Kasy Fiskalne i drukarki

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Re: Kasy Fiskalne i drukarki

Postprzez kpc21 » wtorek, 25 czerwca 2019, 23:11

Nie zostało wprost powiedziane? A kto miał to powiedzieć? Zmieniają się przepisy, to należy się dostosować, i chyba tak samo dostosować muszą się np. różnego rodzaju sklepy, jak i przewoźnicy. Chyba, że w przepisach dla przewoźników autobusowych przewidziano jakiś wyjątek – nie wiem.

Udało mi się dowiedzieć, że nowsze egzemplarze Emara 105 mają już cyfrową kopię paragonu.

Ale z tego, co teraz czytam, informacje podawane w tamtym artykule są po prostu błędne. Według tego: https://www.pckf.pl/baza-wiedzy/do-kied ... ktroniczna od początku września nie będzie można SPRZEDAWAĆ nowych kas z papierową kopią, natomiast stare nadal będą mogły być eksploatowane – do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej lub ewentualnie do momentu obowiązkowego przejścia na kasę online. A kasy offline z kopią elektroniczną będą w sprzedaży jeszcze do 2022 roku. Więc na "rewolucję" jeszcze trochę poczekamy, a prawdopodobnie raczej, na szczęście, będzie to stopniowa ewolucja.
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez kasztelan54 » czwartek, 11 lipca 2019, 17:12

Poza tematem - dotrzymuję obietnicy z zeszłego roku. Bilet z kursu PKS Chełm Warszawa Stadion-Chełm z godziny 14, rok 2006.
https://i.imgur.com/82zYz3K.jpg
Lubel
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Lubel » piątek, 12 lipca 2019, 09:11

To był dworcowy EMAR PRINTO?
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>

Postprzez Gallux » poniedziałek, 15 lipca 2019, 02:18

Tak, tego typu bilety można było kupić tylko w kasach. Co ciekawe, PKS Turek również dysponował tymi drukarkami na nieistniejącym już dworcu. W 2004 r. można było w nich jeszcze kupować bilety na PKS Konin i miałem taki z napisem "kierunek: KONIN". Potem się PKS-y pokłóciły i na konińskie kupowało się bilety już tylko w autobusie, ale na PKS Łódź można było kupić bilet aż do samego końca funkcjonowania dworca. Na PKS Poznań też sprzedawali bilety w Turku, choć się raz naciąłem, bo kasjerka burknęła "Nie ma miejsc", a okazało się to bzdurą, bo kierowca mnie zabrał i to na siedząco (najprawdopodobniej mieli ograniczoną pulę na kursy przelotowe Łódź - Poznań).
Bibiś

Postprzez Bibiś » poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 09:37

Kierowca ma prawo odmówić sprzedaży biletu z ulgą ustawową jeżeli nie posiada czytnika do tych nowych kart ktore obowiązują od jakiegiś czasu (w stylu karta bakomatowa z kodem)?
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez bartek_cz-wa » poniedziałek, 12 sierpnia 2019, 14:47

Nie,nie ma prawa, to jest problem przewoźnika, że nie dostosował się do nowych przepisów. Natomiast do odczytu tego kodu wystarczy zwykły smartphon z aplikacją do odczytywania qrkodów.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » wtorek, 27 sierpnia 2019, 00:02

A o jaką kartę chodzi?

Legitymacje studenckie od lat są elektroniczne, ale warstwa elektroniczna jest wykorzystywana w zasadzie jedynie wewnętrznie przez uczelnie, nie spotkałem się z tym, by przy kontroli kiedykolwiek taka legitymacja była sczytywana. Jest tylko sprawdzana wizualnie, czy jest ważna i podbita.

Ostatnio wprowadzono elektroniczne legitymacje szkolne (pytanie, ile szkół w ogóle z tego korzysta – pewnie mało które, ze względu na koszty), ale tam zapewne sytuacja jest identyczna.
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez kasztelan54 » środa, 28 sierpnia 2019, 18:48

Legitymacje studenckie od lat są elektroniczne, ale warstwa elektroniczna jest wykorzystywana w zasadzie jedynie wewnętrznie przez uczelnie, nie spotkałem się z tym, by przy kontroli kiedykolwiek taka legitymacja była sczytywana. Jest tylko sprawdzana wizualnie, czy jest ważna i podbita.
W Warszawie od kilku lat ELS i ELD mogą służyć do kodowania biletów okresowych i tym samym mogą zastępować studentom i doktorantom Warszawską Kartę Miejską. Przy kodowaniu i odczytywaniu karty wyświetlają się: numer karty (11 cyfr na odwrocie pod kodem paskowym) i "kontrakt" (rodzaj biletu, długość ważności biletu w dniach, termin ważności biletu, informacja o tym na jaką strefę bilet wykupiono). W Łodzi co prawda nie można kodować Migawki na legitymacje ale w Poznaniu wdrożenie do systemu PEKA legitymacji jest możliwe. To zależy od miasta i uczelni czy legitymacja może być używana do innych celów.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez kpc21 » środa, 28 sierpnia 2019, 20:19

W Łodzi co prawda nie można kodować Migawki na legitymacje

Można, tylko legitymacje nie wszystkich uczelni to umożliwiają. Np. Politechnika Łódzka nie pozwala, ale np. UŁ już tak.

To, co napisałem, to było uproszczenie, byłem świadom tej możliwości. Chodziło mi o to, że przy kontroli biletów nie odczytuje się z warstwy elektronicznej legitymacji informacji o jej ważności.

http://www.migawka.lodz.pl/article/miga ... tudenckiej
Poprzednia strona