Wypadek Sindbada (Albatrosa) po Miluzą

Dyskusje nt. wypadków z udziałem autobusów

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

matus187

Wypadek Sindbada (Albatrosa) po Miluzą

Postprzez matus187 » wtorek, 11 września 2012, 11:38

tomasz4725

Re: Wypadek Sindbada (Albatrosa) po Miluzą

Postprzez tomasz4725 » wtorek, 11 września 2012, 15:20

Podobno kierowca przegapił zjazd i chciał za wszelką cenę w niego wjechać.
Dziwi mnie ze tak łatwo się położył autokar. A co z systemami takimi jak esp etc.
Ze zdjęc wynika ze był to autokar piętrowy.
SS

Postprzez SS » wtorek, 11 września 2012, 18:34

[quote="tomasz4725"]Podobno kierowca przegapił zjazd i chciał za wszelką cenę w niego wjechać.
Dziwi mnie ze tak łatwo się położył autokar. A co z systemami takimi jak esp etc.

Przy założeniu że jechał autostradą, czyli prędkości 90-100km/h przy gwałtownym skręcie nawet samochód osobowy da się wywrócić.
SETRA - najlepsze określenie autobusu
michal1142
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez michal1142 » wtorek, 11 września 2012, 23:35

Spotkałem się z przypadkiem próby cofania autobusem do przejechanego zjazdu!!!! Chyba nic juz mnie nie zaskoczy....
busiarzom stop!!!
ogórek

Postprzez ogórek » wtorek, 11 września 2012, 23:37

[quote="michal1142"]Spotkałem się z przypadkiem próby cofania autobusem do przejechanego zjazdu!!!! Chyba nic juz mnie nie zaskoczy....

Spotykałem takie "manewry" wśród osobówek, ale autobusem?
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez bartek_cz-wa » środa, 12 września 2012, 08:53

[quote="SS"][quote="tomasz4725"]Podobno kierowca przegapił zjazd i chciał za wszelką cenę w niego wjechać.

Przy założeniu że jechał autostradą, czyli prędkości 90-100km/h przy gwałtownym skręcie nawet samochód osobowy da się wywrócić.

W brew pozorom gdyby nie miał ABS-u to do wypadku wcale nie musiało by dojść. Wcisnąłby hamulec do oporu koła by się zablokowały i nawet jak by skręcił to i tak na zablokowanych kołach, masa autokaru pchała by go w przód a nie w bok.
tomasz4725

Postprzez tomasz4725 » środa, 12 września 2012, 14:34

osobówke przewrócic przez gwałtowny skret? bez jaj, ale to niewykonalne! chyba ze jedziemy suvem czy terenówką

[quote="bartek_cz-wa"][quote="SS"][quote="tomasz4725"]Podobno kierowca przegapił zjazd i chciał za wszelką cenę w niego wjechać.

W brew pozorom gdyby nie miał ABS-u to do wypadku wcale nie musiało by dojść. Wcisnąłby hamulec do oporu koła by się zablokowały i nawet jak by skręcił to i tak na zablokowanych kołach, masa autokaru pchała by go w przód a nie w bok.

watpie zeby zablokował koła tak ze by stanęły wszystkie w miejscu i by sunął, przeciez to ogromna masa i tak łatwo nie da sie zatrzymać koła
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez bartek_cz-wa » środa, 12 września 2012, 17:41

Jeździłeś kiedyś jakimkolwiek pojazdem? Wiesz na czym polega zablokowanie kół? Wystarczy że wciśnie hamulec do oporu i wtedy koła się blokują. Masa pojazdu tutaj nie ma nic do rzeczy bo to nie jest uzależnione od masy pojazdu a od układu hamulcowego. Nie raz i nie dwa widziałem autobusy hamujące na zablokowanych kołach czy ciężarówki.
tomasz4725

Postprzez tomasz4725 » środa, 12 września 2012, 18:27

chyba w tv...
na suchym asfaldzie wątpie abys zablokował koła, na mokrym czy na śniegu, lodzie owszem zablokujesz
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez bartek_cz-wa » środa, 12 września 2012, 19:54

[quote="tomasz4725"]chyba w tv...
na suchym asfaldzie wątpie abys zablokował koła, na mokrym czy na śniegu, lodzie owszem zablokujesz

Na mokrym bez ABS-u przy blokadzie kół wpadasz w poślizg, na suchym jedziesz prosto. Chyba nie jeździłeś nigdy autem.
zbyrus
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez zbyrus » piątek, 14 września 2012, 20:32

W ogóle to by się pewnie nie wywrócił, także przy 100 km/h, gdyby to był autobus jednopokładowy a nie piętrowy. Te "piętrusie" napewno są mniej stabilne z uwagi na znaczną wysokość. Zwróćmy też uwagę na to, że więcej miejsc (z więc więcej pasażerów) jest na górnym pokładzie, stąd środke cięzkości jest wysoko.
Scania i MAN podstawą komunikacji miejskiej!
Adam3k
<i>BusForum</i>

Postprzez Adam3k » sobota, 15 września 2012, 13:40

Autokary piętrowe mają 4 metry wysokości, zatem są wyższe jedynie jakieś 30-40 centymetrów od zwykłego autokaru turystycznego. Jeżeli na dole siedzi komplet pasażerów, a tylny bagażnik załadowany jest bagażami, to nawet przy komplecie pasażerów na górze środek ciężkości nie będzie rozkładał się jakoś dramatycznie bardziej niż w jednopokładowcu.
michal1142
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez michal1142 » sobota, 15 września 2012, 18:38

Większość autokarów turystycznych można tak położyć. Kwestia prędkości i odpowiedniego (raczej nieodpowiedniego) manewru. Rodzaj i ukształtowanie nawierzchni mają tez spory w tym udział.
busiarzom stop!!!
tomasz4725

Postprzez tomasz4725 » niedziela, 16 września 2012, 16:14

[quote="michal1142"]Większość autokarów turystycznych można tak położyć. Kwestia prędkości i odpowiedniego (raczej nieodpowiedniego) manewru. Rodzaj i ukształtowanie nawierzchni mają tez spory w tym udział.

esp nie uratuje?

[quote]Na mokrym bez ABS-u przy blokadzie kół wpadasz w poślizg, na suchym jedziesz prosto. Chyba nie jeździłeś nigdy autem.
mam auto z abs ale moge wyjąc bezpiecznik i hamowac na maxa np od 60 do 0 to nie ma szans na zablokowanie kół na suchym i równym asfaldzie jak stół
abs dopiero dziala przy samym koncu hamowania oraz jak krece kierownicą
jak jade 60 i wdusze hamulec to abs sie nie zalaczy bo kola sie nie zablokują, moze to kwestia szerokosci opon (205), autokary mają jeszcze szersze
bartek_cz-wa
Podpora BusForum
Podpora BusForum

Postprzez bartek_cz-wa » niedziela, 16 września 2012, 17:04

Chyba Ci ten ABS nie działa albo nie nie hamujesz awaryjnie. Bo jakiś w obecnym aucie z ABS-em jak hamuje nawet z 50 awaryjnie to ABS się załącza, w poprzednim bez ABS-u również hamując z 50 dało radę zablokować hamulce.
Następna strona
Odpowiedz