Ciekawostki

Dyskusje o organizacji komunikacji międzymiastowej w Polsce

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

Matlik
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum
 
Posty: 1635
Dołączył: poniedziałek, 18 września 2006, 20:48
Lokalizacja: Warszawa
Avatar użytkownika

Re: Ciekawostki

Postprzez Matlik » wtorek, 2 lipca 2019, 10:49

Tak, jest odgrodzone. Sam ostatnio się ździwiłem jak przyjechałem autem i musiałem stanąć gdzieś w bocznej uliczce.
minus
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 538
Dołączył: niedziela, 17 lipca 2011, 15:19
Lokalizacja: Łuków

Re: Ciekawostki

Postprzez minus » wtorek, 2 lipca 2019, 16:06

Wjazd został zagrodzony łańcuchem, a na środku postawiono palik z przyczepioną kartką z napisem ,,Teren prywatny''.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1247
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: Ciekawostki

Postprzez kpc21 » sobota, 13 lipca 2019, 13:01

W tym tygodniu widziałem autobus relacji Kudowa Zdrój-Łódź w malowaniu... Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Ktoś mógłby pomyśleć, że aż tam ŁKA dociera :)

A tak naprawdę to skutek obsługi przez PKS Sieradz komunikacji zastępczej za pociągi ŁKA – przewoźnik kolejowy zastrzegł w przetargu, że komunikacja zastępcza ma otrzymać jego malowanie.

Ostatnio widywałem też mający na sobie malowanie ŁKA autobus obsługujący linie pracownicze w okolicy Łodzi. To z kolei PKS Łęczyca :)
minus
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 538
Dołączył: niedziela, 17 lipca 2011, 15:19
Lokalizacja: Łuków

Re: Ciekawostki

Postprzez minus » środa, 31 lipca 2019, 14:36

Mam taką zagwozdkę. A mianowicie chodzi o to, kto zamieszcza rozkłady jazdy na e-podróżniku. Do tej pory byłem pewny że robią to sami przewoźnicy, których to dotyczy. Ale teraz to już nie wiem. Ostatnio napisałem e-maila do kolejnego przewoźnika, którego nieaktualne rozkłady wiszą w tym serwisie. I po raz kolejny dostałem odpowiedź, że oni... nie odpowiadają za treści tam zamieszczone i nie w zakresie ich kompetencji leży ich aktualizowanie, a także to, że tylko i wyłącznie e-podróznik odpowiada za swoją bazę danych. E-podróżnik z kolei przerzuca winę na przewoźnika, który nie śpieszy się z aktualizacją, a oni sami nie mogą w to ingerować.
Ja rozumiem że w jednej firmie pracują jacyś ,,inteligenci,, ale to już kolejny taki przypadek, że przedsiębiorstwo wypiera sie swoich rozkładów.
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>
 
Posty: 2944
Dołączył: niedziela, 23 lutego 2003, 02:00
Lokalizacja: Konin
Avatar użytkownika

Re: Ciekawostki

Postprzez Gallux » środa, 31 lipca 2019, 15:52

Chodzi o rozkłady PKS czy o jakiegoś prywaciarza?
minus
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 538
Dołączył: niedziela, 17 lipca 2011, 15:19
Lokalizacja: Łuków

Re: Ciekawostki

Postprzez minus » środa, 31 lipca 2019, 16:37

Chodzi o 3 PKS-y oraz 2 prywatnych przewoźników.
Passenger
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1024
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

Re: Ciekawostki

Postprzez Passenger » środa, 31 lipca 2019, 19:58


Przewoźnicy wysyłają rozkłady, a pracownicy Teroplanu wprowadzają je do wyszukiwarki.

https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2325
Dołączył: sobota, 27 grudnia 2008, 19:17
Lokalizacja: Suwałki
Avatar użytkownika

Re: Ciekawostki

Postprzez Jarkie » środa, 31 lipca 2019, 21:45

Tak jak napisał Passenger. Skąd w Teroplanie mają wiedzieć że przewoźnik X dokonał zmiany na jakiejś linii?

