Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rośnie liczba podróżnych kierowanych na kwarantannę

infotrans
09.04.2021 14:00
0 Komentarzy

W tym tygodniu o ponad 100 proc. wzrosła liczba podróżnych skierowanych na kwarantannę na granicy zewnętrznej w porównaniu z tygodniem poprzednim – poinformowała PAP ppor. Anna Michalska ze Straży Granicznej.

Dodała, że stało się tak pomimo tego, że ruch na granicach zewnętrznych zmalał o 13 proc.

200 tys. podróżnych w tydzień

Z danych przekazanych PAP przez Komendę Główną Straży Granicznej wynika, że od 2 do 8 kwietnia, funkcjonariusze SG odprawili na granicy zewnętrznej – na obu kierunkach – prawie 200 tys. podróżnych. Tydzień wcześniej funkcjonariusze tej formacji odprawili o 30 tys. osób więcej. To spadek ruchu o 13 proc.

„Funkcjonariusze SG skierowali na kwarantannę na granicy zewnętrznej o ponad 100 proc. więcej osób niż tydzień wcześniej. W okresie od 26 marca do kwietnia na kwarantannę skierowaliśmy 23 tys. podróżnych, zaś w ostatnim tygodniu – od 2 do 8 kwietnia – aż 46 tys. podróżnych” – poinformowała PAP ppor. Anna Michalska.

Dodała, że na tak duża liczbę osób kierowanych na kwarantannę wpływ ma przede wszystkim wpływ to, że negatywny wynik na COVID-19 nie zwalnia już z kwarantanny podróżnych, którzy przekraczają granice zewnętrzne.

-„O takie zwolnienie mogą się starać podróżni, ale już po przekroczeniu granicy, kiedy wykonają testy w ciągu 48 h od przekroczenia granicy” – poinformowała.

SG przypomniała, że formacja ta prowadzi działania sanitarne również na granicy wewnętrznej – od 27 lutego na granicy z Czechami i Słowacją, a od 30 marca także na granicy z Niemcami i Litwą oraz na granicy morskiej w stosunku do korzystających z regularnych połączeń promowych.

„Do działań sanitarnych oddelegowanych na granicę wewnętrzną było oddelegowanych 60 funkcjonariuszy – Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego, Nadbużańskiego, Nadwiślańskiego i Morskiego OSG. Od dziś służbę rozpoczęło kolejnych 18 funkcjonariuszy – tym razem z Nadbużańskiego Oddziału SG” – przekazała Michalska. Łącznie oddelegowanych zostało 78 funkcjonariuszy.

od 27 lutego

Z danych SG wynika, że od 27 lutego na granicy Czechami skontrolowano prawie 73 tys. podróżnych, w tym 42,6 tys. korzystało ze zwolnień z obowiązku posiadania negatywnego wyniku testu, a 2,6 tys. osób nie miało wyniku testu i zdecydowało się zrezygnować z podróży do Polski i wróciło do Czech. Na odcinku granicy z Czechami funkcjonariusze SG wystawili 54 mandaty.

Natomiast na granicy ze Słowacją od 27 lutego skontrolowano – ponad 35,5 tys. podróżnych, w tym 295 osób korzystało ze zwolnień, zaś 1013 nie miało testu; osoby te zdecydowały się wrócić na Słowację. Wystawiono tu 19 mandatów.

Z kolei na granicy z Niemcami od 30 marca SG skontrolowała ponad 42,3 tys. osób, w tym 14,6 tys. korzystało ze zwolnień z obowiązku posiadania testu, a 2,5 tys. zrezygnowało z dalszej podróży do Polski.

Na granicy z Litwą skontrolowano natomiast 2,4 tys. podróżnych, z czego 153 zrezygnowało z wjazdu do Polski, a 51 korzystało ze zwolnień.

Na granicy morskiej skontrolowano 2,1 tys. osób, w tym 959 nie miało negatywnego wyniku testu, a 558 osób korzystało ze zwolnień z obowiązku jego posiadania.

Większość zwolniona

„Łącznie na granicach wewnętrznych funkcjonariusze SG skontrolowali ponad 155 tys. osób, w tym 67 tys. osób nie miało negatywnego wyniku testu, ale aż 58 tys. osób korzystało z uprawnień do zwolnień. Ponad 6,2 tys. osób zrezygnowało z dalszej podróży do Polski” – przekazała Michalska.

Dodała, że w działania sanitarne było zaangażowanych 9,6 tys. funkcjonariuszy SG. Wystawiono 936 posterunków stałych i 2 tys. 242 doraźne.

„Funkcjonariusze SG prowadzą również działania sanitarne wobec osób przylatujących do Polski z krajów strefy Schengen, czyli tych, którzy przekraczają granice wewnętrzne. Tutaj skontrolowano 27,8 tys. osób. 6 tys. 532 nie miało negatywnego wyniku testu w tym 3 tys. 663 osób korzystało ze zwolnień a 2 tys. 869 skierowano na kwarantannę” – powiedziała Michalska.

Przypomniała również, że SG w przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się COVID-19 jest zaangażowana od samego początku. „Cały czas na granicy zewnętrznej weryfikujemy, kto powinien poddać się obowiązkowej kwarantannie a następnie dane tych osób wprowadzamy do systemu ewidencji sanitarnej, z których następnie korzysta inspekcja sanitarna” – powiedziała Michalska. Dodała, że od 30 marca 2020 r. na granicach zewnętrznych skierowano na kwarantannę 1,2 mln podróżnych.

Komentarze