową.

PKS Częstochowa bardzo długo się trzymała. Tabor generalnie wiekiem młody, choć mocno wyeksploatowany, zaniedbany. Symbolem negatywnej zmiany w tym obszarze jest kasacja relatywnie młodych wozów i zastępowanie ich jeszcze starszym używanymi wozami (za Autosana SC50711 z 2004 do obsługi kursów na Przystajni sprowadzono Mercedesa 0303 o nr. SC2533T), co sprawia negatywne wrażenie.

Jeszcze trzy lata temu z święta stojąc na przystankach przy głównych trasach można się było bez problemy dostać do Częstochowy na trzy zmiany (linie z Pajęczna, później Wąsosza: linie z Kleśnisk; Przystajni; Drochlina; Borowej; Lgoty Małej; Soborzyc; Maluszyna; Pławna) i wrócić po 6.45, 14.45, 22.45. Zresztą podobnie było w P.T. w Pajęcznie, dzięki kursom dowozowym do Rogowca. Likwidacja kursów do Przystajni w święta miała wymiar symboliczny- zakończyła pewną epokę kiedy można była podróżować w święta wokół Częstochowy. Istniała bardzo duża częstotliwość na liniach tzw. podmiejskich (eks. MPK) a tabor był systematycznie wymieniany.

Dlaczego to upada i to w tak szybkim tempie to nie wiem. Tym bardziej że na niektórych trasach są tańsi od konkurencji, np. PKS do Koniecpola 7.50 zł, Wanam-bus 8 zł., lub mieli dużo większą siatkę połączeń od konkurencji, co przy zakupie biletów miesięcznych przez uczniów jest ważne (np. na trasie do Przystajni konkurencja w porównaniu z PKS praktycznie nie istnieje).
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 514
Dołączył: czwartek, 7 stycznia 2010, 01:05
Lokalizacja: Łódź
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez bartek_cz-wa » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 14:17

Autosana zamieniono starym mercem bo łatwiej było kupić starego grata niż naprawiać Autosana jeśli miał poważną awarię. Z resztą wystarczy popatrzeć co się dzieje autobusy coraz bardziej zapuszczone, wozy które jeszcze nietakdawno śmigały na pośpiesznych teraz robią lokalne i są coraz bardziej zdziadziałe, urwane lusterko elektryczne?Można założyć zwykłe na kawałku drutu. Czemu to padło?kilka nietrafionych decyzji które zwiększyły koszty, próby szybkiego rozwoju przy ograniczonych możliwościach finansowych i kadrowych. Uruchomiono 3 nowe kursy dalekobieżne, z czego 2 to były totalne niewypały, a jeden wymagał modyfikacji rozkładu, w zamian zawieszono inne kursy które były dochodowe. Wzięto w leasing 4 autokary a potem okazało się, że nie ma gdzie tym jeździć. Z gminami zaczęto wojować, zamiast rozmawiać. Wszystkim kierowcą kupiono smartfony żeby można było zainstalować aplikację z gps a to kolejne koszty. Firmy zwyczajnie nie było stać na takie bajery. Prezes postawił wszystko na jedną kartę, ale ta karta nie była szczęśliwa dla niego. Myślał, że jak stworzy kursy dalekobieżne, bez żadnych analiz to stanie się drugim Polonusem, myślał też, że jak postawi gminy pod ścianą to wszystkie podpiszą umowę z PKS tymczasem gminy wybierają prywatnych przewoźników.

W śląskim PKS Częstochowa jest chyba już jedynym należącym do MSP. Tak więc PKS Silesia napewno nie powstanie.
j.centkiewicz
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1827
Dołączył: wtorek, 26 czerwca 2012, 10:59

Re: PKS Częstochowa

Postprzez j.centkiewicz » środa, 11 kwietnia 2018, 15:06

Akurat PKS SILESIA, czy jakkolwiek by tego nie nazwano, niczego by nie zmienił. W podlaskiem połączyli sobie w PKS NOVA i sytuacja jest bardzo kiepska. Prędzej, czy później, nie będzie z tego co zbierać, a tak takie Suwałki, czy Siemiatycze samodzielnie dałyby sobie rade. W niedalekiej przyszłości Częstochowa podzieli los Lublińca...
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 514
Dołączył: czwartek, 7 stycznia 2010, 01:05
Lokalizacja: Łódź
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez bartek_cz-wa » czwartek, 12 kwietnia 2018, 07:45

Oczywiście, że podzieli i to szybciej niż się wydaje.
ATRO
 
Posty: 26
Dołączył: piątek, 6 kwietnia 2018, 11:09
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez ATRO » sobota, 21 kwietnia 2018, 14:38

Od 1 Maja komunikację w gminie Blachownia przejmuję GTV Bus z Ozimka. Można się więc spodziewać zmian w rozkładzie jazdy PKS Częstochowa, polegających na likwidacji obsługi linii 151, 152, 162, a także co niewykluczone, likwidacji niektórych kursów przelotowych przez Blachownię w kierunku gminy Wręczyca Wielka.

Na razie jedyne zapowiadane zmiany od 1 Maja pojawią się na linii Częstochowa-Osiny:
http://www.pks-czestochowa.pl/uploads/m ... -osiny.jpg
Gminy położone w kierunku południowym do Częstochowy, generalnie nie są rozpieszczane obsługą przez PKS...

Nowością w rozkładach jazdy jest też nowe oznaczenie:
" - nie kursuje 30 IV, 2 i 4 V
Myślę że 30 IV tyczy się tylko tego roku, natomiast 2 V zostanie już raczej na stałe.
Passenger
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1018
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

Re: PKS Częstochowa

Postprzez Passenger » piątek, 27 kwietnia 2018, 21:52


"PKS Częstochowa zostaje w blachowni!"

Więcej na: http://gminablachownia.pl/wiadomosci/pk ... blachowni/

PKS zostaje, a gmina będzie musiała płacić GTV BUS, brak słów.

https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1226
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: PKS Częstochowa

Postprzez kpc21 » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:44

Od kiedy na likwidację kursów przewoźnik musi uzyskać zgodę?
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 514
Dołączył: czwartek, 7 stycznia 2010, 01:05
Lokalizacja: Łódź
Avatar użytkownika

Re: PKS Częstochowa

Postprzez bartek_cz-wa » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 07:38

Podejrzewam, że ktoś w artykule coś pomylił i nie chodzi o zgodę z urzędu. Być może w końcu Rada Nadzorcza zainteresowała się tym co robi prezes.
Poprzednia stronaNastępna strona