PKS Głubczyce

Przedsiębiorstwa przewozowe w komunikacji międzymiastowej

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1938
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

PKS Głubczyce

Postprzez Lubel » poniedziałek, 23 lipca 2018, 21:02

  Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatowi radni Prawa i Sprawiedliwości uważają, że spółka głubczyckiego PKS-u jest źle zarządzana i w niedalekiej przyszłości może grozić jej bankructwo.

  - Mamy duże obawy, co do przyszłości spółki. Wiemy, że pracownicy szykują się do sporu zbiorowego - mówi Jerzy Naszkiewicz, przewodniczący struktur PiS w Głubczycach. - Obawiamy się, że ludzie zaczną nam odchodzić do konkurencji. Następne obawy są takie, że kondycja spółki w pewnym momencie będzie już tak zatrważająca, że będzie trzeba po prostu spółkę zlikwidować lub postawić w stan upadłości. Na terenie Głubczyc nie powstają nowe miejsca pracy, wiec byłaby to niesamowita katastrofa nie tylko dla miasta Głubczyc, ale i całego powiatu.

  Wiesław Bednarski, prezes PKS Głubczyce przyznaje, że kondycja spółki jest średnia, tak jak płaca kierowców. Tych spółka zatrudnia 51, a przeciętnie za swoją pracę kierowca zarabia około 3 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

  - Wiemy, że przygotowywany jest spór zbiorowy, ale nie jesteśmy w stanie spełnić ich żądań - przekonuje Bednarski. - Chodzi o zwiększenie płacy. Dodatek stażowy za każdy rok pracy w wysokości jednego procenta do wysokości płacy. Premia 20 procent, a więc płaca musiałaby być dużo większa. W niektórych przypadkach, w przypadku starego pracownika musiałaby wzrosnąć o sto procent.

  Prezes spółki tłumaczy, że dwa autokary, które zostały sprzedane za 3.300 złotych, to były wyprodukowane w latach 80 autosany, które nie nadawały się do użytku i PKS w tym roku pozbędzie się, za podobną cenę, kolejnych dwóch.

  Wiadomo już też, że do końca roku zniknie część połączeń obsługiwanych przez przewoźnika. Może być to nawet tysiąc kilometrów w skali dnia, czyli około 20 - nierentownych - kursów.


Za: http://radio.opole.pl/100,244545,czy-gl ... ctwo-powia
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1938
Dołączył: czwartek, 11 lipca 2013, 18:42
Avatar użytkownika

Re: PKS Głubczyce

Postprzez Lubel » piątek, 14 czerwca 2019, 09:48

  Powiat Prudnicki oraz Gminy: Prudnik, Głogówek, Lubrza i Walce zostały nowymi udziałowcami spółki PKS Głubczyce Sp. z o.o. Porozumienie podpisano w dniu 7 czerwca 2019 r.

  Umowa została zawarta pomiędzy Powiatem Prudnickim (reprezentowanym przez Wicestarostę Prudnickiego - Janusza Sianę, a także Dragomira Rudego - Członka Zarządu Powiatu) oraz Gminami: Prudnik, Głogówek, Lubrza (dodatkowo także Gminą Walce) a PKS Głubczyce Sp. z o.o. Dotyczy ona objęcia przez wymienione samorządy udziałów tej spółce komunikacyjnej.

  Porozumienie zabezpieczy realizację dużego projektu komunikacyjnego, tworzonego od lutego br., który zapewni bezpieczeństwo komunikacyjne mieszkańcom Powiatu Prudnickiego. Od 1 lipca PKS Głubczyce będzie przewoził mieszkańców tych gmin, a od 1 września zapewni uczniom dojazd do szkół.


Za: http://www.powiatprudnicki.pl/powiatpru ... _o.o..html