Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PESA też za nowym taborem

inforail
01.03.2017 11:22
0 Komentarzy

Kilka dni temu nałamach InfoRail.pl pisaliśmy, że według Prezesa Newagu Zbigniewa Konieczkamodernizacja pociągów jest nieopłacalna. Trzeba stawiać na nowy tabor. Jak sięokazuje szefowie PESY myślą podobnie.

Zdecydowanie powinniśmy stawiać na nowy tabor ? mówi nałamach obserwatorfinasnowy.pl Robert Świechowicz, wiceprezes PESY. Mówię to wkontekście obecnej unijnej perspektywy finansowej, która trwać będzie do roku2023. Fundusze unijne w takiej skali do Polski potem już nie trafią. Następnaperspektywa budżetowa obarczona jest dużym ryzykiem, wynikającym z obecnejsytuacji w Europie i na świecie. Dlatego to naprawdę ostatni moment naskorzystanie z unijnych środków w takim wymiarze ? dodaje Świechowicz.

Wiceprezes PESY zdaje sobie jednak sprawę z tego, żepieniędzy może nie wystarczyć na wymianę wszystkich składów. Dlatego, abysystem transportowy, zarówno kolejowy jak i tramwajowy, mógł zachować swojąspójność, należy modernizować obecny tabor ? mówi na łamach portaluobserwatorfinasnowy.pl Świechowicz. Ale zastrzega, że musimy jednak pamiętać,że po modernizacji wciąż mamy do czynienia ze starym pojazdem. To tak, jakbywziąć stary samochód i włożyć do niego nowy silnik, nowe hamulce i nowątapicerkę. Nie jest to rozwiązanie optymalne z punktu widzeniadługoterminowego, bo żywotność modernizowanego taboru jest krótsza niż nowego,zwłaszcza, że najczęściej jest on kilkudziesięcioletni. Bardzo częstofunkcjonuje na granicy swoich parametrów technicznych.

Świechowicz wyjaśnia też, że polski tabor nigdy nie musiałjeździć z maksymalnymi parametrami technicznymi, gdyż nasza infrastrukturatrakcyjna na to nie pozwalała. Dzisiaj następuje proces rewitalizacji liniikolejowych, przez co pociągi poruszają się znacząco szybciej, więc taborzaczyna być eksploatowany w wyższych parametrach. Wagony starej generacjijeżdżą dzisiaj z prędkością 140-160 km, choć jeszcze niedawno było to nie dopomyślenia. Dotykamy tutaj kwestii bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Dlategoopowiadamy się za połączeniem nowego taboru z nowoczesną infrastrukturą ? mówi wiceprezesPESY.


Komentarze