Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Lepsza poznańska metropolia

infotrans
30.03.2016 11:06
0 Komentarzy

12 projektów – infrastrukturalnych, edukacyjnych ispołecznych – zostanie zrealizowanych za unijne pieniądze w ramachZintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Celem jest poprawa jakości życiamieszkańców Poznania i przyległych gmin. W ramach ZIT Stowarzyszenie MetropoliaPoznań ma do dyspozycji łącznie prawie 200 mln euro. Ponad połowa tej kwotyzostanie przeznaczona na rozwiązania komunikacyjne.

Mobilność to obecnie największe wyzwanie Poznania i innycheuropejskich metropolii. Problemy z przemieszczaniem się w ramach aglomeracjito wynik przede wszystkim szybkiej suburbanizacji.

– Obserwujemy rozlewanie się miast, migrację mieszkańców naprzedmieścia, których konsekwencją jest większe zatłoczenie na drogach iproblemy z mobilnością w granicach metropolii – mówi prezydent Poznania JacekJaśkowiak, prezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań – Musimy wyjść naprzeciw tymprocesom i znaleźć rozwiązania, które poprawią funkcjonowanie miast iprzyległych gmin. Dlatego aż 108 mln z dostępnych w ramach ZIT środków zamierzamyprzeznaczyć na rozwiązania komunikacyjne, przede wszystkim na kolejmetropolitalną.

W ramach tego projektu najważniejszym działaniem będziebudowa systemu zintegrowanych węzłów przesiadkowych przy istniejących stacjachi przystankach kolejowych, które umożliwią dogodną zmianę środka transportu.Ale to także m.in. modernizacja dróg i rozwój systemu ścieżek rowerowych,budowa tuneli i wiaduktów a także parkingów typu Park&Ride.

– Dzięki realizacji tych projektów będziemy w efekciezupełnie inną przestrzenią metropolitalną. Do tej pory mieliśmy do czynienia zdziką suburbanizacją. Nie było w tym żadnego planu, nie myślano o komunikacjizbiorowej, niewystarczającej przepustowości dróg czy braku infrastrukturyspołecznej takiej jak szkoła czy przedszkole – podkreśla starosta poznański JanGrabkowski, wiceprezes SMP – Dlatego oprócz tych działań twardych służącychpoprawie mobilności mieszkańców metropolii będziemy też realizować działaniamiękkie, m.in. wspierające szkolnictwo zawodowe.

Wartość projektów na rzecz poprawy jakości kształcenia wmetropolii to niemal 22 mln euro. Działania obejmą przede wszystkim rozwójinfrastruktury szkół zawodowych oraz dostosowanie systemu kształcenia dopotrzeb rynku pracy.

– Główny cel to wyrównanie szans edukacyjnych w całejmetropolii oraz poprawa dostępności do wysokiej jakości usług profilaktykizdrowotnej – mówi burmistrz Śremu Adam Lewandowski, wiceprezes SMP.

Chodzi przede wszystkim o profilaktykę chorób, które sąnajczęstszą przyczyną dezaktywacji zawodowej mieszkańców i wykluczenia z rynkupracy. W ramach ZIT-ów poznańska metropolia przeznaczy na ten cel ponad 4 mlneuro. Podobna kwota przewidziana jest na realizację projektów poprawiającychdostęp do opieki nad dziećmi do lat trzech, w tym m.in. tworzenie dodatkowychmiejsc dla najmłodszych w żłobkach i przedszkolach oraz dofinansowanie tychplacówek czy też wydłużenie pracy żłobków i klubów dziecięcych.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne to też szansa napoprawę atrakcyjności turystycznej i inwestycyjnej Metropolii Poznań. Ważnymdziałaniem w tym kierunku będzie modernizacja zabytkowych obiektów użytecznościpublicznej, m.in. poprzez udostępnianie tych przestrzeni mieszkańcom itworzenie w nich miejsc integracji społecznej. Przedsięwzięcia w ramach tego projektubędą wybierane na drodze konkursu. Do rozdysponowania jest 8,5 mln euro.

Komentarze