Świnoujście: Gotowy terminal LNG

infobus
13.10.2015 17:51
0 Komentarzy

-?Polska osiągnęła swój cel strategiczny? – powiedziała premier Ewa Kopaczpodczas wizyty w terminalu LNG w Świnoujściu. ?Zbiorniki są gotowe na przyjęcieskroplonego gazu? ? dodała.

-?W90% możemy sprowadzać gaz z innych kierunków niż wschodni ? powiedziała premierEwa Kopacz i podkreśliła, że w przyszłym roku będziemy w 100% uniezależnieni oddostaw gazu ze Wschodu. Jednocześnie zaznaczyła, że terminal LNG w Świnoujściujest pierwszą w Polsce, ale również jedyną tego typu inwestycją w tej częściEuropy.

Premiermówiła również, że terminal LNG w Świnoujściu stanie się ważnym elementembezpieczeństwa energetycznego Polski. Razem z nowymi gazociągami,interkonektorami i podziemnymi magazynami inwestycja tworzy mocny fundament niezależności gazowejkraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie zdowolnego kierunku na świecie. Dodałateż, że pierwszy statek ze skroplonym gazem ma wpłynąć do świnoujskiego terminalamiędzy 11 a 17 grudnia br.

Inwestycja(…) jest nie tylko pierwszą w Polsce, ale również jedyną w tej częściEuropy” – zaznaczyła szefowa rządu.Jak mówiła, infrastruktura związana z gazoportem oznacza bezpieczeństwoenergetyczne Polski. „Ta infrastruktura (…) powoduje, że dzisiaj jesteśmyniezależni od dostaw gazu ze Wschodu, a co za tym idzie, ta niezależnośćprzynosi również możliwość negocjowania ceny (gazu), która jest jak najlepsząceną, (…) odbija się w naszych polskich kieszeniach” – podkreśliła.

Kopaczpoinformowała, że zakończona została część budowy gazoportu, dzięki którejbędzie można rozpocząć proces mrożenia instalacji azotem. „Te zbiorniki sągotowe na przyjęcie skroplonego gazu. Gaz przypłynie do nas tankowcem między 11a 17 grudnia. Zostało takie zamówienie złożone” – dodała.

Decyzjęo budowie gazoportu rząd podjął w 2006 r., a w połowie 2009 roku PGNiGpodpisało z katarską spółką Qatargas kontrakt na 20-letnie dostawy gazu. Rokpóźniej Polskie LNG – spółka zależna polskiego operatora systemu przesyłowegoGaz System – odpowiedzialna za budowę i eksploatację terminala – zawarło umowęna jego budowę z konsorcjum, na czele którego stoi włoski Saipem. Kamieńwęgielny wmurowano w marcu 2011 r. Początkowo zakładano, że terminal będziegotowy w połowie 2014, potem termin ten przesunięto na koniec 2014 r. było tozwiązane im. in. z bankructwami kilku podwykonawców brakowało rąk do pracy, ageneralny wykonawca nie realizował kolejnych etapów budowy na czas. Było toprzyczyną sporu między inwestorem a wykonawcą terminalu. (PAP)

Komentarze