Horała: w 2023 r. wbijemy pierwszą łopatę w ziemię w ramach CPK

infoair
27.08.2021 10:00
0 Komentarzy
W 2023 r. wbijemy pierwszą łopatę w ziemię w ramach inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego – powiedział w czwartek, 26 sierpnia, w Gdyni podczas IV Forum Wizja Rozwoju wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Horała uczestniczył w debacie pt. „Rola Centralnego Portu Komunikacyjnego w rozwoju polskiej gospodarki”.

Wizja Rozwoju

„Rok 2023 to rok przysłowiowego wbicia łopaty w ziemię, fizycznego rozpoczęcia budowy samego lotniska, węzła kolejowego, jak i kilku pierwszych odcinków linii kolejowych dużych prędkości” – zapowiedział wiceminister infrastruktury.

Dyrektor Biura Strategii i Analiz Programu w Centralnym Porcie Komunikacyjnym sp. z o.o. Michał Szaniawski zwrócił uwagę, że CPK to „przeogromne przedsięwzięcie infrastrukturalno-kolejowe”.

„My bowiem od lat nie budujemy nowych torów w Polsce, a tu wybudujemy blisko 1800 km, w tym kolej dużych prędkości” – wskazał.

Zdaniem członka zarządu PKP Krzysztofa Golubiewskiego CPK oznacza absolutną zmianę w możliwości podróżowania w Polsce.

„Bo nie mamy dziś w Polsce kolei szybkich prędkości. Do 2023 r. z 20 tys. km linii, które mamy, 9000 zostanie zmodernizowanych. Te 1800 km nowych linii kolejowych z perspektywą dla pociągów prędkości 250 km/h to będzie jakościowy skok. Zmieniamy też tabor. Dziś mamy 20 sztuk pendolino, one mogą podróżować z prędkością 250 km/h. W planach na najbliższy okres jest zakup kolejnych 23 sztuk szybkich pociągów, ale nowe linie CPK będą generowały też zakup 120-140 nowych szybkich pociągów” – podał Golubiewski.

W Gdyni

IV edycja Forum Wizja Rozwoju rozpoczęła się w czwartek w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. W kongresie uczestniczy m.in. premier Mateusz Morawiecki, który objął patronat nad wydarzeniem.

Tematyka dwudniowej imprezy z udziałem ekonomistów, polityków, naukowców i przedsiębiorców poświęcona jest najważniejszym wyzwaniom stojącymi przed polską gospodarką, m.in. związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem, energetyką, gospodarką morską, troską o rozwój społeczności lokalnych.

Nowością w programie tegorocznego Forum Wizja Rozwoju jest Kongres 3W – Woda, Wodór, Węgiel – współorganizowany z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wydarzeniem towarzyszącym jest II Forum Kół Gospodyń Wiejskich.(PAP)

Komentarze