Ciekawostki

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Re: Ciekawostki

Postprzez Lubel » środa, 27 marca 2019, 21:47

Polonus, narodowy przewoźnik autokarowy oraz lider sieci Polonus Partner z przyjemnością informuje o rozszerzeniu koalicji o kolejnego partnera. Już od 1 kwietnia siatka połączeń Polonus Partner rozszerzy się o 7 nowych linii krajowych, łączących 22 miejscowości i obsługiwanych 17 autokarami Stalko

Za: Polonus.pl
Misiekelo

Postprzez Misiekelo » czwartek, 28 marca 2019, 15:17

Zauwazylem ze Zak Express wszedl w Flixbusa, a jeszcze do niedawna byl jako Polonus Partner :)
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez kasztelan54 » czwartek, 28 marca 2019, 19:30

Polonus, narodowy przewoźnik autokarowy oraz lider sieci Polonus Partner z przyjemnością informuje o rozszerzeniu koalicji o kolejnego partnera. Już od 1 kwietnia siatka połączeń Polonus Partner rozszerzy się o 7 nowych linii krajowych, łączących 22 miejscowości i obsługiwanych 17 autokarami Stalko
Smutne jest to, że jedną z linii dalekobieżnych STALKO tj. Kołobrzeg-Warszawa lepiej reklamują podmioty zewnętrzne jak E-Podróżnik czy Polonus Partner niż sam przewoźnik. Na jego stronach próżno szukać informacji o tej trasie. To samo dotyczy linii do Mrągowa.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » niedziela, 31 marca 2019, 14:38

Jeszcze co do darmobusów, łódzkie M1 ma autobusy do Brzezin i Strykowa.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jarkie » niedziela, 7 kwietnia 2019, 20:55

Zwracam honor - są miasta gdzie darmobusy jeżdżą dalej niż tylko na terenie swego miasta.

@Lubel:
Rokbus Rokietnica obsługiwał linię darmową do Tesco T2-K w latach 2000 ~ 2003/4 która wyjeżdżała za Poznań do Koziegłów, jednej z największych wsi w Polsce.
@pietia:
Ale akurat do Koziegłów przez wiele lat docierały linie miejskie poznańskiego MPK (70, później też 72, a chyba też jakaś nocna), więc i trasę tego darmobusa można raczej uznać za miejską

W Poznaniu byłem po raz pierwszy w 2000 roku, ale był to wyjazd zorganizowany - zawieźli gdzie tam trzeba itd. Samodzielnie odwiedziłem to miasto dopiero latem 2008 roku, także naturalną rzeczą jest to że nie wiem jak tam było wcześniej ;)

Koziegłowy są akurat bardzo blisko Poznania. Pewnie na wysokości torów za stacją Poznań Karolin przebiega granica Poznania i Koziegłów, a odległość między skrajnymi domami obu miejscowości to kilkaset metrów. Więc tak jak pisze @pietia, autobus jadący do Koziegłów jest bardziej miejski niż podmiejski.
Gdyby ów darmobus z Tesco jechał np. do Murowanej Gośliny to wtedy byłby naprawdę podmiejski. Akurat z Grajewa do Rajgrodu jest 20 km, podobną odległość pokonują autobusy jeżdżące dla łódzkiego M1.

Skoro w wątku pojawił się temat komunikacji podmiejskiej. Jak dla mnie nie każda linia przekraczająca granice administracyjne miasta, a nawet mająca inną taryfę biletową jest podmiejska.
Sporo linii podmiejskich "z prawdziwego zdarzenia" (lub może lepsze określenie - pozamiejskie) ma np. Płock ("setki"). Np. trasa 120 do Staroźreb wynosi 24 km, z czego zaledwie jakieś 5 to teren miasta. Podobnie jest w MPK Świdnica, zdjęcia na TWB z jednej z takich linii (43) można obejrzeć tutaj http://tnijurl.com/66c4bb5df9b4. Chodzi mi o pola, lasy itp okolice :)
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » wtorek, 9 kwietnia 2019, 21:38

A co z darmobusami dowożącymi do centrów handlowych znajdujących się poza terenem danego miasta?

http://frikobusy.pl/trasy/12/ptak-outlet

Kojarzy mi się, że wcześniej podobną linię miało targowisko Wenta-Box z Tuszyna.

W ogóle wy gadacie o 20-kilometrowych podmiejskich liniach autobusowych – a w Łodzi dopiero co zlikwidowano dwie takie linie tramwajowe! Jedna nawet pod 30 km podchodziła.