Osobiście zauważyłem że zmiany dokonywane przez niektórych przewoźników są wprowadzane do e-podróżnika w miarę na bieżąco, w przypadku innych rozkłady są dawno nieaktualne.
Druga rzecz dotyczy głównie większych firm (szczególnie PKS-ów) które jeżdżą na trasach dalekobieżnych. Zmiany na tych kursach są aktualizowane, natomiast o wokółkominach nikt nie pamięta.
Np. coś z ostatnich dni. PKS Ryki zlikwidował kursy do Łukowa, Paprotni i Warszawy. Z e-podróżnika znikła tylko Warszawa, kursy do pozostałych miejscowości są "wykonywane". Podobnych przypadków w skali kraju jest sporo.

Odniosę się jeszcze do odpowiedzi otrzymywanych zarówno od e-podróżnika, jak też przewoźników. Wg mnie w przypadku e-podróżnika może być to standardowa odpowiedź (C+V), a tym samym "pozbycie się problemu". Ciekawostką są natomiast odpowiedzi od przewoźników, skoro kilku z nich zrzuca winę na Teroplana, jest to rzeczywiście zastanawiające. Ale nie do końca.
Oczekiwanie że jakiś przewoźnik potwierdzi to że olewa informowanie o zmianach w rozkładzie jest... naiwne. PR ma przecież za zadanie wybielać, a nie oczerniać samego siebie. Co najwyżej mogliby odpisać coś w stylu "dziękujemy za informację, przyjrzymy się sprawie".
Wspomniany wyżej PKS Ryki poinformował pasażerów - kartki wiszą na ważniejszych przystankach.
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 732
Dołączył: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 23:41

Re: Ciekawostki

Postprzez kasztelan54 » środa, 31 lipca 2019, 22:25

W kwietniu pisałem do e-podróżnika w sprawie jednego z kursów KPTS, który nie wyszukiwał się dla dnia powszedniego wolnego od zajęć szkolnych co sugerowało oznaczenie S, a w praktyce był kursem D, wykonywanym także w czwartek i piątek przed Wielkanocą. Odpowiedź przyszła bardzo szybko, jeszcze tego samego dnia.

Dzień dobry,

Dziękujemy za zgłoszenie. Kontrolnie sprawdziliśmy wspomniane połączenia
i mają one oznaczenia "Kursuje od poniedziałku do piątku w dni robocze".
Występują w wynikach wyszukiwania w dni robocze, nie będącymi dniami
nauki szkolnej np 2 maja, 10 lipca itd. Ostatnie zmiany przewoźnik
przysłał do nas 15 kwietnia. Jeśli taki błąd występował -
najprawdopodobniej został poprawiony przez przewoźnika właśnie wtedy.

Pozdrawiam (...)


Przewoźnicy dostarczają dane a Teroplan je wprowadza. I to od przewoźnika zależy jak się wywiąże z obowiązku aktualizacji danych. Ten błąd szybko naprawiono i generalnie KPTS dosyć sprawnie dostarcza dane co widać przy okazji zmian i cięć w ciągu roku, choć na forum opisano już przypadek że nie zawsze tak było, chodziło o kurs Brodnica-Olsztyn. Więcej: viewtopic.php?p=117903&sid=afd2d8288f2fc75cb510a4ddd11650ef#p117903

Z kolei dostępny na e-podróżniku rozkład PZTP Lipno jest z wiosny i nie uwzględnia paru zmian jakie dokonały się w czasie wakacji. Nie ma kursów weekendowych Lipno-Obory, według strony wybrane kursy Lipno-Dobrzyń nad Wisłą zajeżdżają nad jedno z pobliskich jezior co nie jest prawdą.

Przez jakiś czas po przejęciu linii Warszawa-Kołobrzeg przez STALKO nie było również rozkładu jazdy dla tej trasy. Kurs zniknął z wyszukiwarki wraz z zakończeniem kursowania przez Mobilis a wrócił do niej dopiero parę tygodni po przejęciu kursu przez nową firmę.

