Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Śluza Rudziniec na szlaku INDUSTRIADY 2016

infoship
14.06.2016 11:17
0 Komentarzy

11 czerwca śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim znalazła sięw centrum zainteresowania miłośników industrialu, spragnionych wodniackiejprzygody i niecodziennych wrażeń. Wszystko za sprawą INDUSTRIADY, którą na tejdrodze wodnej po raz drugi zorganizował administrator Kanału Gliwickiego -Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Przed wszystkimi chętnymi RZGW otworzył bramy na co dzieńniedostępnej od strony lądu śluzy Rudziniec. W programie wydarzeń znalazło sięzwiedzanie obiektu: zainteresowani mogli zobaczyć maszynownie i sterownię,przyjrzeć się z bliska mechanizmom, które od blisko 80 lat wprawiają w ruchpotężne wrota śluzy. Odważni i wytrwali podejmowali wyzwanie obsługi śluzy iwłasnoręcznie siłowali się z kilkudziesięciotonowymi segmentami wrót obiektu.Nietuzinkową atrakcją okazały się wyprawy łodziami roboczymi do śluzySławięcice. Pokonując Kanał Gliwicki, korzystający z tej możliwości popłynęlina Opolszczyznę, gdzie zwiedzali śluzę mniejszą od rudzinieckiej, na której dopierorozpoczną się prace modernizacyjne (na śluzie w Rudzińcu zakończyły się w 2015roku). Tym samym tegoroczna INDUSTRIADA przekroczyła granicę województwaśląskiego.

Ponad tysiąc gości

Na śluzie w Rudzińcu nie zbrakło też atrakcji dlanajmłodszych, którzy chętnie brali udział w warsztatach papieroplastyki,malowania buzi, ozdabiali drewniane łódki, które potem zabierali ze sobą, by popowrocie do domu przypominały o wizycie nad Kanałem Gliwickim. Propozycje,które wypełniły czas najmłodszym przygotowali uczniowie i opiekunowie z ZespołuSzkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Gwoździem programu, którywzbudzał największe emocje było śluzowanie i rejs statkiem po Kanale Gliwickim.Chociaż z tej atrakcji nie skorzystali wszyscy chętni (nie pozwoliły na towzględy bezpieczeństwa), pewnie będą mieli taką szansę już w przyszłym roku.Całości wydarzeń w Rudzińcu towarzyszyła oprawa muzyczna zespołu KSW4BLUES.Uwagę zwiedzających przykuł też występ Orkiestry Dętej Zespołu Szkół ŻeglugiŚródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu oraz możliwość zwiedzenia jednostkiszkoleniowej ?Major Sucharski?.

Łącznie 11 czerwca śluzę w Rudzińcu odwiedziło blisko 1050osób, które w czasie swojej wizyty poznały przemysłowe legendy KanałuGliwickiego i których ogromne zainteresowanie obiektem dowiodło przewodniegohasła wydarzeń, że ?Kanał Gliwicki łączy!? – przeszłość z teraźniejszością,człowieka z naturą i techniką, pokolenia, żeglugę towarową i pasażerską ioczywiście ? Górny Śląsk z Morzem Bałtyckim!

Po remoncie

Śluza w Rudzińcu – miejsce, gdzie odbywała się większośćindustriadowych wydarzeń na Kanale Gliwickim została poddana kompleksowympracom remontowym w ramach projektu ?Modernizacja śluz odrzańskich na odcinkubędącym w zarządzie RZGW w Gliwicach ? przystosowanie do III klasy drogiwodnej?, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu OperacyjnegoInfrastruktura i Środowisko 2007-2013. Obecnie trwa realizacja projektu pn.?Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice ?przystosowanie do III klasy drogi wodnej Faza II?, w ramach ProgramuOperacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Objęte są nią śluzy KanałuGliwickiego w Łabędach i Dzierżnie.

Kanał Gliwickipowstawał w latach 1934-1938, gromadząc wokół siebie ówczesnych przedsiębiorcówi okolicznych mieszkańców. Leży w dolinie rzeki Kłodnicy na odcinku od Gliwicdo Kędzierzyna Koźla, na terenie województw śląskiego i opolskiego. Biegnie odrzeki Odry w Kędzierzynie Koźlu do portu w Gliwicach. Jego ogólna długość to40,6 km. Różnicę skrajnych stanowisk, wynoszącą 43,6 m pokonuje się za pomocą 6bliźniaczych śluz: trzech w woj. opolskim: Kłodnica, Nowa Wieś, Sławęcice itrzech w woj. śląskim: Rudziniec, Dzierżno i Łabędy.

Komentarze