Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Polska na dole transportowej tabeli

infotrans
20.11.2015 14:14
0 Komentarzy

Komisja Europejska opublikowaładziś drugie wydanie tzw. tabeli wyników UE w dziedzinie transportu, któraporównuje postępy państw członkowskich w 29 kategoriach transportowych.

Komisja Europejska opublikowaładziś drugie wydanie tzw. tabeli wyników UE w dziedzinie transportu, któraporównuje postępy państw członkowskich w 29 kategoriach transportowych. Celemjest wskazanie obszarów wymagających priorytetowych inwestycji i działań, aby wten sposób pomóc państwom członkowskim w ulepszeniu ich krajowych systemówtransportowych. Bardziej zrównoważony i efektywny transport w Europie przyczynisię do utworzenia unii energetycznej z przyszłościową polityką przeciwdziałaniazmianie klimatu i do pogłębienia rynku wewnętrznego ? oba działania sąpriorytetami Komisji Europejskiej.

Komisarz UE ds. transportuVioleta Bulc powiedziała: ?Tegoroczna tabela wyników pokazuje, jak dynamicznyjest europejski sektor transportowy. Cieszę się z widocznych postępów wporównaniu z ubiegłym rokiem, np. pod względem jakości infrastruktury i stopniaotwarcia rynków kolejowych przewozów towarowych. Przedstawione liczby pokazująrównież, co jeszcze należy zrobić, aby stworzyć miejsca pracy w sektorzetransportowym lub poprawić jego zrównoważony charakter?.

Tabela zawiera dane pochodzące zróżnych źródeł publicznych (np. z Eurostatu, Europejskiej Agencji Środowiskaczy Światowego Forum Ekonomicznego). Po publikacji w 2014 r. pierwszej tabeli(IP/14/414) Komisja dopracowała wskaźniki i poprawiła prezentację wizualnątabeli. Począwszy od tegorocznej edycji można śledzić postępy państwczłonkowskich z biegiem czasu. Zasadniczo państwa członkowskie poczyniłyznaczne postępy w porównaniu z wynikami pierwszej edycji tabeli.

Na pierwszym miejscu w tym rokuplasuje się Holandia z najlepszymi wynikami w 16 kategoriach, a za nią znajdująsię Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania i Dania. Arkusz danych na temat Polskimożna znaleźć tutaj.

Tabelę wyników można przeszukiwaćwedług kraju lub jednego z następujących tematów:

rynek wewnętrzny (w tym wskaźnikidotyczące otwarcia rynku przewozów kolejowych, toczących się spraw sądowych wzwiązku z naruszeniem prawa UE i tempa transpozycji do prawa krajowego unijnychdyrektyw w sprawie transportu)

inwestycje i infrastruktura (wtym jakość infrastruktury różnych rodzajów transportu oraz odsetek ukończeniatranseuropejskiej sieci transportowej (TEN-T)

unia energetyczna i innowacje (wtym udział energii odnawialnej w zużyciu paliw w transporcie, nowe samochodynapędzane paliwami alternatywnymi i czas spędzony przez kierowców w korkach)oraz

ludzie (w tym bezpieczeństwodrogowe i kolejowe, liczba kobiet zatrudnionych w sektorze transportu izadowolenie konsumentów z różnych środków transportu).

Z tych danych stworzono tabele, wktórych pierwsze pięć miejsc zaznaczono na zielono, a ostatnie pięć naczerwono. Tabela poniżej pokazuje, jak często każdy kraj plasuje się nanajwyższych albo na najniższych miejscach. Wynik ogólny obliczono po odjęciu ocennegatywnych od pozytywnych:

Państwo członkowskie

Wśród 5 najlepszych

Wśród 5 najgorszych

Ogółem

NL

16

1

15

SE

13

3

10

FI

12

3

9

UK

11

3

8

DK

9

2

7

DE

9

4

5

EE

12

8

4

AT

6

2

4

LV

8

5

3

FR

6

3

3

LU

6

3

3

MT

6

3

3

IE

6

4

2

ES

8

7

1

SI

7

6

1

SK

5

4

1

PT

4

4

0

LT

8

9

-1

BE

5

6

-1

HU

5

7

-2

CZ

2

4

-2

CY

5

8

-3

BG

6

10

-4

HR

4

9

-5

IT

4

10

-6

EL

1

9

-8

PL

3

14

-11

RO

3

15

-12


Komentarze