Na marginesie - przy pracach nad ustawą pekaesową czy ustawą o ptz ciągle umyka temat systemu informacji pasażerskiej obejmującego wszystkich przewoźników. Nawet jeśli system Teroplanu jest największy to nie obejmuje wszystkich przewoźników. Dworzec Online jeszcze daje radę ale jest wyszukiwarką ograniczoną terytorialnie. Najgorzej wypada strona PIGTSiS z bardzo nieaktualnymi danymi.
Ostatnio edytowano środa, 31 lipca 2019, 22:48 przez kasztelan54, łącznie edytowano 1 raz
Gallux
<b>Moderator <i>BusForum</b></i>
 
Posty: 2944
Dołączył: niedziela, 23 lutego 2003, 02:00
Lokalizacja: Konin
Avatar użytkownika

Re: Ciekawostki

Postprzez Gallux » środa, 31 lipca 2019, 22:44

[quote="kasztelan54"] Nawet jeśli system Teroplanu jest największy to nie obejmuje wszystkich przewoźników.

Wśród PKS-ów jest jeden taki, który nagle wycofał się z E-Podróżnika i do niego nie wrócił - PKS Iława.


Najgorzej wypada strona PIGTSiS z bardzo nieaktualnymi danymi.

Obecnie to już trup, ale na początku jej funkcjonowania była najlepszym źródłem jeśli chodzi o połączenia PKS (w przypadku prywaciarzy - z kolei zupełnie nieprzydatna). Zaletą było to, że wszystkie kursy były przyporządkowane do jednego konkretnego przystanku, a nie tak, jak w Podróżniku, że np. każdy przewoźnik w Radzyniu Podl. zatrzymuje się na "swoim" dworcu autobusowym (nazywanym tak, jak w danym przedsiębiorstwie napisali), a chodzi tak naprawdę o miejsce przy ul. Lubelskiej 2.


[quote="Jarkie"]Druga rzecz dotyczy głównie większych firm (szczególnie PKS-ów) które jeżdżą na trasach dalekobieżnych. Zmiany na tych kursach są aktualizowane, natomiast o wokółkominach nikt nie pamięta.

Ma to związek z tym, że na dalekobieżne sprzedają bilety jednorazowe przez E-Podróżnika, choć i tu się zdarzały wpadki, że bilety sprzedano, a kurs (z różnych powodów) nie jeździł.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2325
Dołączył: sobota, 27 grudnia 2008, 19:17
Lokalizacja: Suwałki
Avatar użytkownika

Re: Ciekawostki

Postprzez Jarkie » środa, 31 lipca 2019, 22:46

W komunikacji kolejowej są aktualne rozkłady, a przecież ich zmiany są dużo częstsze niż w komunikacji autobusowej - dla niektórych połączeń nawet co kilka dni. Wprawdzie najczęściej są to minutowe przesunięcia godzin odjazdów, ale jednak wszystko jest perfekcyjnie ogarnięte i podane do publicznej wiadomości.

A może tych przewoźników jest zbyt dużo lub zmiany rozkładów następują zbyt często? Kiedyś wszystko było bardziej uporządkowane, dodatkowo przecież wydawano książkowe rozkłady jazdy. PIGTSiS zaprzestał ich wydawanie jakieś 10 lat temu, tłumacząc to dostępnością rozkładów w internecie.

Dworzec Online zawiera tylko rozkłady kursów do/z Warszawy (a i to w ograniczonym stopniu). Na należy oczekiwać że będą tam rozkłady z całej Polski.
kasztelan54
Podpora BusForum
Podpora BusForum
 
Posty: 732
Dołączył: poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 23:41

Re: Ciekawostki

Postprzez kasztelan54 » środa, 31 lipca 2019, 23:07

Komunikacja autobusowa jest w Polsce bardzo rozproszona pomiędzy kilku większych przewoźników (Flixbus, Polonus, Arriva, projekt SuperPKS, do niedawna Mobilis), kilkudziesięciu lokalnych (dawne PKSy i więksi przewoźnicy lokalni i setki małych przewoźników. Przy takim rozdrobnieniu ciężko o porządek. Jednakże teoretycznie można opanować ten chaos bowiem informacje o przewozach przechodzą przez samorządy i ich organy albo przez ministerstwo infrastruktury. Ciągle brakuje ujednoliconego systemu zbierania danych o zezwoleniach, najlepiej w formie elektronicznej. Przecież i dzisiaj w internecie krążą skany (!) rozkładów jazdy wyciągnięte wprost z zezwoleń. System działający już na obszarze województwa mógłby rozwiązać sytuację bo mimo tego że Teroplan robi dobrą robotę zbliżając się do czeskich wyszukiwarek obsługujących zarówno autobusy miejskie, lokalne jak i kolej - to jeszcze nie to. Organy administracji już teraz mają najpełniejszą ale nie w pełni wykorzystaną informację o przewozach.

