Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Transportowy budżet Warszawy: 1,5 mld zł

infotrans
16.12.2016 12:14
0 Komentarzy

Planowane dochody Warszawy w 2017 r. mają wynieść ponad 15 mld zł, wydatki – ponad 16,5 mld zł. Ogółem na inwestycje z obszaru transportu i komunikacji trafi 1 mld 490 mln zł.

-?Planowane dochody Warszawy w 2017 r. mają wynieść ponad 15 mld zł, wydatki – ponad 16,5 mld zł. Miasto przeznaczy na oświatę 3,4 mld zł, na inwestycje prawie 2,9 mld zł, a na komunikację publiczną ponad 2,7 mld zł – poinformowała w czwartek na sesji Rady Miasta prezydentka Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Dyskusja nad finansami Warszawy rozpoczęła się od wystąpienia prezydentki i skarbnika miasta Mirosława Czekaja, którzy przedstawili podstawowe założenia budżetu na 2017 r. Nakłady na inwestycje mają wynieść 2 mld 878 mln zł.

Głównymi zadaniami inwestycyjnymi w 2017 r. mają być: projekt i budowa II linii metra – 716 mln zł; budowa Szpitala Południowego – 71 mln zł; modernizacja ulic Marsa – Żołnierska – 129 mln zł.

Budowa Trasy Świętokrzyskiej – 58 mln zł; zagospodarowanie nadbrzeży Wisły (etap I) – 52 mln zł; rozwój sieci tras rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych – 68 mln zł; dokapitalizowanie spółek TBS w związku z realizacją budownictwa społecznego i rewitalizacji – 46 mln zł. Na zakup usług komunikacji publicznej miasto ma zamiar przeznaczyć 2 mld 754 mln zł.

Ogółem na inwestycje z obszaru transportu i komunikacji trafi 1 mld 490 mln zł. Oprócz budowy metra czy Trasy Świętokrzyskiej ma powstać 32 km dróg ogólnomiejskich i dzielnicowych oraz 44 ścieżki i drogi rowerowe o łącznej długości ponad 96 km.

Ogółem wydatki bieżące w 2017 r. planowane są na kwotę 13 mld 649 mln. Wydatki majątkowe (inwestycyjne) planowane na 2017 r. to 2 mld 878 mln zł. Podstawowym źródłem dochodu Warszawy będzie podatek PIT, który w 2017 r. przyniesie 4 mld 931 mln zł. Z kolei CIT ma zapewnić 605 mln zł wpływów.  W 2017 r. Warszawa zapłaci 837 mln zł Janosikowego i łącznie od 2003 r. będzie to już suma 10 mld 646 mln zł. (PAP)

Komentarze