Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Co słychać na czeskich dworcach? Sprawdź!

infotrans
13.03.2017 11:40
0 Komentarzy

Beskyde, Beskyde, Kdyby byl Bavorov lub słynna Wełtawa Smetany. Nie tylko te utwory, ale również wiele innych dźwięków można regularnie usłyszeć na dworcach kolejowych. Jeśli ktoś kocha pociągi i atmosferę czeskich dworców kolejowych, jest portal, który musi odwiedzić.

W odróżnieniu od Polski, czeskie koleje zachowały zindywidualizowane gongi dworcowe. Jak się jednak okazuje, nie są to przypadkowe melodyjki, a fragmenty konkretnych utworów, często związanych z danym miastem. Wyczerpujące dane oraz oczywiście same dźwięki prezentuje portal Nádražní hlášení („Komunikat Megafonowy”), która prowadzi stowarzyszenie miłośników kolei ŽelPage.

„Wielka liczba piosenek, które zapowiadają pociągi, to czeska specjalność”, powiedział Českému rozhlasu jeden z twórców serwisu, Marek Bareš.

W portalu znajdziecie listę dźwięków z dworców kolejowych na terenie całej Republiki Czeskiej. Można także wyszukiwać po użytych utworach muzycznych i dla każdej piosenki znaleźć tytuł, fragment oryginału oraz mapę z przystankami, gdzie ją usłyszymy. Dla większości można także znaleźć link do oryginalnych piosenek na YouTube.

Zespół ŽelPage założył portal na początku 2009 r. Strona stała się stosunkowo popularna i osiąga średnio około dziesięć tysięcy wizyt rocznie.

Portal biegiem lat zmieniła swoją koncepcję. Na początku 2011 roku, autorzy zaczęli przygotowywać kompleksowy przegląd czeskich stacji, która zawiera informacje o pracownikach i pracowniczkach wygłaszających komunikaty, zainstalowanych systemy informacyjne i tablicach. Na stronie można również znaleźć przykłady komunikatów i filmy ze stacji.

„Reakcje były na ogół pozytywne. Nikt nie zastanawia się zwykle, jakie dźwięki słyszy na dworcu, choć spotyka je codziennie. Ludzie często są zaskoczeni, co w tym wszystkim chodzi”, mówi Bareš.

Komentarze