Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kolejne tablice SDIP w GZM. Czas na Zagłebie

infotrans
08.03.2020 13:00
0 Komentarzy

Ruszył montaż kolejnych metropolitarnych tablic SDIP. Tymrazem większość z nich trafi do Zagłębia.

W pobliżu przystanków komunikacji miejskiej pojawiają sięnowe elektroniczne tablice informacyjne. To już trzecia partia tego typuurządzeń instalowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Tym razemwiększość z nich zostanie zlokalizowana w Sosnowcu. Dzięki nim podróżni będąwiedzieć za ile minut przyjedzie oczekiwany przez nich autobus lub tramwaj.

Zaczął KZK GOP – kończy ZTM

Montaż tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiejrozpoczął jeden z poprzednich organizatorów transportu zbiorowego w regionie –KZK GOP. Wówczas, tj. w latach 2012 – 2014, na terenie 6 miast zamontowano 72tablice. Dziś projekt ten kontynuuje Zarząd Transportu Metropolitalnego i terminarzerealizacji jest następujący:

  • z końcem lutego zamontowano i oddano do użytku 60 nowychtablic.

  • teraz rozpoczęto instalację kolejnych 48 urządzeń. Większośćz nich, bo prawie 30 sztuk, tym razem trafi do Sosnowca. Innym miastemZagłębia, na terenie którego staną w najbliższym czasie kolejne urządzenia,jest Dąbrowa Górnicza. Pozostałe 16 urządzeń trafi do Gliwic, Katowic i Zabrza.

Zgodnie z wstępnymi założeniami tablice powinny zostaćoddane do użytku w ciągu kilkunastu tygodni – termin ten może się jednakskrócić lub wydłużyć, będzie to zależne od przebiegu procesu odbiorówtechnicznych urządzeń.

Nowa generacja

Nowe tablice SDIP nieco różnią się od swoich wersji sprzed6-8 lat. Z punktu widzenia pasażera dodatkowymi udogodnieniami jestwyświetlanie informacji po obu stronach urządzeń i ich tzw. V-kształtność,dzięki której wyświetlany tekst jest lepiej widoczny. Ponadto tablice zostaływyposażone w kamery. Dzięki nim wandale mają być łatwiej identyfikowani. 

Kosztprojektu związanego z instalacją tablic SDIP to ok. 40 mln zł. Urządzenia są ibędą systematycznie montowane w ponad 30 gminach.

Termin zakończenia projektu,tj. oddania do użytku wszystkich ponad 500 urządzeń, jest uzależniony odprocesu odbiorów technicznych. ZTM zakłada, że w ciągu półtora roku zainstalujeok. 400 elektronicznych tablic.

Komentarze