Retardery

Konstrukcje autobusów od "a" do "z"

Moderatorzy: Leszek Matula, TFZ

miron1

Postprzez miron1 » piątek, 1 kwietnia 2005, 15:08

Myślę że trzeba uściślić pojęcia.
Otóż 'VOITH' i ' TELMA' to są firmy które produkują retardery.
Różnica polega na tym, że VOITH produkuje retardery olejowe, a TELMA - retardery elektryczne.
Są retardery szeregowe i równoległe. Działanie szeregowych jest zależne od
szybkości pojazdu i obrotów silnika, a równoległe działają niezależnie od tych czynników.
Oczywiście retardery zintegrowane ze skrzynią biegów różnią się od zewnętrznych ilością stopni działania , tzn. w zintegrowanych jest od sześciu do ośmiu stopni , a w zewnętrznych przeważnie cztery.
Różnice występują również w sposobie sterowania ( włączania) retarderów.
Jedne można włączać tylko manualnie , inne i manualnie i automatycznie wraz z naciskiem na pedał hamulca( przeważnie zintegrowane).
Jak kolega który miał problem ze zrozumieniem zasady działania retarderów
będzie jeszcze pytał to postaram się jeszcze napisać.
Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczów. :wink:
ruszaj zawsze z pierwszego biegu
Izzy
Fachowiec BusForum
Fachowiec BusForum

Postprzez Izzy » piątek, 1 kwietnia 2005, 18:34

No ta telmą kolega mnie zaskoczył. Nigdy sie nie zastanawiałem czy telma to nazwa urządzenia czy firmy produkującej to choć w żargonie nie brakuje takich kwiatków jak choćby vebasto które dla każdego pierowcy jest piecem w autobusie a nie firmą.
Jeszcze jedna sprawa jeżeli chodzi o zwalniacz elektryczny, można go spalić co jest nawet często spotykane, że cewki są popalone. Spotkałem sie z twierdzeniem, że to przez trzymanie nogi na pedale jak wóz stoi ale nie wiem na ile to prawda.
Radosław Mroczkowski
Lestat
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Lestat » piątek, 1 kwietnia 2005, 18:58

Izzy napisał(a):takich kwiatków jak choćby vebasto które dla każdego pierowcy jest piecem w autobusie a nie firmą..

nie dla każdego :evil: protestuję :] ;->
seba
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez seba » piątek, 1 kwietnia 2005, 19:30

Izzy napisał(a):vebasto

Webasto.
Obrazek
miron1

Postprzez miron1 » sobota, 2 kwietnia 2005, 13:22

Izzy napisał(a):No ta telmą kolega mnie zaskoczył. Nigdy sie nie zastanawiałem czy telma to nazwa urządzenia czy firmy produkującej to choć w żargonie nie brakuje takich kwiatków jak choćby vebasto które dla każdego pierowcy jest piecem w autobusie a nie firmą.
Jeszcze jedna sprawa jeżeli chodzi o zwalniacz elektryczny, można go spalić co jest nawet często spotykane, że cewki są popalone. Spotkałem sie z twierdzeniem, że to przez trzymanie nogi na pedale jak wóz stoi ale nie wiem na ile to prawda.

Jeżeli zwalniacz( elektryczny i olejowy) jest sterowany także spod pedału hamulca, to jest urządzenie elektroniczne w rodzaju przekaźnika , które zbiera sygnał albo z obrotomierza, albo z szybkościomierza(różnie dla poszczególnych producentów) i gdy obroty silnika albo prędkość obniżą się do pewnych wartości , odłączają retarder.
Jeżeli ten "przekaźnik" jest uszkodzony a połączenie "zmostkowane" ( spotykam takich pomysłowych elektryków) to faktycznie cewki można popalić. Jednak najczęściej przyczyną jest nadużywanie retardera i niedostateczna obsługa, która powinna polegać na utrzymaniu w czystości połączeń elektrycznych na zasilaniu i w samym retarderze.
Co do nadużywania; wielu kierowców niestety traktuje retarder jak hamulec. Powoduje to np. szybsze zużywanie elementów przeniesienia napędu, możliwość przegrzania silnika, a nawet jest niebezpieczne w przypadku śliskiej nawierzchni drogi( mimo że retardery przeważnie są podłączone do ABS-u). Inaczej to wygląda w autobusach komunikacji miejskiej, gdzie w większości retardery są zintegrowane z automatyczną skrzynią biegów i dostosowane do takiego używania.Po prostu mają więcej stopni działania(6-8). Poszczególne stopnie są "słabsze" niż w retrderze zewnętrznym czterostopniowym.
ruszaj zawsze z pierwszego biegu
_BEREK
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez _BEREK » środa, 6 kwietnia 2005, 17:14

