Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Zgłoś miasto do II edycji Rowerowej Stolicy Polski

infobike
04.12.2019 09:30
0 Komentarzy

We wrześniu 23 miasta przyłączyły się do rywalizacji o tytułRowerowej Stolicy Polski. 10 tysięcy aktywnych uczestników akcji, przejechałoprawie 1,2 miliona kilometrów. Każdego dnia przekonywali, że warto zrezygnowaćz samochodu, a rower jest idealny na codzienne dojazdy do centrum i weekendowewypady za miasto.

Udział w zabawie potwierdziły już miasta, któreuczestniczyły w pierwszej edycji. Wiemy, że w maju 2020r. o tytuł „RowerowejStolicy Polski” powalczą: Biała-Podlaska, Białystok, Bydgoszcz, Chorzów,Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Inowrocław, Kielce, Koszalin, Leszno, Łomża, NowaSól, Olsztyn, Ostrowiec Świętokrzyski, Przemyśl, Suwałki, Świętochłowice, Toruńi Włocławek.

To oczywiście nie koniec. Na zaproszenie do udziału wprzyszłorocznej edycji odpowiedziały już kolejne nowe miasta. Nadal istniejemożliwość włączenia się w akcję kręcenia kilometrów.

Po co kręcimy?

Celem projektu jest przede wszystkim propagowanie aktywnegowypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jakoalternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart citywmiastach. Mieszkańcy, jeżdżąc na rowerze w miesiącu rywalizacji nakręcająkilometry dla swojego miasta lub obszaru metropolitalnego.

Źródłem idei organizacji rywalizacji o „Puchar RowerowejStolicy Polski” była chęć stworzenia projektu na kształt EuropejskiejRywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów i zostałazawieszona w 2018 roku. W związku z niedosytem wśród rowerzystów zorganizowanonową inicjatywę, która ma aktywizować lokalną społeczność. Wybierz rowerzamiast samochodu. Pokonuj kolejne kilometry i zdobywaj punkty dla TwojegoMiasta.

Warto podkreślić, że udział w akcji, zarówno dla miast, jaki dla uczestników jest całkowicie bezpłatny! Kilometry kręcimy przy użyciudarmowej aplikacji „Rowerowa Stolica Polski”. Miasto, które wygra rywalizacjęotrzymuje przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranejtrzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.

Mapa ciepła

Dodatkowo, dzięki udziałowi w akcji, każde miasto pozakończeniu rywalizacji otrzymuje od organizatora szczegółowe statystyki o jejuczestnikach oraz tzw. „mapę ciepła”, która szczegółowo pokazuje, jakimidrogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Takiesyntetyczne dane z pewnością ułatwią w przyszłości odpowiednie planowanienowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście.

Wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonukomórkowego, mogą wziąć udział w rywalizacji. Trzeba tylko pobrać darmowąaplikację i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacjadziała na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu namiejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Niebez znaczenia dla indywidualnych uczestników są inne użytkowe funkcjeaplikacji, będące wartością dodaną udziału w zabawie, takie jak zniżki upartnerów akcji, specjalne odznaki czy prognoza pogody.

Komentarze