Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Lublana Zieloną Stolicą Europy

infotrans
01.09.2015 18:51
0 Komentarzy

Lublana, stolica Słowenii, zostanie Zieloną Stolicą Europy roku 2016. To europejskie wyróżnienie stanowi uznanie dla postępów miasta w poprawie warunków środowiskowych i jakości życia jego mieszkańców.

Ogłoszenie tej decyzji w Kopenhadze w czerwcu tego roku było dla komisarza ds. środowiska Janeza Potočnika szczególnie wzruszającym wydarzeniem. Jako obywatel Słowenii wykształcenie ekonomiczne odebrał na Uniwersytecie w Lublanie. ?Z ogromną dumą gratuluję temu miastu jego osiągnięć w dziedzinie ekologii? ? powiedział. ?Wszyscy finaliści tej nagrody dostarczyli nam cennych praktycznych przykładów na to, że można z powodzeniem połączyć poszanowanie dla środowiska, doskonałą jakość życia i wzrost gospodarczy?.

Lublana jest siódmym miastem, któremu przyznano to wyróżnienie. Ten coroczny konkurs ustanowiony został w 2008 r. z myślą o nagradzaniu miast, które stawiają sobie wysokie standardy środowiskowe i mogą być przykładem dla innych. Obecną nagrodę za 2014 r. przyznano Kopenhadze (Dania). Poprzedni zwycięzcy to Sztokholm (Szwecja), Hamburg (Niemcy), Vitoria-Gasteiz (Hiszpania) i Nantes (Francja). W 2015 r. tytuł przejmie Bristol (Wielka Brytania).

Każdy z kandydatów przechodzi rygorystyczny proces oceny. Panel ekspertów ocenia każde miasto na podstawie 12 różnych kryteriów środowiskowych, od trwałego zatrudnienia po zarządzanie odpadami, a następnie wyłania spośród nich te, które przechodzą do kolejnego etapu. Następnie jury, składające się z członków różnych organów europejskich mających wpływ na zrównoważony rozwój obszarów miejskich, dokonuje ostatecznej selekcji.

Dzieląc się doświadczeniami

Jako miasto liczące 280 000 mieszkańców Lublana wywarła wrażenie na jury swoją zintegrowaną strategią zrównoważonego rozwoju o nazwie ?Vision 2025? oraz postępem, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich 10?15 lat. Wcześniej miasto to było zdominowane przez ruch samochodowy. Teraz jednak władze kładą nacisk na transport publiczny, pieszy i rowerowy.

Zielone strefy, stanowiące trzy czwarte obszaru Lublany, udało się zachować dzięki zasadzeniu ponad 2000 drzew, budowie pięciu nowych parków i odrestaurowaniu brzegów rzek Sawy i Lublanicy. Miasto poczyniło także znaczne postępy w zakresie gospodarowania odpadami i ściekami, a jego celem w dłuższej perspektywie jest obniżenie produkcji odpadów do zera. Ponadto członkowie jury pochwalili wysiłki Lublany związane z przekazaniem swoich doświadczeń w postępowaniu w obliczu katastrof naturalnych, które zademonstrowała w ostatnim kryzysie powodziowym na Bałkanach Zachodnich.

Ciekawą inicjatywa Lublany jest np. projekt ?Kavalir?, czyli darmowa komunikacja w rejonie starego miasta i pieszych arterii oparta o elektryczne pojazdy, w tym polskiej produkcji Meleksy.

Miasta to miejsca, w których żyje, pracuje, produkuje i konsumuje ponad dwie trzecie Europejczyków. Dlatego są one równocześnie miejscami, w których w pierwszej kolejności należy zmierzyć się z wyzwaniami środowiskowymi. W przeszłości jedynie obszary miejskie o zaludnieniu przekraczającym 200 000 kwalifikowały się do walki o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Jednak w ramach przyznawania tytułu na rok 2016 otwarto się także na miasta o populacji od 100 000 mieszkańców wzwyż. Jak powiedział dyrektor generalny Karl Falkenberg z Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska, w przyszłości Komisja Europejska będzie rozważać metody umożliwiające docenienie ekologicznych starań także i mniejszych miast.

Składanie wniosków o przyznanie tytułu Zielonej Stolicy Europy roku 2017 już się rozpoczęło: ostateczny termin to 20 października 2014 r.

Komentarze