Z mniejszych miast – dosyć "dalekosiężną" komunikację podmiejską ma Łowicz. Kutno w sumie chyba też.
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Lubel » środa, 10 kwietnia 2019, 08:09

@Jarkie
Koziegłowy są akurat bardzo blisko Poznania. Pewnie na wysokości torów za stacją Poznań Karolin przebiega granica Poznania i Koziegłów, a odległość między skrajnymi domami obu miejscowości to kilkaset metrów.

W 2003/4 roku odległość między pierwszymi zabudowaniami Poznania a Koziegłów były ok. 2 km różnicy.
minus
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez minus » czwartek, 11 kwietnia 2019, 15:07

Od 1 kwietnia PKS w Łukowie przestał zwracać kierowcom pieniądze za otrzymane przez nich mandaty. Od tej chwili za popełnione wykroczenia a także za stan pojazdów odpowiadają sami pracownicy.
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Lubel » poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 08:34

A czy kierowca w momencie gdy odmówi wyjazdu na linię pojazdem w złym stanie otrzyma jakieś konsekwencję?
minus
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez minus » poniedziałek, 15 kwietnia 2019, 14:50

Już zdarzało się, że kierowcy odmawiali wyjazdu na trasę niesprawnymi autobusami. Nikt im problemów z tego powodu nie robił. Po prostu dostawał pojazd zastępczy i tyle. Ale tak szczerze mówiąc to zdecydowana większość kierowców w Łukowie ma gdzieś to czym jadą, byle tylko koła się kręciły. Usterki pojazdu najczęściej zgłaszają młodzi pracownicy, którzy bardziej zwracają na to uwagę. Z tym że oczywiście nie mogą zgłaszać tych defektów bez przerwy, bo nie dostaną lepszego wozu aniżeli mieli wcześniej. Nowi zazwyczaj dostają największe trupy jakie tylko stoją na zakładzie (LT-eki lub Autosany H9 bez przydziału).

Tu przytoczę rozmowę z jednym nowych kierowców ze stycznia:
,,Jak dostałem rano busa, to nie zdążyłem na dworzec dojechać a już musiałem lecieć po holownik, potem dali mi drugiego, pojechałem do Siedlec i z powrotem i oddałem go w ch...re bo ogrzewanie nie działało i zimno jak ch.j. Wtedy nie mieli mi już za bardzo co dać, to dostałem kluczyki do Volkswagena z kolejki na warsztat. I nie musiałem długo czekać, żeby się przekonać po co on tam stał, bo silnik to w nim chodzi jak w traktorze''.
minus
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez minus » sobota, 25 maja 2019, 15:57

PKS w Łukowie na dniach uruchomił nową stronę internetową. Przyznam że nawet ładna. Można na niej znaleźć właściwie wszystko, co firma oferuje za wyjątkiem jednego.... rozkładu jazdy ;)
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez kasztelan54 » sobota, 25 maja 2019, 22:56

Jest zakładka "Znajdź przystanek", może w jej ramach będzie rozkład jazdy... Swoją drogą większość PKSów (busiarze częściej dają coś na stronie) już dawno zrezygnowało z rozkładów na swojej stronie i korzysta z nakładek e-podróżnika. Szkoda, bo szukając archiwalnych wersji stron przewoźników w takich sytuacjach nie da się odtworzyć rozkładu jazdy.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » niedziela, 2 czerwca 2019, 12:36

Poza tym w E-Podróżniku rozkłady w formacie "tablicowym" i "relacyjnym" działają w dosyć upierdliwy sposób, a wielu przewoźników udostępniało je na stronach WWW.
minus
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez minus » poniedziałek, 1 lipca 2019, 16:56

Od jakiegoś czasu kierowcy autobusów na Dworcu Wschodnim w Warszawie nie mogą już parkować na klepisku. Muszą szukać innego miejsca do odbycia przerwy. Najczęściej wybierają miejsce obok przystanku z którego odjeżdżają, przez co bardzo często wzajemnie się zastawiają i blokują. Ktoś powinien z tym zrobić porządek, bo dworzec nawet fajnie zrobiony, a o miejscach postojowych nikt nie pomyślał.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Jarkie » poniedziałek, 1 lipca 2019, 18:28

Klepisko zostało ogrodzone czy jakieś inne przyczyny?
Dworzec Wschodni rzeczywiście wygląda lepiej niż dawny Stadion, jednak z miejscami postojowymi było i jak widać jest nawet gorzej.
Poprzednia stronaNastępna strona