Co do kolei - tam nadal karty rozdaje PKP PLK jako zarządca sieci kolejowej i przez jego ręce przechodzą informacje od przewoźników, których jest parunastu: działające w całym kraju PKP Intercity i POLREGIO oraz przewoźnicy o zasięgu regionalnym. PLK bierze udział w układaniu rozkładów i rozprowadzaniu informacji eliminując informację pasażerską przewoźników. Już od paru lat Koleje Mazowieckie nie wieszają swoich tabliczek z zielonymi ramkami, jeszcze wcześniej swoje tabliczki wycofała Arriva RP. Rozkłady kolejowe na własną rękę publikuje jeszcze SKM Warszawa (jako element sieci Warszawskiego Transportu Publicznego) i chyba jeszcze PKP SKM Trójmiasto. Pozostałych przewoźników włącznie z wyżej wymienionymi ogarnia PLK. Jedynie WKD wyłamuje się z tego systemu ale to wynika ze specyfiki tej kolei. Marginalnie działające w Świnoujściu UBB pomijam.

Jeszcze odnośnie E-Podróżnika - Polski Bus bardzo długo nie funkcjonował w tej wyszukiwarce i to nawet wtedy, kiedy był w szczytowej fazie rozwoju.
Jarkie
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum
 
Posty: 2325
Dołączył: sobota, 27 grudnia 2008, 19:17
Lokalizacja: Suwałki
Avatar użytkownika

Re: Ciekawostki

Postprzez Jarkie » środa, 31 lipca 2019, 23:55

Jutro (1.08.2019) zmienia się rozkład na trasie Białystok - Supraśl. W e-podróżnikowym wykazie linii PKS Nova jest jeszcze stary rozkład, natomiast wyszukiwarka połączeń wyświetla już ten który będzie obowiązywać.
Passenger
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1024
Dołączył: sobota, 26 marca 2011, 18:49

Re: Ciekawostki

Postprzez Passenger » czwartek, 1 sierpnia 2019, 00:05


Ponieważ w wykazie linii nie ma połączeń, które dopiero będą funkcjonować. Można je znaleźć tylko wpisując relację i datę w wyszukiwarce lub w sekcji tabliczki przystankowe.

https://www.facebook.com/PKSinfoPL/ - linki do najnowszych wiadomości ze świata transportu autobusowego w jednym miejscu.
kpc21
Weteran BusForum
Weteran BusForum
 
Posty: 1247
Dołączył: czwartek, 14 kwietnia 2011, 23:37

Re: Ciekawostki

Postprzez kpc21 » czwartek, 1 sierpnia 2019, 22:28

[quote="kasztelan54"]Komunikacja autobusowa jest w Polsce bardzo rozproszona pomiędzy kilku większych przewoźników (Flixbus, Polonus, Arriva, projekt SuperPKS, do niedawna Mobilis), kilkudziesięciu lokalnych (dawne PKSy i więksi przewoźnicy lokalni i setki małych przewoźników. Przy takim rozdrobnieniu ciężko o porządek. Jednakże teoretycznie można opanować ten chaos bowiem informacje o przewozach przechodzą przez samorządy i ich organy albo przez ministerstwo infrastruktury.


Przypuszczam, że często (szczególnie u jakichś prywaciarzy) mogą następować sytuacje, w których przewoźnik zmienia rozkład jazdy nie wnioskując o zmianę zezwolenia. W tej sytuacji z opieraniem się na informacjach z zezwoleń jest pewien problem.

Pewnie gdyby taki system powstał i stał się popularny wśród pasażerów, to i przewoźnicy zaczęliby przykładać większą wagę do aktualizacji zezwoleń, by nie wprowadzać pasażerów w błąd. Ale można się też spotkać z narzekaniami przewoźników na to, że procedura zmiany zezwolenia jest zbyt skomplikowana i czasochłonna. Może należałoby to uprościć.
Poprzednia stronaNastępna strona