Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Odrzańskie lodołamacze w gotowości

infoship
30.11.2015 08:19
0 Komentarzy

Kończą się remonty lodołamaczy należących do RegionalnegoZarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie, które od początku grudnia będą w pełnejgotowości do podjęcia akcji lodołamania. Drożności na Odrze Granicznej będąstrzegły polskie i niemieckie jednostki.

Jak powiedział PAP Stefan Iwicki z Regionalnego ZarząduGospodarki Wodnej, lodołamacze są wyposażane w nowoczesny sprzęt, który pozwoliim sprawnie walczyć z lodem. Wraz z końcem listopada najważniejsze remontypozwalające wejść do akcji powinny się już zakończyć, a w połowie grudnia wszystkiebędą w pełni przygotowane – dodał Iwicki.

RZGW w Szczecinie dysponuje ośmioma lodołamaczami; dwa znich to nowoczesne jednostki oddane do użytku w ubiegłym roku. Oba wyposażonesą m.in. w hydraulicznie podnoszoną sterówkę, aby mogły przechodzić pod niskimimostami, echosondę nawigacyjną do sprawdzania głębokości, radar rzeczny i żurawo udźwigu do 8,5 tony.

Na Odrze Granicznej, czyli odcinku od Widuchowej do ujściaNysy Łużyckiej, żeglowność zapewni wspólnie osiem polskich i sześć niemieckichlodołamaczy – szczeciński RZGW sprawuje nadzór techniczny nad akcjami kruszenialodu.

W tym sezonie akcje lodołamania mogą być utrudnione przezniskie stany wód, które spowodowały zjawiska hydrologicznej suszy występująceod drugiego kwartału br. – powiedział Iwicki. Jak dodał, na rzece są miejsca, wktórych głębokość sięga zaledwie jednego metra, co uniemożliwia wejścielodołamaczy.

Płynące na czele kolumny lodołamacze czołowe, rozbijającefrontalną część tafli lodu potrzebują głębokości minimum 1,9 metra, alodołamacze liniowe, które rozdrabniają pokruszony lód, aby nie tworzyły siętzw. wtórne zatory lodowe, 1,6 metra.

Sezon zimowy trwa od 1 grudnia 2015 r. do 15 marca 2016 r.Lodołamacze wchodzą do akcji, kiedy na rzece pojawią się zjawiska lodowe, którepoprzedza wysoki utrzymujący się kilka dni mróz – tłumaczył Iwicki. Jak dodał,samo kruszenie odbywa się przy dodatniej temperaturze tak, żeby skruszony lódpowtórnie nie zamarzał.

Ostatni sezon był łaskawy dla załóg lodołamaczy, które są wgotowości całą dobą. Na rzece nie wystąpiły wtedy ani razu zjawiska lodowe -powiedział Iwicki. Jak dodał, jeszcze wcześniejsza zima była także łagodna,lodołamacze pracowały wtedy kilkanaście dni. Ostatnia poważna” zimai więcej pracy dla załóg według Iwickiego miała miejsce pięć lat temu.

Lodołamacze pracują również w innych częściach kraju m.in.na Wiśle oraz na Zalewie Wiślanym. Mają zapewniać swobodną żeglugę w okresiezimowym i zapobiegać powodziom.

Komentarze