Izzy napisał(a): Zastanawiam sie czy nie blokuje to kół bo chyba nie zaciągacie do końca tylko lekko dźwignią przyhamowujecie.
Muszę spróbować :)

Oczywiscie... lekko dzwignia, powoluttttku. Troszke wprawy to wymaga, bo inaczej pasazerowie laduja na szybie (wycieraczki od wewnatrz maja zamontowac wkrotce, bo przyjeto spooro nowych kierowcow :-) )

Bartek :-)
setra jest królową szos, contact skype: ber_berek
_BEREK
Weteran BusForum
Weteran BusForum

Postprzez _BEREK » środa, 6 kwietnia 2005, 17:23

Izzy napisał(a):Jeszcze jedna sprawa jeżeli chodzi o zwalniacz elektryczny, można go spalić co jest nawet często spotykane, że cewki są popalone. Spotkałem sie z twierdzeniem, że to przez trzymanie nogi na pedale jak wóz stoi ale nie wiem na ile to prawda.

wedlug mnie nie.
Hamulec elektromagnetyczny dziala tylko do pewnej (granicznej) predkosci, potem sie odlacza (przy okolo 5/7 km/h). Wiec trzymajac noge na hamulcu podczas postoju nie zalaczasz *retardera*, bo juz sam sie wylaaczyl wczesniej. Tak jest w Dabach i Volvo, w Scaniach tez tak *chyba* bylo, ale juz ich nie uzywam...
W Volvo (Van Hool), ktorego rowniez czasami uzywam, jest retarder stopniowy... tylko jak sprawdzic jego rzeczywiste dzialnie w Danii? Dodam, najwyzszy punkt w Danii, to 422m... pylon mostu miedzy Fionia, a Zelandia (naturalny, najwyzszy punkt ma 170m)

pozdr. Bartek

pozdr. Bartek
setra jest królową szos, contact skype: ber_berek
Lestat
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Lestat » środa, 6 kwietnia 2005, 17:28

_BEREK napisał(a):
Hamulec elektromagnetyczny dziala tylko do pewnej (granicznej) predkosci, potem sie odlacza (przy okolo 5/7 km/h).

SU12 i NG313 również wyhamowują tylko do pewnej prędkości

co do hamowania ręcznym - też się nieraz używało, szczeólnie przy dojeżdżaniu do przystanków końcowych i szczerze wątpię czy pasażerowie mieli pojęcie że się w ten sposób autobus zatrzymuje (tak jak BEREK mówisz, wprawa czyni cuda)
Misiek
<i>BusForum</i>

Postprzez Misiek » środa, 6 kwietnia 2005, 20:04

Lestat napisał(a):co do hamowania ręcznym - też się nieraz używało, szczeólnie przy dojeżdżaniu do przystanków końcowych i szczerze wątpię czy pasażerowie mieli pojęcie że się w ten sposób autobus zatrzymuje (tak jak BEREK mówisz, wprawa czyni cuda)

Czy hamowanie na ręcznym daje jakieś oszczędności w eksploatacji?
Lestat
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Lestat » środa, 6 kwietnia 2005, 20:12

Misiek napisał(a):

tak, nie boli noga :]
I.Q.
<i>BusForum</i>

Postprzez I.Q. » środa, 6 kwietnia 2005, 22:41

Czyli z tego wynika, ze daje oszczędność, ale zależy czego ;)
Locutus
<i>BusForum</i>

Postprzez Locutus » czwartek, 7 kwietnia 2005, 02:07

Lestat napisał(a):
Misiek napisał(a):

tak, nie boli noga :]

A ręka?

:lol:

Pzdr.
LOKI
Platforma Komunikacyjna Krakowa - najprzyjaźniejsze użytkownikowi forum o krakowskiej komunikacji miejskiej.
Lestat
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez Lestat » czwartek, 7 kwietnia 2005, 14:36

Locutus napisał(a):A ręka?

:lol:

to zależy czy skręca w prawo czy w lewo ;)
jimmy1976

Postprzez jimmy1976 » piątek, 21 października 2005, 01:14

Witam szanownych kolegów i koleżanki poszukuje dokumentaci serwisowej do wyregulowania retardera w mercedesie 303 (autobusie). Mianowicie opisu wjaki sposób zwiekszyc cisnienie oleju i jak posprawdza parametry podczas pracy. Mój email to jimmy1976@o2.pl PILNE Za info z góry dziękuje !!!!!!!!!!!!!!! :cry: :oops: :(
dalnlod
Ekspert BusForum
Ekspert BusForum

Postprzez dalnlod » piątek, 21 października 2005, 15:50

Proponuje spróbowac u przedsiębiorstw, które uzywają tych pojazdów. Ma je np. PKS Słupsk. A z kolei sprowadza je Gryf z Kartuz - mozna u nich próbowac.
Poprzednia stronaNastępna strona